Inwestycja Kuksy. Pytania i wątpliwości

Jednym z ciekawszych tematów inwestycyjnych w gminie Dzierzgoń jest ostatnimi czasy rewitalizacja terenu wokół jeziora Kuksy. Burmistrz Dzierzgonia zaprezentowała ostatnio trzy koncepcje, wśród których mieszkańcy mogą wybrać, która z nich podoba im się najbardziej. 

KONCEPCJA 1

1. Przestrzeń publiczna z plażą miejską
2. Parking
3. Park Przygód
4. Kładka z wiatą
5. Mozaika pól
6. Dojazd z siłownią
7. Ścieżka wśród szuwarów
8. Zagrody wzorcowe
9. Aleja drzew

KONCEPCJA 2 

1. Przestrzeń publiczna z plażą miejską
2. Parking
3. Punkt widokowy
4. Ogród marzeń
5. Ścieżka wśród alei drzew
6. Dojazd z siłownią
7. Pomost

KONCEPCJA 3

1. Przestrzeń publiczna z plażą miejską
2. Ogród wrażeń z placami tematycznymi
3. Ścieżka zdrowia z parkingiem
4. Ścieżka wśród szuwarów
5. Platforma widokowa

Wraz z koncepcjami, urząd udostępnił do wglądu różne dokumenty. Wśród nich jest analiza własności gruntów, na których cała inwestycja miałaby mieć miejsce. Z dostępnych map można wywnioskować, że większość gruntów jest prywatna. Tylko mała część jest w rękach Skarbu Państwa czy gminy Dzierzgoń. 

Jeśli dobrze czytamy dokumenty, to kilka działek będzie zaopatrzona w sieć wodociągową, przewód kanalizacyjny/sanitarny, przewód telekomunikacyjny czy przewód elektroenergetyczny. 

PYTANIA I WĄTPLIWOŚCI 

Być może zasadne wydaje się tu pytanie, czy w obecnej sytuacji finansowej gminy Dzierzgoń akurat ta inwestycja jest dobrym pomysłem? Czy nie ma w naszej gminie ważniejszych wydatków niż kompleksowa rewitalizacja terenu nad jeziorem? My ze swojej strony możemy podać kilka naprawdę pilniejszych spraw niż ogród marzeń czy ścieżka wśród szuwarów na Kuksach. Burmistrz Dzierzgonia niejednokrotnie, przy różnych sytuacjach, przypominała, że w różnych miejscach trzeba poczynić oszczędności, a z drugiej strony jest planowana tak duża inwestycja przy jeziorze Kuksy.

MIESZKAŃCU, ZABIERZ GŁOS

Chcielibyśmy również, abyście Wy, mieszkańcy, wypowiedzieli się w komentarzach, co sądzicie na ten temat – czy Waszym zdaniem to dobry pomysł? Zapraszamy do dyskusji i oddajemy Wam sekcję komentarzy.

Wszystkie trzy koncepcje możecie zobaczyć na stronie Urzędu Miejskiego (klik).

Możesz być zainteresowany

Comment (11)

 1. Ja mam pytanie i może p.burmistrz odpowie publicznie.
  Czy to prawda, że jest właścicielem działek przy jeziorze Kuksy? Skoro ludzie mają wybierać jaki wariant to może również powinni wiedzieć dla kogo gmina to robi?

 2. Pan Przybysz ma rację. Gdyby gmina zamiast wydawać pieniądze na Wzgórze Zamkowe, Kuksy i inne cuda wianki wydała je na zakup i uzbrojenie terenu pod działalność przemysłową to prędzej czy później taka inwestycja miałaby sens. Powstałyby nowe miejsca pracy i wpłynęły dodatkowe podatki. Równocześnie można byłoby identycznie postąpić z terenami pod budownictwo domów jednorodzinnych. Tak należało zrobić już 30 lat temu…

 3. Pytań dużo – kto mógłby skorzystać na tej kosztownej inwestycji ? wędkarze ? ale Oni lubią ciszę i spokój , prawdopodobnie więc tylko i wyłącznie właściciele działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową – ewentualne korzyści gminy to wpływy podatkowe od nieruchomości mieszkalnych . Czy ktoś ( p. Skarbnik ?) zna odpowiedź na pytanie : w jakim okresie czasu nastąpi zwrot z inwestycji ? – Gmina zainwestuje kilka mln pln .
  Dzierzgoń to krzywe chodniki ,drogi dziurowe , niesprawna kanalizacja , brak mieszkań komunalnych , rosnące ceny za wodę , kanalizację , wywóz śmieci …. Pytanie do Radnych czy prawdą jest ,iż właścicielem działek ( -i) położonych nad jeziorem Kuksy jest osoba bardzo blisko związana z p. burmistrz – jeśli tak to to…wszystko wydaje się mało skomplikowane

  jak robi to np. Ostrowiec Świętokrzyski ? – prezydent Jarosław Górzyński – Skupuje nieruchomości nieuzbrojone – uzbraja je i …sprzedaje z zyskiem

 4. Znowu kuksy? Ogrody marzeń? Ścieżki wśród szuwarów? ? Na prywatnych terenach? Ciekawe kto będzie miał z tego korzyści i czyje są te działki?

 5. Tak, tak jak gmina uzbroi i zagospodaruje teren przy Kuksach to może spowodować pojawienie się wczasowiczów a wtedy właściciele działek przy jeziorze postawią domki ogrodzą swoje tereny i będą wynajmować. Czysty zysk bo jezioro będzie zagospodarowane przez gminę za duże pieniądze, która nie będzie miała z tego tytułu zysku.
  I tu nasuwa się pytanie dla kogo gmina to robi?

 6. Ludzie co ci radni robią? Czy nie ma nikogo zeby trzeźwo powiedział co to jest i po co to wszystko jest przepychane kolanem . Czy tej biednej gminie potrzebna jest ścieżka wśród szuwarów? albo taras widokowy ? chyba na krowy pasące się lub pijące wodę z jeziora. Zlikwidowali kuchnie szkolne , podobno będą likwidować szkole w Bagarcie. Drogi gminne w opłakanym stanie i wiele wiele innych pilnych potrzeb a gmina pod patronatem burmistrz będzie wyrzucać kasę na szuwary. To jest na poziomie ,,Rzut gumaczem do celu” albo bluszcze na wzgórzu zamkowym . Taki będzie efekt końcowy dla mieszkańców gminy a jedynie korzyści będą mieli właściciele działek.
  A tak w ogóle to od kiedy gmina może realizować inwestycje na prywatnym terenie???

 7. Czy to nie jest powrót do tego co chciano przeforsować kilka lat temu? Po przegranych wyborach na burmistrza K.Szewczuna Elżbieta Domanska wycofała ten poroniony pomysł żeby utopić miliony w jeziorze. Jak się przyjrzymy mapie to widac zaplanowane pomosty od strony południowej jeziora od tej strony leży działka nr 226.5 a jak myślicie czyją to działka? Pieniądze gminne zostaną przeznaczone na uzbrojenie prywatnych gruntów? czy to jest obecnie inwestycja niezbędna dla gminy?

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *