Kto zarabia więcej – burmistrz Dzierzgonia czy burmistrz Malborka?

Pierwsze tygodnie po wyborach samorządowych to często burzliwy i dynamiczny okres, w którym nowi włodarze miast, gmin i powiatów stają przed szeregiem wyzwań typowych dla obejmowania danego urzędu. Bardzo często na pierwszy plan wysuwają się kwestie personalne i finansowe. To czas, w którym konstytuują się rady miejskie i komisje, a największe pożądanie wśród członków zwycięskich obozów budzą intratne stanowiska.

Gmina Dzierzgoń nie jest tu wyjątkiem. Jednym ze stałych punktów pierwszych sesji rad miejskich w całej Polsce jest ustalenie wysokości wynagrodzenia prezydentów, burmistrzów czy wójtów. W Dzierzgoniu stało się to już na II sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w piątek 23 listopada 2018 roku. Jednym z jej punktów było właśnie ustalenie wysokości pensji nowej pani burmistrz, o czym zresztą naszych czytelników poinformowaliśmy.

Rada Miejska w Dzierzgoniu większością głosów przegłosowała propozycję wynagrodzenia dla burmistrz Jolanty Szewczun. Jest to kwota 10180 złotych miesięcznie. Dyskusja przy tym punkcie obrad była gorąca, ale nie będziemy już do tego wracać. Informacja na ten temat wywołała również falę komentarzy pod naszym artykułem na portalu i na profilu facebookowym.

Wychodząc niejako naprzeciw naszym czytelnikom, postanowiliśmy sprawdzić, jak pensja burmistrz Dzierzgonia wypada w porównaniu z innymi miastami w województwie pomorskim i nie tylko.

Radni niektórych miast zdążyli już ustalić wynagrodzenia swoich włodarzy, inni będą o tym dopiero rozmawiać. Znamy już m.in. wynagrodzenia burmistrza Sztumu, Malborka czy Iławy. Wiemy, ile zarabiać będzie prezydent Elbląga, Grudziądza czy Sopotu.

Ranking przedstawia się następująco.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski – 10940 złotych miesięcznie
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski – 10940 złotych miesięcznie
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski – 10940 złotych miesięcznie
Burmistrz Sztumu Leszek Tabor – 10620 złotych miesięcznie
Burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun – 10180 złotych miesięcznie
Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski – 9872 złote miesięcznie
Burmistrz Malborka Marek Charzewski – 9150 złotych miesięcznie

Z tego zestawienia jasno wynika, że burmistrz Dzierzgonia może poszczycić się wyższym miesięcznym wynagrodzeniem niż burmistrz Malborka czy Iławy. Na konto włodarza naszej gminy wpływać będzie co miesiąc niewiele mniej niż wynoszą wynagrodzenia prezydentów Elbląga czy Sopotu, miast zdecydowanie większych od Dzierzgonia.

Warto też zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, że niektórzy burmistrzowie czy prezydenci z powyższego zestawienia piastują swoje urzędy dłużej niż jedną kadencję i mieszkańcy mogli się przekonać o ich skuteczności, co mogło być z kolei powodem ustalenia takiej a nie innej miesięcznej pensji.

Porównując powyższe zestawienie można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma lepszego dowodu na doskonałą kondycję finansową, w jakiej gminę Dzierzgoń zostawiła poprzednia władza niż ten, że nowo wybrana burmistrz mogła pozwolić sobie na miesięczne wynagrodzenie w kwocie 10180 złotych niemal od pierwszych dni urzędowania.

Możesz być zainteresowany

Comment (42)

 1. Panie Świder co z tą obietnicą będzie pan przekazywał dietę na dożywianie dzieci jak pan obiecał .

 2. Może jak tak się obsadzili to niech wspomogą Warsztaty Terapii Zajęciowej i klub Seniora,tyle kasy zarabiają to niech wspomagają.

 3. A ja tak z innej beczki czy ta dekoracja świąteczną na słupach nie wydaje wam się jakąś dziwną czy tam nie zamieniono kolorów, lepiej by było gdyby za biały był żółty.

 4. I na koniec taki wniosek mi się nasuwa,że ja,p.Leoka,p.Przybysz ostrzegaliśmy Was przed tym wszystkim..Od początku kampanii było widać,że taki zmasowany atak ich poczynań przyniesie zwycięstwo.Dkatego pytam Was ,co teraz dopiero obudziliśmy się?Teraz to możecie im jedynie na fujarce zagrać.Życie każdy zna i wie,że za 10 miesięcy ochłonięcie.Doceńcie u niej to,że tam gdzie trzeba to ona doskonale prawo zna.

 5. Proszę pamiętać,że istnieje zapis w ustawie o samorządzie ” Aby obywatele nie traktowali referendum jako środka wyrazu niezadowolenia z rozstrzygnięć wyborczych,wprowadzono obostrzenie , polegające na tym,że wniosek mieszkańców może zostać złożony po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu”.
  Ktoś tu doskonale zna przepisy ( domyślacie się chyba o kim piszę), i dlatego kochani 10 miesięcy ma ktoś na obłowienie sië a wam pozostało tylko pisać,pisać i czekać…….Wesołych Świąt kochani

 6. Przecież odpowiedź na interpelacje może byc następującą: Pani Jolanta Szewczun pracowała na stanowisku prezesa RTI zgodnie z powołaniem przez radę czy zarząd lepiej i spółka nie widzi możliwości wystąpienia o zwrot pieniędzy. koniec kropka . A to że Sąd Okręgowy wydał wyrok zupełnie inny to może sobie wydawać my rzadzimy i prawo nam nic nie zrobi.tak może wyglądać odpowiedź na interpelacje. Tu jest potrzebne REFERENDUM to jedyny sprawiedliwy krok jaki może zrobić spoleczenstwo żeby w Dzierzgoniu prawo było prawem nie układy i te horagiewki które się odkryły też można zweryfikować.

 7. Nowelizacja nie wprowadziła żadnej dolegliwości za brak odpowiedzi.Jak do tej pory w Polsce wg danych Gazety Prawnej nie było problemów z niedotrzymaniem terminu 14dniowego.Odpowiedzi jedynie budziły ich jakość lub wymijający charakter.
  Domagajmy się wszyscy jawnej i szybkiej odpowiedzi na interpelację radnego Z.Przybysz

 8. Zgodnie z nowymi przepisami o samorządzie gminnym przypominam,że mieszkańcom przyznano prawo inicjatywy uchwałodawczej.
  Przypominam p.burmustrz,że jak dobrze liczę,6 grudnia minął termin odpowiedzi na interpelację radnego Z.Przybysza.Sprawdziłam dziś BIP Dzierzgoń i żadnej odpowiedzi.Kiedy będzie?????

 9. Pytanie do wszystkich oburzonych wysokością pensji pani burmistrz: a na kogo Ty zagłosowałeś w wyborach i co zrobiłeś przed wyborami, żeby nie doszło do takiej sytuacji. Nagle wszyscy oburzeni! Trzeba było pójść na wybory, przekonać innych, piętnować występki, a nie czekać na cud!

 10. Ludzie… ale tu naprawdę nie ma powodu do dumy. Wygrać tyloma głosami to nie ma sie czym chwalić specjalnie. Dzierzgoń byl na „nie” z tego co wynika z protokołów komisji. Także trochę pokory..

 11. Mieszkaniec.Brawo!!!Sprawiedliwości nie ma i nie będzie!a uczciwy człowiek za przysłowiowego skradzionego „batona”poniesie konsekwencje..a,oni nic..kradli,oszukiwali..i są bezkarni!!!To jest przerażające..Wygrywają w wyborach oszukując ludzi..pobrali- (a) tyle pieniędzy za nielegalne zatrudnienie..manipulują ludzmi..dają posady swoim ludziom..ludziom,którzy nawet nie brali udziału w wyborach!!!A spać i patrzeć ludziom w oczy..potrafi i to umiejętnie,bo od samego początku wiedziała,co robi i ma to gdzieś..ludzie ją nie obchodzili i nie obchodzą,doszła do zamierzonego celu,który chciała osiągnąć,a reszta się nie liczy….proste i to,jest tragedia rzeczywiście!!!Pozdrawiam:)

 12. Wypowiedz p.Barbary,nic dodać..nic ująć..macie odpowiedż na,to co p.J.Sz .obiecywała,co mówiła i co robiła podczas kampanii wyborczej!Pozdrawiam:)

 13. I gdzie tu sprawiedliwość?Uczciwy człowiek pracuje,zarabia,płaci rachunki,raty,kredyty stara się żyć i utrzymać rodzinę. A tu co zarabiać kokosy, nie spłacać długów i cieszyć się z życia a co tam ważne, że ja wygrałam.Jak Pani może spać i patrzeć ludziom w oczy? Myśli Pani, że jesteśmy aż tak głupi TRAGEDIA!!!!!!

 14. Ja mam pytanie do radnego Swidra czy już przekazał dietę przewodniczącego rady na dożywianie dzieci. Panie Świder niech Pan się wypowie , czekamy przecież Pan społecznie działa dla społeczeństwa.

 15. Robercik co tam u Ciebie na portalu TAKA STYPA,pani burmistrz już Cię nie potrzebuje.Zrobiłeś co trzeba i co kopniak w du….ę,a święta idą trzeba się zrelaksować.Przed wyborami ta strona tętniła życiem a teraz co tematów nie ma czy na Nową burmistrz nie można pisać-Zakaz masz.HAHAHAHA.Tobie też w RTI umorzą zaległości.

 16. O mój Boże za tyle kasy to i ja bym sprzedała duszę diabłu ,teraz wychodzi na jaw po co tak chodziła po wioskach i płakała że nie ma z czego żyć teraz to odbije sobie.Obiecywała mi i mężowi że to ten wyrok to tylko wymysł pan Zbyszka i Burmistrz Elżbiety a tu co prawda pani Halina sama w wypowiedziała na DTM-że spółka nie będzie chciała ścigania-To o co tu CHODZI.
  Jolanta czas wypowiedzieć się publicznie na portalu Dzierzgon.info i Dzierzgoń Twoje Miasto .

 17. Czy pan radny na sesji nie zadał pytania do burmistrz czy został zmieniony ,,schemat organizacyjny gminy,,-też sprawdzałem i tam jest wyraźnie napisane że vice burmistrz jest nieetatowy,tak jak radny powiedział że trzeba rozumieć że vice pracuje charytatywnie bez wynagrodzenia.

 18. Z LGD nie pobiera pieniedzy, ale po to tam siedzi aby nie stracic mozliwosci kontrolowania kto dostaje z LGD. Przeciez on jest tam gdzie sa pieniadze. Juz nie maluja lawek i nie woza emerytek , juz czas Dzierzgonia nie potrzebny , juz kable w remizie wskoczyly pod tynk, juz wizerunek burmistrza jest naprawiony … można tak wymieniać w nieskończoność. Referendum to najlepsze lekarstwo układy.

 19. Ale zatrudniła zastępcę burmistrza i sekretarza to już dodatkowy wydatek dla gminy no ale czego się nie robi dla malarzy ławek i kamerzystow nagrywajscych z ukrycia.Przeciez pieniądze gminne daliśmy w ręce obecnej władzy a jak widać nie po to przyszli zeby oszczedzac i zrobic cos dla wszystkich, przyszli zeby zadbac o swoich.

  1. Czy Ty Marku naprawdę jesteś tak naiwny,czy tylko głupka rżniesz.Przecież dobrze wiesz i ja wiem ,że tu chodzi o to żeby mieć pod kontrolą LGD.Ona plus pionek pani pskie… będzie kupow… sobie wyborców na następną kadencję nieswoimi pieniędz…,tylko marszałkowskimi.Wszystko co robi ma swój cel,to nie jest bezinteresowne.Ta funkcja będzie procetować w przyszłości.Są to często pożyczki bezzwrotne,za które ciekawe czy nie ma wdzięczności w różnoraki sposób?Najprawdopodobniej sprzeda…. funkcję starosty ,która miała być dla mężus…,a za to dostała dla męzus.. vice,a dla siebie bonus w postaci prez…LGD.

 20. Maniek powiem CI, z niską pensję dostała kobieta i dlatego musi jeszcze dorobić w LGD. Jak tak można kochana rado gminy.

 21. Nikita, ja posługuję się faktami, a Ty? A co do nerwów, nie mam z tym problemu. Nie znoszę braku obiektywności, a niestety oba portale mają z tym problem. Pozdrawiam 🙂

 22. I jeszcze jedno. Nie bronie obecnych władz tylko przesiewam prawdę od fałszu, aby wyrobić sobie swój osobisty, w miarę obiektywny osąd.

 23. Poza tym sprawdź oświadczenie majątkowe Pani Domańskiej. Tam jest rzeczywista kwota. Takiej propagandy jaką siejesz nie powstydziłby się Goebbels i Urban 🙂

  1. Maniek nie denerwuj się. Rozumiem ze musisz pisac to co piszesz. Ja pisze tylko to co slyszalem i widzialem na wlasne oczy. Nic ponad to. A co do oświadczeń majątkowych to juz je widziałem. I nie tylko bylej burmistrz. Ciekawa lektura. P.S. przeceniasz mnie, daleko mi do Goebbelsa czy Urbana a nawet do Ciebie 😏

  2. Z oświadczenia majątkowego za 2017, które jest dostępne na BIP dochód z tytułu zatrudnienia Elżbiety wyniósł 124293,62 zł w skali roku co po przeliczeniu na miesiące daje kwotę 10357 zł miesięcznie.

 24. Niektorzy żeby tyle zarobic musza ciezko pracować prawie pół roku. Ja rozumiem ze to burmistrz ale na samym początku wystartować z najwyzszego progu…

 25. Gmina ma pożyczyć w przyszłym roku ponad 3 miliony złotych żeby tylko spłacić ratę długu i pokryć deficyt budżetowy…
  Nie wiem czy Pani Skarbnik uwzględniła wzrost cen prądu – kochana Unia narzuciła wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla, żeby zniszczyć polski przemysł, choć i tak jest słaby – myślę, że nie, deficyt z tego powodu będzie zapewne większy…

 26. Zastanawia mnie jedno, przez wyborami ukazywał się Czas Dzierzgonia, w którym pisano bardzo ostro i negatywnie na temat kondycji finansowej gminy. W jakiej to strasznej ruinie jest, jaka zadłużona a sama kandydatka na stanowisko burmistrza J. Sz. krzyczała, że musi odbudować wizerunek burmistrza, zaufanie mieszkańców i zadbać o zniszczone miasto a tu taki CIOS. Wynika z tego jedno, pani Jola bardzo szybko zapomniałam o czym mówiła podczas kampanii, co było zaplanowane w programie. A może właśnie to było zaplanowane moi drodzy, dorwać się do władzy, zgarnąć dla siebie i „podwładnych” na maksa finanse i śmiać się głupim ludziom w twarz, nabrałam was 😉.Brawo dla oszukanych mieszkańców, którzy oddali głos na tą panią wiem że szlak jasny was trafia jak widzicie co wasza kandydatka wyprawia zaledwie kilka tygodni po objęciu stanowiska ale przecież nie powiecie głośno daliśmy się nabrać na jej słodkie kłamstwa. Miejcie zatem odwagę naprawiać swój błąd i doprowadźmy do REFERENDUM.
  NIECH ZWYCIĘŻY SPRAWIEDLIWOŚĆ.

 27. Panie Zbyszku na jednej z pierwszych sesji 4 lata temu zaproponował Pan pensję Pani Domańskiej na poziomie pensji Pana Szewczuna – kwota przeszło 11 tysięcy brutto. Niech Pan o tym napisze. Dla potwierdzenia są protokoły.

  1. Co z tego ze zaproponował? Ale tak sie nie stało. Bo sama Domańska powiedziała ze gmina nie jest bogata i ona zgadza sie na niższą pensję. Są protokoły! Widzisz różnicę?

  2. II Sesja rady miejskiej z dn.8.XII.2014r. cz.4- głosowanie rady w sprawie wynagrodzenia Burmistrz- sekretarz P. Żywiecki referuje :
   Zasadnicza pencja- 5240 zł
   Dodatek funkcyjny – 1900 zł
   Dodatek specjalny 20% (suma zasd.i dod.funk.) – 1428 zł
   Dodatek staż pracy max.20% pensji zasadniczej.
   Postawa i argumenty przewodniczącego P. Świdra „wtedy i dziś” – bezcenne !
   Warto wyszukać, obejrzeć i porównać .

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *