Tajemniczy Człowiek z Poznania wiceprezesem RTI

Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne w Dzierzgoniu może pochwalić się nowym wiceprezesem. Kto śledzi komunikację Urzędu Gminy i samej burmistrz Jolanty Szewczun w mediach oraz w internecie ten wie, że błysk fleszy nie jest jej obcy i bardzo lubi ona przedstawiać przeróżnych ludzi na nowych stanowiskach za pośrednictwem mediów społecznościowych i fotografować się w ich otoczeniu. Nie dotyczy to tylko ludzi z gminy Dzierzgoń, rzecz jasna.

No właśnie, RTI mogło pochwalić się nowym wiceprezesem, który przywędrował do nas pełnić tę zaszczytną funkcję prosto z Wielkopolski, ale tego nie zrobiło. Dlaczego? Wiceprezes wygodnie rozsiadł się w swoim fotelu już w 2019 roku, a w mediach cisza, mimo iż luty za pasem. Na szczęście jest jeszcze portal Dzierzgoń Info, na którym sylwetkę nowego wiceprezesa postaramy się Państwu przedstawić. Zapraszamy do lektury.

NOWA RADA NADZORCZA RTI W DZIERZGONIU

Wracając na chwilę do tematu lokalnych mediów. Ciężko było w nich chociażby szukać informacji o Radzie Nadzorczej, której skład również uległ zmianie. Jeśli wierzyć danym zawartym w sieci, to ostatnia zmiana w KRS RTI datowana jest na 5 listopada 2019 roku. Jak przedstawia się skład nowej Rady Nadzorczej Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego w Dzierzgoniu?

Organ Nadzoru
Halina Redlin
Henryk Wojtowicz
Maciej Jan Skibniewski
Teresa Skolimowska
Marian Jan Formella

Prokura
Wioletta Fil

Zarząd
Sławomir Erber
Sebastian Drobczyński

RADNY ZADAJE PYTANIA, BURMISTRZ MÓWI, ŻE TO TAJEMNICA PRZEDSIĘBIORSTWA

Tematem zmian w dzierzgońskim RTI zainteresował się również jeden z radnych, który postanowił złożyć w tej sprawie interpelację do burmistrz Dzierzgonia z prośbą o odpowiedzi na nurtujące go (i zapewne nie tylko jego) pytania dotyczące spółki, której większościowym udziałowcem jest gmina Dzierzgoń, czyli jej mieszkańcy.

Niestety. RTI w Dzierzgoniu jest przedsiębiorstwem bardzo tajemniczym. Kto wie, być może budynek przy ulicy Wojska Polskiego skrywa równie wiele tajemnic co Zamek Krzyżacki w Malborku. Poniżej interpelacja radnego Zbigniewa Czechowskiego i odpowiedź burmistrz Jolanty Szewczun.

I odpowiedź na interpelację.

Link do interpelacji radnego Czechowskiego znajdziecie pod tym adresem: http://bip.dzierzgon.pl/?a=3526

SEBASTIAN DROBCZYŃSKI NOWYM WICEPREZESEM RTI

Ruszamy więc na poszukiwania informacji o nowym wiceprezesie Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego. Będziemy musieli posiłkować się informacjami ogólnodostępnymi w internecie. Pan Sebastian Drobczyński, bo o nim mowa, jest m.in. wykładowcą uczelni wyższych, takich jak: Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Collegium Da Vinci w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu czy SWPS w Poznaniu. Wykładał tam w przeszłości lub wykłada również dziś. Tego dokładnie nie sprawdzaliśmy.

Co więc skłoniło pana Sebastiana do tego, aby zainteresować się losami małego miasteczka na północy Polski, o istnieniu którego ludzie w Poznaniu pewnie nawet nie mają pojęcia? Tym bardziej, że z tego co udało nam się ustalić, wiceprezes Sebastian Drobczyński w RTI bywa… raz w tygodniu.

We wtorki.

Na pewien ślad natrafiamy, gdy zajrzymy do… Głosu Dzierzgonia. Pamiętacie tę fantastyczną gazetkę? Skończyła się ona ukazywać chwilę po wyborach. Co ciekawe, jej wydawca również podawał adres poznański.

W jednym z numerów tego pisma pojawił się wywiad właśnie z wtedy-jeszcze-nie-wiceprezesem Sebastianem Drobczyńskim, który przypominamy Państwu w całości. Znajomość dzierzgońskich realiów u pana Sebastiana jest godna podziwu.

W ogóle lektura niektórych numerów gazety Czasu Dzierzgonia wydaje się bardzo interesująca. W innym numerze jeden z czytelników pochylił się również nad losem ówczesnego prezesa RTI S.A., Leszka Sarnowskiego. Mogliśmy tam przeczytać taki krótki list.

Ile pieniędzy wpływa miesięcznie na konto pana Sebastiana Drobczyńskiego? Tego na ten moment nie wiemy.

Korzystając z okazji chcieliśmy Państwa poinformować, że niedługo utworzymy na naszej stronie specjalną zakładkę poświęconą wszystkim interpelacjom, jakie wpływają na biurko burmistrz Dzierzgonia i jej odpowiedziom, aby nic nie umknęło Waszej uwadze.

Możesz być zainteresowany

Comment (33)

 1. Jeden wielki bałagan i kumoterstwo. To samo w przypadku przewodniczącej rady powiaty. We wtorek rada a już dziś krąży projekt uchwały rady, że rada odmawia wygaszenia mandatu , ponieważ brak jest przesłanek. Wszystko już ustalone, więc po co te głosowania???

 2. Jak radny nie otrzymal odpowiedzi od burmistrza to powiniem skierowac sprawe do sadu , bo udzielenie odpowiedzi na interpelację burmistrz ma obowiazek, zgodnie z ustawa o samorzadzie gminnym. Do sądu niech sie tlumaczy dlaczego lamie przepisy! Wlasnosc gminy to nie wlasnosc burmistrza.

 3. Jak wladza ukrywa informacje to sie pytam co ma do ukrycia? Jak pozwolimy to niedlugo tajemnicą bedzie komu umorzyla podatki bo tak sobie ustali. Tak sobie mysle, ze to moze poczatek wprowadzania zasady wszystko tajemnicą jest !!!, a to prowadzi o tego ze nikt ich nie bedzie kontrolowal bo wszystko bedzie tajemnicą. A moze w ogole nie kontrolowac obecnej wladzy niech wydaja pieniadze gminne na co chca i komu chcą. Niech sobie ustala pensje po 100 a co tam po 200 tys. zl a jak bedzie ktos pytal to tajemnica. Ludzie obudzcie sie , co sie dzieje w Dzierzgoniu. Jak tam radny ktory w poprzedniej kadencji ciagle na sesjach powtarzał , ze Dzierzgon w ruinie, co teraz mowi ze Dzierzgon sie odbudowuje ?

 4. Postaram( y) się zmusić odpowiednie organy do upublicznienia informacji do których mamy prawo – jeśli trzeba będzie to wystąpimy na drogę sądową – poniżej fragmenty orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie
  Niech radni zwrócą się o udostępnienie informacji również do spółki RTI S.A.

  Wynagrodzenia członków organu zarządzającego spółek komunalnych są jawne i winne być publikowane w BIP Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu ( w naszym przypadku)
  WSA w Szczecinie w wyroku z dnia 17.1.2019 r., (II SA/Sz 1213/18) kontrolował proces realizacji prawa do informacji w ramach którego do spółki komunalnej wnioskodawca zwrócił się o udostępnienie:
  1. wysokości wynagrodzenia zmiennego, przyznanego w roku 2018 r. (za rok 2017 r.);
  2. przyczyn uzasadniających przyznanie ww. części zmiennej wynagrodzenia;
  3. wskazania jakie cele zarządcze do zrealizowania w 2017 r. zostały wyznaczone przez właściciela oraz w jaki sposób zostało zweryfikowane ich spełnienie.

  10. Art. 1 ust. 2. Ustawa ma zastosowanie do podmiotów reprezentujących:
  11. 1) Skarb Państwa,
  12. 2) jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki,
  13. 3) państwowe osoby prawne,
  14. 4) komunalne osoby prawne
  15. – w zakresie wykonywania praw z akcji przysługujących tym podmiotom, zwanych dalej „podmiotami uprawnionymi do wykonywania praw udziałowych”.

  W niniejszej sprawie Spółka odmawiając udostępnienia wnioskodawcy żądanych informacji, wskazała w podstawie prawnej art. 5 ust. 2 u.d.i.p. oraz art. 11 ust. 1 w zw. z art. 4 ust. 1 i 5 ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń. Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że przepis art. 11 ust. 1 ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń nie wyłącza możliwości domagania się ujawnienia wynagrodzenia członka organu zarządzającego, gdyż celem jego wprowadzenia miało być zapewnienie możliwości skutecznej kontroli społecznej i, oprócz budowania poczucia sprawiedliwości społecznej, umożliwić przeciwdziałanie potencjalnym nadużyciom. Stanowisko takie koresponduje z zasadą jawności gospodarowania środkami publicznymi, która zakłada, że podmioty gospodarujące środkami publicznymi podlegają kontroli odpowiednich urzędów, oraz samych obywateli – co umożliwia ustawa o dostępie do informacji publicznej. Analizowana regulacja nakłada jedynie obowiązek publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej podmiotu uprawnionego do wykonywania praw udziałowych wskazanych tam dokumentów, tj. uchwały w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń członków organu zarządzającego,

  „….. nie podlegają ochronie danych osobowych ani tajemnicy przedsiębiorstwa i są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej podmiotu uprawnionego do wykonywania praw udziałowych”………………………………
  „….

  1. Nie mogę znaleźć na stronie urzędu oświadczenia majątkowego Pana wiceprezesa. Skoro od 2019 roku zatrudniony to powinno już być. Pomoże ktoś?

  1. Sprawdzałam, nie ma oświadczenia w-ce ani prezesika . Dziwne…? Ta firma to jakas dziwna tajemnica, ciekawe dlaczego. Trzeba sprawdzić co dzieje za zamkniętymi drzwiami.

 5. Teraz jak czytam naglowek o kampani wyborczej „Wtorkowca” to jestem pewien ze wyborcy juz zalezli dobra energię. Jestem spokojny dziekuje ześ nas oświecił.

 6. A ja zapytam czy te osoby ktore dostaja prace lub wskakuja na miejsca tych ktorzy zostali ordynarnie zwolnieni to sa takimi wspanialymi fachowcami czy jest inny powod ? : Prezesi RTI i nowe pracownice oraz rada nadzorcza, dyrektor Klubu Dzieciecego, Terapia Zajeciowa, Dom Seniora, Hala Sportowa, ADM, Przedszkole, to widac gołym okiem dlaczego te zmiany następują. A ten artykuł jest bardzo dobry bo pokazał ewidentnie co za co gminie Dzierzgoń.

 7. Nawet pieniędzy zarobionych w RTI nie wyda w Dzierzgoniu, tylko w Poznaniu. To po co on nam tu. Żeby jedno szkolenie przeprowadzić raz na 3 miesiące i tylko we wtorek. A może komuś nie pasuje ten dzień, wolałby środę !!!!

 8. No to juz jest wsystko jasne dlaczego ten facet dostal posade.
  Jako mieszkaniec zadaje pytanie od kiedy to RTI
  potrzebuje czlowieka ktory zajmuje sie kampaniami wyborczymi? Czy zatrudnienie tego pana podyktowane bylo specyfika i potrzeba RTI ????Dlaczego drugi prezes RTI pracujacy raz w tygodniu ? Idac dalej to przypomina mi sie taka osoba w Dzierzgoniu, ktora juz pokazała ze moze pracowac na kilku etatach, zasiadac w licznych radach nadzorczych itd, kto wam sie nasuwa na mysl? Znana metoda zajmowania stołkow i branie kasy.
  Takich specjalistow sie zatrudnia i placi z naszych gminnych pieniedzy? Po co ? Dla kogo on pracuje ? Dla spoleczeństwa ???
  Jakie to jest obrazujace z kim mamy do czynienie. Specjalista od porywajacych przemowien niewiele pomoze jak sie ktos nie potrafi wysłowić. W takim przypadku płacenie za napisanie porywajacego przemowienia mozna uznac za marnotrawstwo
  chyba ze sie placi nie swoimi pieniedzmi to nie jest wtedy zaliczane jako strata.

 9. Długi kampanii wyborczej trzeba spłacać. Koleś z 10 tys. zarabia, bo za grosze by tutaj nie przyjeżdżał. A jak sam Prezesik ma pewnie podobną wypłatę to przecież w-ce nie może byc gorszy. Do tego kasa dla nowej rady i pani prokurent rzecz jasna. A dla ludzi z Dzierzgonia pracy nie ma…

 10. Taka szybka analiza: Domańska w 2014 roku wygrała wybory samorządowe z Szewczunem o ok 800 głosów. Bez żadnego specjalisty. W 2018 zaś przegrała z Szewczun o ok. 100 głosów. Przy takiej kampanii i specjalistach to bardzo mała różnica. A teraz nasza lokalna spółka zatrudnia owego specjalistę od marketingu politycznego?. Czy Wy to ludzie rozumiecie? ? Bo skąd ten specjalista się tu wziął? Czy RTI dawało jakieś ogłoszenie że poszukuje takiego czy owego specjalisty? I to na takie stanowisko? Bo gdyby dało to może ktoś z naszej gminy by się znalazł? Czy w naszej gminie/ nawet powiecie wszyscy mają pracę? A chyba też mamy ludzi wykształconych prawda? A potem wszyscy narzekają że młodzi i zdolni wyjeżdżają. A co mają robić?

  1. A jaki skład Rady nadzorczej 🤔 chyba dwóch emerytów z tego co widzę, ale jeden bardzo aktywny bo i z seniorami gdzieś go widziałam, teraz w rti w radzie, no no pogratulować. W rti pracuje kilka osób a nadzór nad nimi ma aż 5 ludzi 😂 Silnie rozwinięta struktura….nadzorczo-zarządcza.

   1. No naprawdę. 2 prezesów, prokurent, i 5 członków rady nadzorczej w tym jedna Pani radna powiatowa pilnują kilku osób w składzie okrojonym bo zwolnili 2 osoby. 🤔ciekawe jak ta Pani się tutaj znalazła. Pomyślę – a któż jest wice starostą i przewodniczącą rady powiatu. Może to tam prowadzona jest rekrutacja do rady w rti? A jeden z radnych to już nie jest w radzie Banku? A można być w kilku radach?

  1. Zwolnili 2 doświadczone osoby, które sumiennie wykonywaly swoja prace, zawsze miłe i pomocne, działania rti znały od podszewki, ale to nic jest jeszcze ktos kto przeszkadza, tylko ze zwolnieniem czekaja, az wcześniejszy szum ucichnie. Ale co tam specjalista prezes wszystko ogarnie. Nóż w kiszeni sie otwiera na to co robią

 11. W Dzierzgoniu jak ludzie nie zrozumieją, ze daja sie tumanic jednej rodzince, ktora sie dorabia dzieki zajmowaniu stanowisk to Dzierzgon sie nigdy nie bedzie rozwijal i nigdy nie beda w centrum zaintetesowania potrzeby wszystkich mieszkancow a tylko korzysci okreslonej grupy.

 12. No proszę, a jak moja córka chodziła za pracą to dla niej nie było w Dzierzgoniu pracy. Musi dojeżdżać, tylko że codziennie. Może to i lepiej bo nikomu niczego nie zawdzięcza. Za to na wybory na pewno pójdzie w Dzierzgoniu.

  1. To radny, który ma mandat społeczny do reprezentowania mieszkańców, nie uzyskuje odpowiedzi na zadane pytania dotyczące gminnej spółki? Rozumiem, że niektóre dane wrażliwe mogą być objęte tajemnicą ale chyba nie to jakie spółka realizuje projekty? A tu w odpowiedzi prawie wszystko jest tajemnicą? To zaczyna być ciekawe co ta spółka robi, tak owiana tajemnicą, bo zdjęcia pani burmistrz przy kawkach i ciasteczkach trochę robią się nudne.

 13. Zeby wygrac wybory trzeba zaangażowac ludzi, ktorzy sie na tym znają lub sie tym znają i przeprowadzic kampanie, ktora sklada sie z wielu skladowych , zeby tego dokonac musi byc grupa ludzi, ktora pracuje i potem po zwyciestwie oczekuja czegos, chyba, ze pracowali dla ideii, jak myslicie?
  Po wygranych wyborach zarzadza sie
  majatkiem gminny, wiec z tego sie korzysta? Pewne osoby otrzymuja posady a tym samym pensje z naszych podatkow ? O takim mechanizmie wiedza ci ktorzy sie kreca w polityce? ciekawe czy wiedza ze to kura znoszaca zlote jaja?
  Kto sie martwi drogami, kto sie martwi brakiem mieszkan , kto sie martwi brakiem pediatry, kto sie martwi brakiem pracy itp. Jak czytam za 4 dni w miesiacu tez dostaja się porzadna pensje. Zwroccie uwage kto jest w radzie nadzorczej, jak szybko wrocily osoby ktore wczesniej utracily to stanowisko. Pewnie sie myle, ale pytam czyzby nastało – cos za cos? czy juz to w tej gminie przerabialismy?

 14. Słyszałem, że audyt w wodociągach , w ADM i gdzieś jeszcze na polecenie p. burmistrz to też jakaś firma z Poznania robiła za grubą kasę. Wiecie coś na ten temat?

 15. do Dzierzgoniak: pyta Pan: „A co nie ma u nas ludzi do pracy?” Ja uważam, że są . Obecna władza w kampanii wyborczej tylko stawiała na ludzi z naszej gminy. Dlaczego zmieniła zdanie.?
  Czyżby coś za ćoś ?

 16. Dwa razy czytałem bo nie mogłem uwierzyć, że ktoś pracuje JEDEN DZIEŃ w tygodniu, czyli cztery dni w miesiącu i przyjeżdża z Poznania?! Ciekawe za jakie pieniądze mu się to opłaca?

 17. Pan nowy wice rti obserwował ostatnią kampanię wyborczą w Dzierzgoniu. Czy tak dalece idące wnioski ukazane w wywiadzie mozna było wyciągnąć będąc w Dzierzgoniu tylko we WTORKI? Czyż WTORKI wystarczą, aby rzetelnie zarządzać gminnymi pieniędzmi. Trzeba było zwolnić dwie doświadczone osoby z rti, żeby pan z Poznania mógł pracować we WTORKI. Mój ulubiony dzień tygodnia to WTOREK.

 18. Rewelacyjny artykuł! Coś tam słyszałam że jest jakiś nowy wice tylko nie miałam pojęcia że azzzzzz z Poznania!!!! A co u nas nie ma ludzi do pracy? Tak krzyczeli że sekretarz ze Sztumu, Sarnowski ze Sztumu, a teraz co ? Ludzie z Poznania? Kpina. Sarnowski był i jest przynajmniej radnym powiatowym w Naszym powiecie a nie w Poznaniu.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *