Dariusz Browarczyk żegna się z rolą opiekuna MRM? 10180 zł pensji burmistrz Dzierzgonia – II Sesja Rady Miejskiej za nami

Dwoma najgorętszymi tematami II sesji Rady Miejskiej w Dzierzgoniu, która odbyła się w piątek 23 listopada, były kwestie wynagrodzenia nowej burmistrz oraz sprawa wyboru nowego opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Jednak zanim do tego doszło, Rada dokonała wyboru członków sześciu komisji: Komisji Rewizyjnej, Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego oraz Komisji Statutowej.

Pierwszą sprawą, jaką zajęli się radni po wyborze składów komisji na piątkowej sesji było uposażenie Jolanty Szewczun. Po ożywionej dyskusji między radnym Zbigniewem Przybyszem a radnym Andrzejem Pskietem Rada większością głosów przegłosowała wynagrodzenie Jolanty Szewczun w kwocie: 4700 złotych wynagrodzenia zasadniczego, 1900 złotych dodatku funkcyjnego, 2640 złotych dodatku specjalnego i 20% wynagrodzenia miesięcznego za wieloletnią pracę, czyli 940 złotych, co daje łączne miesięczne wynagrodzenie w kwocie 10180 złotych.

Chwilę po przegłosowaniu i zatwierdzeniu ustawy dot. wynagrodzenia, Rada przeszła do dyskusji na temat wyboru nowego opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej w Dzierzgoniu. Tutaj dyskusja była jeszcze bardziej burzliwa, a głos w niej zabierali nie tylko radni.

Jej fragmenty przedstawiamy Państwu poniżej.

Najpierw przewodniczący Ryszard Świder zapytał, czy ktoś z radnych zgłasza jakieś kandydatury. Radny Rafał Żemojdzin zgłosił kandydaturę obecnego opiekuna Dariusza Browarczyka, a radny Zbigniew Czechowski zaproponował do tej funkcji Ryszarda Karabina, jednakże pan Ryszard Karabin odmówił.

Na pytanie przewodniczącego Świdra, czy Dariusz Browarczyk wyraża zgodę, dotychczasowy opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej odpowiedział: Tak jak przez 14 lat, tak.

Przewodniczący Ryszard Świder zgłosił kandydaturę Damiana Kwolka, byłego kandydata na radnego Rady Miejskiej z ramienia KWW Jolanty Szewczun w tegorocznych wyborach samorządowych, który jednak nie otrzymał wystarczającej liczby głosów potrzebnej do zasiadania w Radzie Miejskiej podczas obecnej kadencji.

Ryszard Świder tak przedstawiał swojego kandydata: 25-letni absolwent Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy na kierunku Inżynieria Produkcji, aktualnie student ekonomii menadżerskiej. W latach 2008-2011 był radnym Młodzieżowej Rady Miejskiej w Dzierzgoniu oraz w 2009 roku radnym Młodzieżowej Rady Powiatu. Myślę, że młoda, nowa krew doskonale, że tak powiem, ożywi pracę MRM.

Następnie głos zabrali kandydaci.

Jako pierwszy wypowiedział się aktualny opiekun MRM w Dzierzgoniu Dariusz Browarczyk: Nie wiem czy ja tutaj, w tym gronie, muszę bardzo dużo mówić o sobie jako opiekunie Młodzieżowej Rady. Ja tylko powiem, że Rada jest już ukonstytuowana, jest już po przyjęciu planu pracy. Nie ukrywam, że jako opiekun, właśnie przy układaniu tego planu pracy pomagałem i myślę, że tutaj głównie trzeba by pytać tych młodych ludzi o to, kto ma się nimi opiekować, a nie decydować jakby za nich. Wiem, że to nie jest ustalane w przepisach, dlatego że będąc na tylu przeróżnych kongresach, gdzie się spotykały młodzieżowe rady, również na forum w sejmie, wszyscy mówią, że nie ma ustalonych przepisów, ale wydaje mi się, że to głównie ich głos powinien o tym decydować. Także nie będę dużo mówił. Jakaś dziwna sytuacja, państwo podejmują decyzję dokładnie w połowie obchodzenia Święta Gminy, dzisiaj mieliśmy część pierwszą, jutro mamy część drugą. Na końcu każdej państwa uchwały jest taki zwrot „wchodzi w życie z dniem podjęcia”, proszę o tym pamiętać, bo to by oznaczało, że młody kolega od jutra przejmie obowiązki. Dziękuję państwu serdecznie.

Później przyszedł czas na Damiana Kwolka: No co ja mogę się tutaj ustosunkować do pana wypowiedzi. No na pewno doświadczenia takiego nie mam, nie chcę zdradzać moich pierwszych pomysłów na rozwój Rady i na zmiany, natomiast tutaj mogę się ustosunkować do tego, że no, niech to młodzież też się wypowie, moje jest takie zdanie na ten temat i to jest ich rada i niech mają swoje odzwierciedlenie w tej radzie, nikt im nie chce źle zrobić, ale niech mają po prostu swoje zdanie też jakieś. Takie jest moje zdanie i jeżeli jakieś pytania, to słucham.

Pierwsze pytanie zadała dyrektor Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu Katarzyna Przybysz, która zwracała uwagę na to, że część działań Młodzieżowej Rady Miejskiej wykonywana jest w czasie godzin lekcyjnych.

Następnie pytanie zadał radny Zbigniew Przybysz: Co pana skłoniło do zostania opiekunem Młodzieżowej Rady Miejskiej?

Damian Kwolek: Generalnie przede wszystkim to, że chcę jakieś zmiany wprowadzać, to po pierwsze…

Zbigniew Przybysz: Jakie zmiany chce pan wprowadzać? Co pan uważa, że było niewłaściwe?

Damian Kwolek: Moim pomysłem na pewno jest ograniczenie pewnych uroczystości, które organizowała. Może to jest złe, moje podejście jest takie, żeby ograniczyć, bo pewnych uroczystości było za dużo, między innymi organizacja Święta Niepodległości kilkudniowa. Ja również współpracowałem z panem Dariuszem przez trzy lata kadencji, kiedy byłem młodzieżowym radnym i cenię sobie tą współpracę, wiele pomysłów było fajnych, atrakcyjnych i tego naprawdę nie zabieram, natomiast uważam, że można by było pomyśleć nad czymś nowym.

[…]

Zbigniew Przybysz: Gdzie pan pracuje aktualnie?

Damian Kwolek: Aktualnie nigdzie.

Zbigniew Przybysz: Czyli to byłby pana jedyny dochód?

Damian Kwolek: Powiedzmy, że tak.

Zbigniew Przybysz: Czyli, przepraszam, powiem wprost, jest to zapłata za kampanię wyborczą.

Damian Kwolek: Nie.

Zbigniew Przybysz: Ponieważ nie ma pan przygotowania merytorycznego, nie ma pan doświadczenia, nie ma pan pracy i chce pan kierować naszą młodzieżą.

Następnie głos zabierali kolejno: Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej, ponownie Dariusz Browarczyk, obecny na sali Ryszard Karabin, a także część radnych. Po gorącej dyskusji, Rada, na wniosek wiceprzewodniczącej Czesławy Kurak, przesunęła wybór opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej na przyszłość, być może stanie się to na następnej sesji, która odbędzie się już w ten czwartek (29.11.2018).

Na sesji obecne były kamery telewizji TVDzierzgoń i tam możecie Państwo zobaczyć całą relację. My dołożymy ze swojej strony wszelkich starań, aby od następnej sesji na sali obecna była już także nasza kamera.

Możesz być zainteresowany

Comment (26)

 1. Z tym Rti to przeginka dla mnie prawo jest prawem. Jolka oddaj kasę i wszystko będzie dobrze. Slawcio – następny pionek w układance, Jolka powie sługa zrobi a w wywiadzie powie że to rada nadzorcza z Halnką na czele,, Haribo,,. Ponoć koledzy dostają karnety na darmową pizze bo pizzerie trzeba utrzymać.

 2. Przecież to co oni robia to widać, że cała to grupa szła do wyborów z jednym oficjalnym programem wyborczym, ktory przedstawiali dla ciemnego ludu a ten wlasciwy opracowany dla swoich jest realizowany.A tak Żywicki piał na fb że on tego nie robi dla pieniędzy. Wszyscy okłamali ludzi bo ich wlasciwy program wyborczy i cel to kasa , kasa , kasa i kasa. Juz rada nadzorcza odstąpił od domagania się zwrot 700 tys złotych od jolci to też prawdziwy cel jaki im przyświecał w wyborach.

 3. Najciekawsze, że pani przewodnicząca komisji oświaty p. Cieśla, Tak wykształcona, doświadczona a popiera Kwolka na opiekuna MRM. SKANDAL

 4. Tego nie trzeba rozumieć. po wyborach ma być tak jak MY chcemy a nie wyborca cała władza w nasze ręce i koniec dyskusji. Murzyn zrobił swoje i ma cicho siedzieć, a nie cokolwiek rozumieć

 5. Czegoś nie rozumiem jak to może być Pan Kwolek nie dostał mandatu od wyborców a chce my się powierzyć takie stanowisko a Pana Browarczyka z mandatem od wyborców i w takim zaangażowaniem usuwa się na bok

 6. Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził..
  Ludzie, dajcie sobie na wstrzymanie – ciekawe kto chciałby być opiekunem MRM jeżeli miało by być to prowadzone czynem społecznym a nie za nomen omem nie małe pieniądze.. A się czepiliście chłopaka- dajcie żyć i dajcie rządzić – na rozliczenia będzie czas za 5 lat

 7. Może młodzież z MRM powinna mniej organizowac uroczystosci zwiazanych ze SWIETEM NIEPODLEGLOSCI
  a na przyklad no nie wiem hhh moze swieto niepodleglosci Ukrainy albo Rosji albo jeszcze inne? Przecież to co powiedział ten młody człowiek to trudne do skategoryzowania. Jak myslicie czego mozemy sie jeszcze spodziewać po tych którzy szli do wyborów z J. ?

 8. Jakie jaja… Zaczynam obawiac sie o kierownika biedronki bo pewnie i tak beda chcieli kogoś wcisnac. Szanuje p. Browarczyka za zaangarzowanie w prace z młodzieżą. Oni dobrze wiedza, ze mlodzi beda za p. Darkiem i to ich boli. Za nim przemawia doswiadczenie w pracy z mlodymi. Bylem swiecie przekonany ze to MRM odpowiada za pomysly a nie ich opiekun ale widze mylilem sie

 9. Jest takie określenie „Słoń w składzie porcelany” , i obserwuję wprost inwazję tych stworów w naszych(?) samorządach od powiatu po gminę . Źle się dzieje , oj bardzo nie dobrze. Jeśli P. Świdrowi brakuje młodych to może zerknie wokół siebie .

 10. Panie „Ja” dyskutuję tylko z osobą, którą znam. Ja nie wiem, czy „ja” to pan, pani czy dziecko? A z tych wpisów wynika, że przydupas Pan pancernej kameleon,a ja z nimi nie piszę!

 11. Pani g to ostatnia osoba która może wypowiadać się o nauczycielstwie
  To pani już dawno straciła w oczach wielu ludzi
  Swoją osoba i wypowiedziami doprowadziła pani do straty szacunku

  Nie byłem pani uczniem, ale po tym co czytam nie żałuje
  Pozdrawiam

 12. ŚWIAT ZWARIOWAŁ, ROBIĄ Z NAMI CO CHCĄ. WYPOWIEDŹ P. KWOLKA- OPISAĆ MOŻNA JEDNYM SŁOWEM- ŻAL. MIEJ CHŁOPIE TROCHE GODNOŚCI I SAM ZREZYGNUJ BO TEN DZIERZGOŃ CAŁKIEM NA PSY ZEJDZIE.

 13. Rozumiem wszystko ale zabranie rady Panu Browarczykowi to szczyt…. Pod jego skrzydlami była założona 14 lat temu i chcieć go zastąpić człowiekiem bez doświadczenia. Że temu młodemu człowiekowi nie jest wstyd patrzeć panu Darkowi w oczy. Kampanię 3eba spłacać ale być aż tak perfidna i na żywca bez żadnych skrupułów brawo „nowa” Pani Burmistrz.

 14. Panie Świder co to znaczy” Myślę,że młoda,nowa krew doskonale,że tak powiem, ożywi pracę MRM”.
  Jak panu nie wstyd, tak mówić w obecności młodych i p.Darka,wieloletniego opiekuna( a co on już jest wg was tzw.pryk).
  I pan jest nauczycielem? To jest straszne,że takie gierki robicie poza plecami młodych ludzi!!!!!
  Od dziś ja pana skreślam z zawodu nauczyciela!!!!!!
  Ale to jest efekt tego,jak przyjmuje się do pracy w szkole ludzi bez wykształcenia pedagogicznego,a oni potem robią jakieś uczelnie,aby mieć „papierek” .A aby być nauczycielem,to trzeba „coś” w sobie mieć,aby umieć postępować z młodymi.Pan jest nauczycielem ale tylko z przypadku!!!!Hañba!!!!!!

 15. Ta młodzież się powinna sama rozwiązać bo uczą ich przez swoje zagrywki wszystkiego co najgorsze . Młodzi ludzie sami im powinni podziękować za to że pokazują im demokrację w wykonaniu tak zwanegoTKM.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *