A miało być tak pięknie… Zbliża się podwyżka za wywóz śmieci

W piątek 24 maja o godzinie 14:30 rozpocznie się w Urzędzie Miejskim VII sesja Rady Miejskiej w Dzierzgoniu. To posiedzenie może być ciekawe z kilku powodów. Gdy zapoznawaliśmy się z porządkiem obrad naszą uwagę przykuł punkt 20., czyli rozpatrzenie uchwały w sprawie określenia metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty. Stwierdzenie jest dość tajemnicze, ale staje się ono jasne i przejrzyste, gdy na stronie bip.dzierzgon.pl klikniemy w odnośnik do projektów uchwał na VII sesję Rady Miejskiej w Dzierzgoniu.

Klikamy, otwieramy projekt uchwały i co widzimy?
Widzimy planowaną podwyżkę stawek za gospodarowanie odpadami w gminie Dzierzgoń.

Ile w tym momencie płaci mieszkaniec gminy Dzierzgoń za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny? 12 złotych miesięcznie. Ile będzie płacił po podwyżce? 18 złotych miesięcznie.

Ile miesięcznie w tym momencie płaci mieszkaniec gminy Dzierzgoń za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób nieselektywny? 18 złotych miesięcznie. Ile będzie płacił po podwyżce proponowanej przez burmistrz Dzierzgonia Jolantę Szewczun? 35 złotych miesięcznie.

Podwyżka ma być:

Z 12 zł na 18 zł
Z 18 zł na 35 zł

Nie tak wcale mało. Jak uzasadnia to burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun?

Zajrzyjmy do projektu uchwały i jej uzasadnienia.

Zmiana opłaty związana jest z zwiększonymi kosztami (wydatkami) prowadzenia gospodarki odpadowej w gminie Dzierzgoń poprzez  produkowanie większej ilości odpadów komunalnych oraz podwyższenia kosztów przyjęcia odpadów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska  z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska.

Zdestabilizowanie w równowadze finansowej związane z prowadzeniem prawidłowej struktury gospodarki odpadowej skutkować będzie nakładaniem kar pieniężnych przez organy kontroli finansowej i środowiskowej.

Szczegółowa analiza finansowa wykazała, że bazując na aktualnie obowiązujących stawkach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy, tj. 12,00 zł w przypadku odpadów zbieranych w sposób selektywny oraz 18,00 zł jeżeli nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane w roku 2019 Gmina Dzierzgoń nie będzie w stanie zrealizować nałożonych na nią obowiązków.

CO Z SENIORAMI? CZY DOCZEKAJĄ SIĘ ZNIŻEK?

Jolanta Szewczun w swojej kampanii wielokrotnie odnosiła się do seniorów. Jednym z punktów programu wyborczego KWW Jolanty Szewczun było realne wsparcie seniorów poprzez obniżenie opłat za wodę, ścieki i wywóz śmieci o 20%.

Zajrzyjmy do gazetki wyborczej KWW Jolanty Szewczun. Przeczytajmy.

Dzierzgońscy seniorzy to przedsiębiorczy ludzie, którzy w niełatwych warunkach finansowych radzą sobie w życiu codziennym. Nadszedł czas, by wesprzeć seniorów i ich budżety domowe poprzez obniżenie cen, dzięki czemu więcej zostanie w budżecie domowym na codzienne potrzeby„.

Czy seniorom rzeczywiście zostanie więcej pieniędzy w domowym budżecie? W świetle proponowanych podwyżek wydaje się to mocno wątpliwe.

Możesz być zainteresowany

Comment (18)

 1. Jolcia mowi ze na obietnice ma 5 lat , no tak głupiej odpowiedzi jak żyje nie słyszałem. Przez 4,5 roku beda podnosic oplaty za smieci i podniosą o 500 % i na koniec zrobi obnizke dla seniorow o 30% ha ha jaka madra.

  1. To nie jest głupia odpowiedź, ona jest po prostu bezczelna. W stosunku do starszych osób Które uwierzyły w przedwyborcze obietnice.
   Pokazuje jakim człowiekiem jest Pani Burmistrz…

 2. Wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd Pani burmistrz. Może na pani kieszeń i małżonka to nie za dużo! DLA NAS SZARYCH LUDZI TO OGROMNA PODWYŻKA. Opamięta się Pani trochę bo zwyczajnie żyć się odechciewa!!!

 3. Ciekawe co na to przewodniczący i vice przewodnicząca zawsze tyle krzyczeli zobaczymy jakie będą mieć teraz argumenty ,to my mieszkańcy ich wybraliśmy i niech nam się wyspowiadają DLACZEGO TAKA DUŻA PODWYŻKA

 4. Jak mi wnuczka powiedziała że będą takie podwyżki za śmieci to mało co nie wylądowałam w szpitalu,proszę się opamiętać ,jak dziś pamiętam po kościele jak pani obiecywała ze swoja radną z pl.wolności.Ja i moje starsze koleżanki zaufaliśmy i co teraz z tych biednych emerytur i rent.Zostaje nam tylko iść do Opieki o pomoc i wsparcie ,wstyd dla Nas i Naszych rodzin

 5. Kilka dni mnie nie ma a tu takie siupy się dzieją co z tą p. burmistrz takie podwyżki zapomniała jak przed wyborami biegała po każdym mieszkaniu ze swymi radnymi i obiecywała że ona zrobi porządek z tymi śmieciami bo w Dzierzgoniu to takie drogie,miały być obniżki dla emerytów i rencistów a tu o 100%.Znowu obiecanki cacanki a nam mieszkańcom podwyżki.Brawo Ty

 6. A co na to radni? A szczególnie pani wiceprzewodnicząca, która ciągle pisze jak jest wspaniale i „brawo wy”…..

 7. No szlag mnie trafi zaraz, nie stać mnie na takie podwyżki. Co tu się dzieje, w imię czego taka podwyżka? A Pani burmistrz nadal zadowolona uśmiecha się do zdjęć?

 8. A jak tam dziura w drodze ? jakos nie widac zdjec na tle tej dziury. A moze powinna zatanczyc tak jak przed DOK i dziura sie naprawi. jakos sie nie lansuje na tle utrudnien w ruchu drogowym.

 9. Nie spelnia obietnicy wyborczej dlatego tak skacze przy seniorach. ale pokazala sie z dobrej strony ha ha.

 10. Brawo dla naszej pani burmistrz przyłożyła rękę że wy lasech będzie tyle śmieci .i będzie tak żeby wejść do lasu to będzie trzeba mieć łopatę żeby śmieci odwalić bo nie sądzę że ludzie będą płacić po 35 zł za śmieci

 11. Tak w klubie Seniora bierze czynny udział a tu co Podwyżki dla zmylenia przeciwnika. Panie seniorki będą zadowolone

 12. Co na to koledzy z rady z poprzedniej kadencji tak krzyczeli o podwyżkach nawet mieli wyliczone co do grosza ,zobaczymy co zrobią na tej sesji.Przecież nie będą się narażać Królowej która robi co chce.Moim zdanie to powinni nie przychodzić na sesję i się nie błaźnić.

 13. Niech przedstawi o ile zwiekszyła sie ilosc smieci skoro taki skok w kosztach. Przecież te podwyzki to 100% a jak w osciennych gminach tez 100% podwyżki.

 14. Przecierz oni musza miec czym dzielic, nie po to szli do wyborów aby teraz mysle o wszystkich. Obietnica wyborcza była aktualna w czasie wyborów a po wyborach zostaje czekac na nastepne wybory i znowu sie cieszyc nadzieja sprzedawaną przed wyborami ze tyle wam pomoge, tyle wam zalatwie itd. Jedynie stołki i posady sie realizują . Ciemny lud wszystko kupi.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *