„Działania zmierzające do pokazania Tęczowego Przedszkola w złym świetle nie ustawały” – oświadczenie Barbary Koszewskiej

Za nami VII sesja Rady Miejskiej w Dzierzgoniu. Sesja była ciekawa, dlatego relację z niej będziecie mogli Państwo przeczytać na naszym portalu już w najbliższych dniach. Dziś prezentujemy zaś oświadczenie pani Barbary Koszewskiej, dyrektor Tęczowego Przedszkola, które wygłosiła na samym końcu sesji. Barbara Koszewska odniosła się w nim do kilku spraw i ogólnej atmosfery jaka panowała w ostatnim czasie wokół Tęczowego Przedszkola i wyboru nowego dyrektora. Barbara Koszewska zdementowała również nieprawdziwe informacje o ocenie wystawionej jej przez Kuratorium Oświaty.

OŚWIADCZENIE DYREKTOR BARBARY KOSZEWSKIEJ

Panie Przewodniczący, szanowni Radni.

Dziękuję, że tym razem, zgodnie z zasadami demokracji mogę skorzystać z prawa do odniesienia się na przedstawiane wobec mnie zarzuty. Tak, pani radna Kurak. Arkusz organizacyjny przedszkola jest informacją publiczną, jednak gdyby pani doczytała to jest on udostępniany na wniosek osoby zainteresowanej. Zapewniam, że nikt, nawet mieszkaniec Starego Miasta z takim wnioskiem się do mnie nie zwrócił. Do obecnej sytuacji doprowadziło szereg wcześniejszych działań. Wszystko zaczęło się od przedstawienia przeze mnie swojej opinii na temat zabrania sześciolatków z przedszkola do szkoły podstawowej. Niestety, była to opinia odmienna od zamierzeń pani Burmistrz.

W Internecie można przeczytać w ostatnich dniach nieprawdziwe informacje na temat oceny mojej pracy wystawionej mi przez Kuratorium Oświaty. W styczniu 2019 roku wystąpiłam do Kuratorium Oświaty z wnioskiem o dokonanie oceny mojej pracy. Urząd, po dwóch miesiącach współpracy wydając ocenę cząstkową zarzucił mi nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa, ponieważ nie poinformowałam Straży Pożarnej o oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowej. Na portalu Dzierzgoń Twoje Miasto natychmiast ukazał się wywiad ze strażakiem, który ma prawo nie znać przepisów ustawy o prawie oświatowym. Szanowni Państwo, artykuł 126.2 ustawy  Prawo Oświatowe mówi: Organ Prowadzący szkołę, w której zorganizowano oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej jest obowiązany uzyskać pozytywną opinię właściwego Komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej potwierdzającą spełnianie wymagań. Wstyd, że dla osiągnięcia swoich zamierzeń Gmina musi posługiwać się kłamstwem.  Czas pokaże, czy 02.09.2019 r. taką opinię będą posiadały oddziały w szkole na ulicy Zawadzkiego. 

Drugi zarzut, jaki kieruje się w moją stronę dotyczy środków pozabudżetowych, których rzekomo pozyskałam za mało. Pisząc taką opinię nikt nie zapytał mnie, czy w ogóle jakieś środki pozyskałam, a jeśli tak, to  w jakiej kwocie. Przecież w październiku zakończyliśmy projekt unijny, dzięki któremu przedszkole zostało doposażone na kwotę prawie 430 000 złotych. A pociąg za ok. 15000 zł, a wiata przystankowa, ławki piknikowe, meble, wyposażenie do sal i wiele, wiele innych darowizn od sponsorów? Czy pani Burmistrz wydała jakieś zarządzenie, w którym określiła wysokość środków, które należy pozyskać? Być może, ale jak zwykle zapomniano poinformować o tym przedszkole. Nadmienię tylko, że choć Urząd nalegał na ocenę dobrą to otrzymałam ocenę bardzo dobrą z propozycją pani wizytator, aby się od niej odwoływać, gdyż po wizytacji w przedszkolu i zapoznaniu z dorobkiem mojej pracy, zaproponowała ocenę wyróżniającą.

Szanowni Państwo. Co dwa dni musiałam zmieniać projekt organizacyjny, bo urząd nie był zdecydowany, czy ujmować w nim dzieci sześcioletnie, czy ujmować tylko dzieci, które będą kontynuowały wychowanie przedszkolne, bo dla nowo przyjętych nie było miejsca. Na końcu polecono mi napisać projekt w dotychczasowym kształcie, a więc z oddziałami w szkole podstawowej.  Po co więc był cały ten zamęt z sześciolatkami?

To nie koniec. Działania zmierzające do pokazania Tęczowego Przedszkola w złym świetle nie ustawały. Niedawno pojawił się temat strajku. Przystąpiły do niego wszystkie, powtarzam, wszystkie placówki. Nauczycielki przedszkola wróciły do pracy po pięciu dniach. Kiedy podjęto decyzję o kontynuacji protestu w formie strajku włoskiego pani Burmistrz na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz portalu Dzierzgoń Twoje Miasto zamieściła o tym komunikat z czerwonym wykrzyknikiem. Widząc ten nagłówek wystraszyłam się, że może w przedszkolu wybuchła epidemia odry lub wykryto jakiś ładunek wybuchowy, bo nawet po rozpyleniu gazu w szkole nie było tak wyrazistej reakcji. A przecież strajk włoski jest mniejszą szkodą dla dzieci niż nieprowadzenie jakichkolwiek zajęć.

Być może Państwa zaskoczę, ale to również była nieprawdziwa informacja, ponieważ z otrzymanej informacji ze Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że w szkole niektórzy nauczyciele też uczestniczą w strajku włoskim. W przedszkolu jest realizowana podstawa programowa, dzieci uczestniczą w wydarzeniach lokalnych, organizowane są spotkania, odbędzie się piknik, dzień dziecka. Panie nauczycielki uczestniczą w obradach Rady Pedagogicznej i w zebraniach z rodzicami. Lojalnie o proteście poinformowały rodziców, bo są oni naszymi partnerami i się z nimi liczą.

Do wszystkich tych powyższych sytuacji doszedł szereg innych działań, które jasno dawały do zrozumienia, że nie ma woli dobrej współpracy ze mną jako dyrektorem przedszkola. Dla dobra całej społeczności przedszkola podjęłam decyzję o nieprzystępowaniu do konkursu. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy przez dwadzieścia lat mojej pracy na tym stanowisku wspierali moje działania, by przedszkole było takie, jakim je zostawiam. Dziękuję pracownikom, rodzicom, sponsorom, pani Skarbnik za jej przychylność oraz wszystkim prawdziwym przyjaciołom przedszkola.

Możesz być zainteresowany

Comment (40)

 1. Pani Basiu. Wspieramy Panią dalej. Dziękujemy za to co było i mamy nadzieję, że niedługo będzie Pani nie tylko Dyrektorem ale może zastąpi Pani tych niby wybranych przez społeczeństwo rządzących naszym miastem. Powodzenia i głowa do góry, bo to oni powinni się wstydzić i to oni powinni ponieść wszelkie konsekwencje swoich nieudolnych rządów.

 2. Szanowni Państwo! Bardzo dziękuję Wszystkim za okazane mi wsparcie, serdeczność i życzliwość. Przez wszystkie lata mojej pracy przyświecał mi jeden cel, by dzieci w naszym przedszkolu były szczęśliwe i miały jak najlepsze warunki do rozwoju. Państwa ciepłe słowa są dla mnie najwspanialszym podsumowaniem mojej pracy. Cieszę się, że została ona przez Was dostrzeżona i doceniona. Dziękuję i pozdrawiam.

 3. Nie ogladalam sesji i nawet nie wiedzialam ze Pani Basia dala jakies oswiadczenie. Pania Basie znam tak jak wszyscy od zawsze ale chcialam cos powiedziec tylko. Pani Basiu swoja klasa, intelektem, opanowaniem i przewyzsza Pani 90% tej Rady. Czytajac to oswiadczenie chcialam Pani pogratulowac przede wszystkim odwagi. Wypunktowac wladze w taki sposob to szacunek. Zawsze tak uwazalam i teraz to powtorze. to Pani powinna byc Burmistrzem Dzierzgonia! Jestem przekonana ze Nasze Miasteczko zostawila by Pani w takim stanie w jakim Przedszkole – idealnym!!! Zegna sie Pani ze stanowiskiem tylko ze wzgledu na polityke bo w polityce jak w zyciu – kto ma zasady ten przegrywa, wygrywaja ludzie bez jakichkolwiek zasad!!! Mam tylko nadzieje, ze ta cala sytuacja bedzie przyczynkiem do tego, ze bardziej zaangazuje sie Pani w zycie polityczne i dzialanie spoleczne w naszym miescie bo tej Gminy na odejscie takich ludzi jak Pani po prostu nie stac!! Uklony

  1. No muszę Ci powiedzieć Alicjo, że podoba mi się Twój pomysł aby burmistrzem była p. Basia 😊

 4. Pani burmistrz i przewodniczący rady zapomnieli o mobbingu ze strony P. Dyrektor , to takie wasze argumenty nie do podważenia.
  Myślę , że pojęcie SAMORZĄD w waszym wydaniu kojarzy się wam tylko z tym że SAMI rządzicie.

 5. Jest taka jedna madra ktora tak szybko mysli jak chodzi. 🍜🍛🍠🎂🍯🍮🍨🥧Zna się na przepisach. 😂😂😂😛😛😛Szkoda ze nie oznajmiła wszystkim ze ona wie wszystko jak taki wyksztalcony,
  po podstawowce z wiejskiego miasta. Chcę dodac ze prawo dla niektorych to jest takie jak sobie wymysli wiec dziwie sie ze nie oswiadczyła ze projekt organizacyjny przedszkola był dostepny na tablicy ogłoszen na rynku. 🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂😝😝😜😛 A jak tam koty miałczą 😸😺😼😽😾.

 6. A pani Kurak sama była dyrektorka przedszkola i Ona ma czelność pisać jakieś komentarze i uwagi o pani Basi. Wstyd.

 7. Burmistrzowa nie wiedziała jak uderzyć w Przedszkole, to ogłosiła z czerwonym napisem Pilne, że w przedszkolu jest prowadzony w dalszym ciągu strajk. Myślała, że tym pseudo ogłoszeniem wywoła jakiś paraliż pracy przedszkola, a tu zong , przedszkole pracuje, dzieci zadowolone chodzą do przedszkola. Szkoda tylko, że pani Basia nie będzie już dyrektorem ,a jej miejsce zajmie następna ręka burmistrzowej. Współczuję paniom pracującym w przedszkolu. Trzymajcie się dziewczyny. Ciężkie wyzwanie przed Wami.

 8. Brawo Pani Basiu..A pani burmistrz i reszta do pięt Pani Basi nie dorastacie buty powinniście Jej czyścić!!!Wstyd!!

 9. Jak to mówi mój znajomy … wódkę wypocisz ale chamstwa i obłudy niestety nie! Droga Pani Basiu…jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie…polecam słowa tej piosenki 😊 i serdecznie pozdrawiam.

 10. A dlaczego nie bylo informacji z czerwonym wykrzyknikiem o gazie w szkole , tylko o przedszkolu „kruk krukowu oka nie wykłuje” i cala prawda!

 11. Teraz cały Dzierzgoń widzi, kogo wybrali na Burmistrzową, porażka. I tak tu wytrzymać i żyć przez 5 lat w tym mieście.

 12. Wszyscy piszą i na tym koniec a trzeba coś z tym zrobić. LUDZIE gdzie jesteście siedzicie cicho bo boicie się J.SZ.i jej przydupasow ale będzie sprawiedliwość, już p.BAsia to zrobiła

 13. Pozbycie się P.Dyrektor to jest pretekstem do rozliczenia rozrachunków rodzinnych zaplanowanych przez J.Sz. Dajcie człowieka a paragragf zawsze się znajdzie.

 14. Rysiu taki był zasłuchany w oswiadczenie Pani Koszewskij ze az musieli co niektorzy machac zeby przerywal . Fachowcy z kuratorium wystawiają ocene pracy wyróżniajaca a oni dobrą, to widac dlaczego? , żeby sie jej pozbyc i wsadzic kukle. Demko ocenial prace dyrektora przedszkola ? trzymajcie mnie bo pekne ze śmiechu.

 15. Priorytet przedszkola w Dzierzgoniu to KADRA PEDAGOGICZNA, wiem coś o tym bo pracowałam tam., krótko to krótko, ale na tyle aby zobaczyć jak tam się pracuję. Byłam panią woźną. Pracowitość, pomysły, odpowiedzialność za dzieci, zaangażowanie to cechy tej wspaniałej kadry kierowanej przez p. Basię. Zgrana paczka , wesołe dziewczyny, które zrobią wszystko aby dbac o dobre imię przedszkola i swoje. Lepiej z nimi nie zaczynać, są nie do pokonania, BRAWO P.BASIU

 16. Rysiek weź zjedz snickersa bo zaczynasz gwiazdorzyć. Brawo Pani BASIU! Nie wiem jak długo będzie to jeszcze trwało, ale wiem z pewnych źródeł, że nie długo 😂
  Już się nie mogę doczekać tego co zaraz wpłynie….. 😘😘😘

 17. My Dzierzgonianie dziękujemy Pani Basi za to, że była wspaniałym dyrektorem i razem z wspaniałymi nauczycielkami pracującymi w przedszkolu wychowywała i uczuła nasze dzieci.

 18. Brawo Pani Basiu. Jest Pani Wielka nie tylko dla tego, że była pani WSPANIAŁYM Dyrektorem Przedszkola ale i dlatego, ze odważyła się Pani powiedzieć na forum tą bolącą naszych urzędasów prawdę. To wstyd, że Dyrektor, który 20 lat oddawał się pracy dla przedszkola został potraktowany jak Pani. Ale według obecnie panującej nam burmistrzowej kto jest trochę bardziej inteligentny od niej to musi odejść ze stanowiska bo może by się okazało, że ma lepsze pomysły niż ona.

 19. A DZIERZGOŃ twoje miasto to śpi?Dlaczego nie komentują sesji i cudownego wystąpienia Pani Basiu? No tak bo tonie po ich myśli kto oglądał wie o czym mówię. Pani Basiu gratuluję odwagi że zabrała Pani głos i nie dala sie Pani przewodniczącemu, ktory pokazał swoją klasę. Wstyd panie przewodniczący, aby zakłócać wypowiedź dyrektorowi, który ma do tego prawo. Ale nie spodziewaliśmy się tego prawda? Ktoś kto zna Panią Basię wie, że jest to wspaniała kobieta, zawsze doradzi, wysłucha.Nigdy przez te 20 lat swojej pracy nikogo nie potraktowała nie fer chyba, że ktoś sobie na to zasłużył. Pokazała też jest za swoim nauczycielami z którymi razem tworzą zgraną kadrę przedszkola.

 20. Dzierzgonisiuniuniuś – co się u nas dzieje Szanowni Państwo. to ludzi, którzy dobrze pracują, dbają o dzieci tak się ocenia. Do tej pory myślałam, że za bardzo dobrą pracę – super ocena, ale widocznie w Dzierzgoniu jest inaczej.

 21. Pani burmistrz zniszczy wszystkich którzy nie myślą i nie robią tego co ona.Dlaczego? Odpowiedź jest prosta- bo są ludzie mądrzejsi od niej, którzy mają swoją swoją godność i na pierwszym planie stawiają dobro innych a nie swoje. Obecna władza idzie po trupach do celu ciekawa jestem co dale to miasto umiera bo wszystko tylko dla emerytów a gdzie dzieci i młodzież? O nich się nie mówi bo po co. Trzeba stąd znikać bo nic dobrego tu nie bedzie skoro zrezygnuje się z takich ludzi jak Pani Basia czy Pan Paweł.

 22. Basiu, zwracam sie do Ciebie po imieniu bo znamy się osobiście. Jak spotkam Cię w mieście to wyściskam i pogratuluję osobiście, za odwagę, charakter i asertywność. W tej dzierzgońskiej Białorusi mówić prawdę to – klękajmy narody !!!!!!! Czapki z głów.

 23. Pani Basiu jest Pani wspaniałą kobietą, nauczycielem, pedagogiem i dyrektorem. To co Pani i nauczycielki (oczywiście nie wszystkie) zrobiły dla dzieci i tego przedszkola to ogromna sprawa. Przedszkole, ktore wśród środowiska lokalnego wypromowane jest na 6 z plusem. N nigdy przedszkolaki nie zawiodły a to dzieku komu – Kadrze pracowniczej! Osobiście jest mi wstyd za naszą obecną władzę ale za to jak traktują Panią jako dyrektora i nauczycielki w nim pracujace. Ale cóż oni nie liczą sie z dobrem placowki, w tym w szczególności dzieci bo Pani burmistrz wie najlepiej.przecież nie wyobraża sobie mam z wózkami na ul. Slowackiego – pomyśl kobieto co mówisz. Wierzę tylko, nie mam taką nadzieję że cała kadra wraz z Panią przetrwanie bo widać, że tworzycie jedność. Jestem z WAMI!!!!

  1. A wice wcale nie lepsza! Jak śmie zwracać radnemu uwagę że zadał pytanie! Za kogo ona się uważa!

 24. To jest właśnie sposób obecnej władzy na nieszczenie ludzi. Tych, którzy mają odmienne zdanie, które nie jest po drodze z interesami obecnej władzy. Jak można bylo dopuścić taka osobę do władzy. Ludzie czy wy tego nie widzicie? Niszczy wszystkich bez skrupułów.

 25. Brawo Pani Basiu za odwagę, jak do tej pory nikt nie odważył się powiedzieć swojego zdania na forum – Sesja Rady Gminy, Brawo, Brawo. Myślę ze za Pani przykładem w końcu ludzie przestaną się bać jaśnie panującej.

 26. Czytam… czytam i nie wierzę po 20 latach wzorowej pracy na stanowisku dyrektora przedszkola i taka ocena pracy , takie postępowanie urzędu gminy, powtórzę WSTYD !!!!

 27. Jakby to powiedzieć…o ile dotychczas uważałem że jest z Pani bardzo dobrym nauczycielem i dyrektorem to od wczoraj jestem Pani fanem! Brawa za odwagę i powiedziana prawde!!!

 28. Super Pani Basiu! Wielki szacunek za to co Pani powiedziała. Prawda zawsze wyjdzie na jaw prędzej czy później.

 29. Dziękujemy Pani Dyrektor za wszystkie lata pracy i zaangażowanie w edukację naszych dzieci. Jest Pani wspaniałym i szanowanym nauczycielem wśród rodziców.
  Mam jeszcze jedno pytanie, kot w końcu jest sekretarzem gminy, pani Kun czy pan Zywicki- moze mi to ktos wyjasni. Przecież oficjalnie ogloszono ze jest to pani Kun a teraz mowi sie pan Mirek. Nic nie rozumiem.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *