KULTURA ZA DRZWI – koncert Pawła Chmielnickiego

DOK zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „KULTURA ZA DRZWI”. Tym razem będzie to koncert Pawła Chmielnickiego – nowego mieszkańca Dzierzgonia, który niedawno objął funkcję organisty w kościele parafialnym.

Koncert muzyki filmowej teatralnej oraz musicalowej.
In memoriam Ennio Morricone
Fortepian / instrumenty klawiszowe – Paweł Michał Chmielnicki

Paweł Michał Chmielnicki, urodzony 29 września 1996 roku w Malborku. Jest absolwentem Państwowej Szkoły
Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Malborku w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Naukę muzyki kontynuował u gdańskiego kompozytora i organisty Gedymina Grubby w zakresie gry organowej i improwizacji. W 15. roku życia objął posadę organisty W Malborku współorganizował liczne festiwale artystyczne o zróżnicowanym charakterze. Jako akompaniator miał możliwość współpracy z wieloma znanymi solistami. W 2015 r. został nominowany do tytułu „Muzyk Roku 2015”. W sierpniu 2015 r. zagrał koncert improwizacji organowych w kościele przyklasztornym w Bronnbach w Niemczech, gdzie ponownie wystąpił z dwoma koncertami w 2017 roku. Grał koncerty m.in. w Bierzgłowie k. Torunia, Malborku w Toruniu, Warszawie, Gdańsku. Białymstoku, Sopocie i wiele innych .

W 2015r. rozpoczął naukę na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca w specjalności Prowadzenie zespołów muzycznych. W 2016 r. był w UMFC słuchaczem warsztatów poświęconych interpretacji muzyki rosyjskiej dla dyrygentów, prowadzonych przez profesora Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego im. Piotra Czajkowskiego – Stanisława Diaczenko. W Warszawie objął posadę organisty w parafii p.w. św. Tomasza Apostoła. Regularnie współpracuje jako organista liturgiczny z licznymi warszawskimi parafiami, ciesząc się dobrą opinią i zaufaniem miejscowych organistów (m.in.: kościół o.o. Dominikanów p.w. św. Jacka na Nowym Mieście, kościół p.w. bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie, Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży przy parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Wyznawców na Siekierkach, parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Warszawie, a także parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Malborku).

W 2016 r. wystąpił jako solista (wokalista) w koncercie pt. Akatyst ku czci Najświętszej Marii Panny Bogarodzicy w kościele oo. Paulinów w Warszawie. Jako pianista występował w 2017 r. w UMFC w koncercie kompozytorskim w 80-lecie urodzin Mariana Sawy, w koncercie Międzywydziałowego Zakładu Fortepianu Ogólnego oraz w koncercie inaugurującym rok kulturalny 2017/2018 w Sali Koncertowej na Zamku w Malborku. Ma na koncie prawykonania utworów fortepianowych kompozytorów polskich (m.in. M. T. Łukaszewskiego i własnych). We wrześniu 2017 r. został zaproszony do współpracy muzycznej w Pałacu Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, czego rezultatem była propozycja stałej współpracy z Pałacem Prezydenckim. W październiku tego samego roku otrzymał Nagrodę Burmistrza m. Malborka za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, w kategorii Promocja Młodych Artystów, przyznaną przez burmistrza Marka Charzewskiego. Rozwija również zainteresowania kompozycją. W dorobku ma utwory organowe, fortepianowe, chóralne Filmowe.

Jego kompozycje były wykonywane w UMFC w Warszawie i Białymstoku (Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny), w Planetarium Niebo Kopernika Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz w Sali Koncertowej na Zamku w Malborku. W 2017 r. wydawnictwo Ars Musica opublikowało zbiór jego utworów fortepianowych (Piano Works,Lisowice 2017). We wrześniu 2017 r. dwumiesięcznik „Twoja Muza” opublikował artykuł poświęcony muzyce Pawła Michała Chmielnickiego, a po koncercie inaugurującym sezon artystyczny 2017/2018 w Malborku relacje zamieściły m.in. Radio Malbork 90,4 FM, Radio Gdańsk, TV Malbork „Dziennik Bałtycki ”, „Gazeta Malborska” oraz liczne portale internetowe.

Wydał również płytę ze swoją muzyką fortepianową i innych kompozytorów, którą będzie można zakupić po koncercie.

Zapraszamy!

Możesz być zainteresowany

Comment (1)

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *