Unieważniony przetarg na dowozy, gmina Dzierzgoń musi zapłacić 12 tysięcy złotych. Jak to było z przetargiem na dowozy w roku szkolnym 2019/2020?

Wakacje nieubłaganie zmierzają ku końcowi, a lada moment rozpocznie się nowy rok szkolny. Wielu świeżo upieczonych uczniów odbędzie swoją pierwszą podróż autokarem do szkoły. Gmina Dzierzgoń już w maju ogłosiła przetarg na dowóz i odwóz uczniów z przedszkola, szkół podstawowych na terenie gminy Dzierzgoń w roku szkolnym 2019/2020 oraz dowóz i odwóz uczniów niepełnosprawnych do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku w roku szkolnym 2019/2020.

Losy tego przetargu były ciekawe i chcielibyśmy je Wam przybliżyć.

Przetarg jak to przetarg, miał swoją określoną procedurę. Najpierw zainteresowani składali swoje oferty, a potem przedstawiciele gminy dokonali wyboru najkorzystniejszej ich zdaniem oferty. Gmina planowała przeznaczyć na to zadanie 398.970,00 złotych na pierwszą część, czyli na przewóz dzieci z terenu gminy Dzierzgoń do przedszkola i szkół oraz 12.000,00 złotych na dowóz uczniów niepełnosprawnych do ośrodka w Malborku. Łącznie daje nam to kwotę ponad 410 tysięcy złotych.

Do przetargu o dowożenie uczniów do przedszkola i szkół w gminie Dzierzgoń stanęło 5 przewoźników.

To I część zamówienia, czyli przewozy dzieci z gminy Dzierzgoń.

1. Bartczak Przewozy Pasażerskie, Lidzbark Warmiński – oferta na 496.303,20 złotych
2. EweMar – Auto Marcin Skalmowski, Mikołajki Pomorskie – oferta na 312.491,00 złotych
3. Usługi Transportowe Włodzimierz Skalmowski, Mikołajki Pomorskie – oferta na 280.231,30 złotych
4. Faster Typa Radosław, Olsztyn – oferta na 404.595,00 złotych
5. Transport Osobowy Stepaniuk, Dobre Miasto – oferta na 287.712,00 złotych

To II część przetargu, czyli przewóz osób niepełnosprawnych do ośrodka w Malborku.

1. SPTS Marcin Kosow, Gdynia – oferta na 147.630,00 złotych
2. Bartczak Przewozy Regionalne, Lidzbark Warmiński – oferta 42.120,00 złotych
3. EweMar – Auto Marcin Skalmowski, Mikołajki Pomorskie – oferta na 69.882,00 złotych
4. Usługi Transportowe Włodzimierz Skalmowski, Mikołajki Pomorskie – oferta na 64.465,10 złotych
5. Faster Typa Radosław, Olsztyn – oferta na 16.200,00 złotych
6. Transport Osobowy Stepaniuk, Dobre Miasto – oferta na 38.880,00 złotych

19 czerwca gmina Dzierzgoń wybrała najkorzystniejszą ofertę. Przetarg na przewozy i dzieci, i osób niepełnosprawnych wygrała firma Faster Typa Radosław z Olsztyna. Firma ta przedstawiła zdaniem gminy najkorzystniejszą ofertę. Firma Faster złożyła jedną z najdroższych ofert w przetargu a mimo tego ten przetarg wygrała, bo uzyskała największą liczbę punktów.

Taki obrót spraw zainteresował Marcina Skalmowskiego, który też stanął do tego przetargu i złożył ofertę dużo niższą niż jego konkurent z Olsztyna. Udało nam się porozmawiać z panem Marcinem, który zdradza ciekawe szczegóły.

Rozmowa z Marcinem Skalmowskim z firmy EWEMAR-AUTO

Dzierzgoń Info: Dzień dobry. Proszę nam powiedzieć, jak przebiegał przetarg na przewozy w Dzierzgoniu?

Skalmowski: Złożyliśmy dokumenty do przetargu i otrzymaliśmy z gminy pismo wzywające nas do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, jaką zdaniem gminy Dzierzgoń zaproponowaliśmy, chociaż zaproponowaliśmy cenę taką samą jak w tamtym roku, dodając do niej koszty inflacji. Wyjaśniliśmy tę rażąco niską cenę, wyliczając w piśmie paliwo, ZUS-y i płace kierowców.

Dzierzgoń Info: Gmina przyjęła te wyjaśnienia?
Skalmowski: Odrzuciła je. Gmina przysłała w odpowiedzi pismo, w którym poinformowała, że nasze wyjaśnienia nie są wystarczające. Kazano nam jeszcze podać dokładnie, ile paliwa pali każdy autobus i w ogóle mieliśmy podać wszystkie wyliczenia z całej firmy.

Dzierzgoń Info: Co było dalej?
Skalmowski: Gmina przysłała nam pismo, że odrzuciła naszą ofertę. My mieliśmy pięć dni na to, aby odwołać się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej, bo gmina napisała w piśmie, że za 5 dni podpisze umowę z inną firmą. Zdążyliśmy napisać to odwołanie w terminie.

Dzierzgoń Info: Rozmawiał pan w ogóle z panią burmistrz w tym czasie?
Skalmowski: Ja nie, ale spotkał ją mój ojciec, właściciel firmy Usługi Transportowe Włodzimierz Skalmowski, która również stanęła do przetargu w Dzierzgoniu. Jeszcze przed wokandą Krajowej Izby Odwoławczej spotkał się z panią burmistrz na dniach otwartych Warsztatów Terapii Zajęciowej, bo jego firma dowozi tam osoby dorosłe. Zapytał panią burmistrz, co się dzieje z tym przetargiem, a pani burmistrz powiedziała do niego: „Wszystko wiem, sądzicie się z Fasterem”. On odpowiedział: „Pani burmistrz, my nie sądzimy się z Fasterem, tylko z panią. Bo pani jest zamawiającą, nie Faster”. Pani burmistrz odwróciła się na pięcie i poszła. I tyle porozmawiał z panią burmistrz. Ile razy chciał się połączyć telefonicznie, to jak się przedstawiał, to pani burmistrz nie było.

Dzierzgoń Info: Dobrze, ale co z tym wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej?
Skalmowski: Na wokandzie dowiedzieliśmy się, kiedy będzie ogłoszony wyrok. Tego dnia zadzwoniliśmy do Krajowej Izby Odwoławczej i okazało się, że wygraliśmy. Gmina Dzierzgoń, gdy dowiedziała się, jaki jest wyrok Krajowej Izby Odwoławczej… unieważniła przetarg.

Dzierzgoń Info: I co, teraz będzie następny przetarg?
Skalmowski: Tego nikt nie wie. Gmina Dzierzgoń to przeciąga, ściągnęli ze szkół jakieś wnioski o tym, że w przetargu nie było przewidziane, że dzieci mają być zabierane z jakiejś jeszcze ulicy, ale takie rzeczy to się załatwia aneksem do umowy, nie trzeba unieważniać przetargu.

Dzierzgoń Info: Co Państwo planujecie dalej?
Skalmowski: Załamujemy ręce, bo czego byśmy nie wymyślili, to gmina Dzierzgoń i tak odbija piłeczkę.

Dzierzgoń Info: Czyli dziwi pana sytuacja, w której firma oferująca prawie najwyższą cenę wygrywa przetarg?
Skalmowski: Wszystkich ta sytuacja dziwi.

Rozmowę z panem Skalmowskim przeprowadziliśmy na początku sierpnia.

Co było dalej? Idziemy na stronę bip.dzierzgon.pl i rzeczywiście – na stronie z przetargami znajdujemy zawiadomienie o unieważnieniu postępowania z dnia 25 lipca. Innych dokumentów tam nie ma. Na ten moment nie było nigdzie informacji (a przynajmniej my takiej nie możemy znaleźć) o tym, czy będzie ogłoszony drugi przetarg, czy go nie będzie. A jeśli drugiego przetargu nie będzie, to kto będzie przewoził dzieci do szkół i przedszkola? Za chwilę rok szkolny, a informacji brak.

GMINA MUSI ZAPŁACIĆ FIRMIE EWEMAR – AUTO PONAD 12 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Z racji tego, że pan Marcin Skalmowski wygrał w Krajowej Izbie Odwoławczej z gminą Dzierzgoń, gmina musi zwrócić jego firmie koszta procesowe, które wynoszą ponad 12 tysięcy złotych. Składają się na to m.in. koszty złożenia wniosku do KIO, opłaty za pełnomocnictwo oraz koszty dojazdu.

Z naszych informacji wynika, że jest już wybrana firma do przewozu dzieci i osób niepełnosprawnych. W jaki sposób wyłoniony został zwycięzca bądź w jaki sposób gmina podpisała umowę z przewoźnikiem – tego na ten moment nie wiemy.

Możesz być zainteresowany

Comment (16)

 1. Ani Pan Gowin, ani Pan Rabenda, nie mówiąc już o Pani Burmistrz i Panu vice Staroście nie mają nic wspólnego z PiS…
  Tak przynajmniej mi się wydaje…
  Po prostu tak wieje wiatr, i tak ustawiają się chorągiewki…
  Jak zmieni się wiatr, zmieni się też kierunek chorągiewek.

  1. Wejdź na stronę Gowina to zobaczysz. Mam wrażenie że nasi seniorzy robią za frekwencje do zdjęć. Swoją drogą zastanawiam się czy było zorganizowane spotkanie np. z przedsiębiorcami lub z mieszkańcami Dzierzgonia? Pewnie też mieliby coś do powiedzenia. Nigdzie nie widziałem na ten temat informacji że ktoś zaprasza na takie spotkanie. Dlaczego po fakcie dowiadujemy się że coś było ale tylko z seniorami?

   1. Pani Burmistrz zorganizowala spotkanie w rti dla wszystkich mieszkańców z Panem Jaroslawem Gowin i Karolem Rabenda. Porozmawialismy o naszych potrzebach, byl poczestunek, kawa i herbata. Kazdy mogl przyjsc.

   2. Przecież Gowin to PiS i ten drugi Rabenda to tez PiS. Ciekawe kto ich zaprosił? I to w dodatku do RTI. Co sie wyrabia w tym Dzierzgoniu. Brak słów.

   3. Bo mieszkańcy się nie liczą. Liczą się tylko,, wyborcy,, Pani Burmistrz. Pisiory poparły męża w powiecie to trzeba dług wdzięczności spłacać. Swoją drogą dość często PiS odwiedza Dzierzgoń.

 2. Dla mnie urzędnik nie potrafiący przeprowadzić przetargu zgodnie z prawem powinien odpowiadać finansowo za swoje czyny i prawnie za podejrzenie korupcji. Tak to jest jeżeli wymiar sprawiedliwości ma problemy z rozstrzygnięciem czy burmistrz-mąż może powołać lub pozwolić powołać swoją żonę na stanowisko prezesa RTI . Bezkarność rozbudza apetyt popycha ludzi do dalszych przewałek.

 3. Rażąco niską cenę to dał FASTER na drugą część przetargu (bardzo zbliżona do kwoty przeznaczonej przez Gminę).
  Firma z Lidzbarka to zwykły zając.

 4. Widać, że nie nie liczy się sposób tylko rezultaty. Kiedy coś się bierze to ciężko się oddaje. To pieniądze które poszły bokiem o których robi się głośno, a co z tymi o których jeszcze nikt nie wie? A kadencja jeszcze długa…

 5. Stać nasze miasto żeby płacić więcej? Pani burmistrz dołoży ze swoich pieniędzy? Nie zapłacimy za to my mieszkańcy. Zapowiada się ciekawa kadencja

 6. A dzisiaj na sesji beda znieniac uchwałe dotyczaca opiekuna mlodzierzowej rady . No i oczywiscie podyktowane to bedzie oszczednosciami, chyba ze tym , ze Rysiu zakochal sie w darmowych wyjazdach z mlodzierzowa rada. Dobrze ktos napisal jaja w biały dzień.

 7. Punkt widzenia Pani Burmistrz zmienia się wraz z punktem siedzenia? Ktoś miał gest żeby wybrać najdroższego przewoźnika. A to nie są przypadkiem środki publiczne czyli pieniadze każdego z nas? Od wrzesnia pewnie wszystko ruszy tak jak w opinii Pani Burmistrz powinno ruszyć. Może trzeba wyciagnać konsekwencje z tej samowolki?

 8. Domylic sie mozna kto mial wygrac przetarg a tu niespodzianka i trzeba unieważnić. Mozna byc pewnym kto bedzie dowoził dzieci Faster. Czy gmine stac na to zeby bez podstaw unieważniac przetarg i placic 12000 zł i wiele wiecej rocznie za dowozy. Wladza przygotowuje sie do przetargu a potem szuka powodow do unieważnienia? A gdzie vc burmistrz od oswiaty ?fachowiec nie wiedzial skad trzeba dowozic dzieci? Smiech na sali poczatek roku szkolnego , remonty , przygotowania a on na URLOPIE . Powinien kamerą nagrywac jak w Sztumie.

 9. Wszyscy wiedzą kto będzie przewoźnikiem w nowym roku szkolnym i raptem jest taki dobry. Autobusy nie są takie długie, już dobrze skręcają na ulicach Dzierzgonia, są nowe, tylko za poprzedniej pani burmistrz ta sama firma była nie do przyjęcia. Jak to gusta obecnej władzy się zmieniają.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *