Za nami Komisja Oświaty. Tematu reorganizacji szkół nie podjęto

W poniedziałek odbyła się kolejna Komisja Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego, na której nie podjęto dalszych rozmów na temat propozycji burmistrz Jolanty Szewczun w sprawie reorganizacji szkoły podstawowej i przedszkola w Dzierzgoniu. Może się to wydawać dość zaskakujące, ponieważ w poprzednich dniach odbyły się spotkania z rodzicami grup pięcio- i sześciolatków w Tęczowym Przedszkolu w Dzierzgoniu, w których to udział brała m.in. burmistrz Dzierzgonia.

Cała ta sprawa poruszyła w ostatnich dniach wielu rodziców. 

Porządek posiedzenia Komisji Oświaty prezentował się następująco:

1) Otwarcie posiedzenia Komisji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2) Przyjęcie zmian do porządku obrad.
3) Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
4) Zaopiniowanie materiałów na V sesję Rady Miejskiej w Dzierzgoniu:
a) projekt uchwały w sprawie opłaty targowej;
b) projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Dzierzgoń na 2019 rok;
c) projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Dzierzgoń na lata 2019 2027;
d) projekt uchwały w sprawie komunalizacji mienia Skarbu Państwa;
e) projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej położonej w obrębie Jasna, gmina Dzierzgoń;
f) projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej położonej przy ul. Żurawiej w Dzierzgoniu;
g) projekt uchwały w sprawie określenia warunków udzielania i wysokości stawek procentowych bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów;
h) projekt uchwały o zmianie Uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia na terenie Gminy Dzierzgoń konsultacji społecznych Budżetu Obywatelskiego Gminy Dzierzgoń;
i) projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Dzierzgoniu z dnia 8 października 2018 rok w sprawie regulaminu targowiska w Dzierzgoniu;
j) projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dzierzgoń w 2019 roku.
5) Wolne wnioski.
6) Zamknięcie posiedzenia Komisji.

Nie znaczy to oczywiście, że nie było kilku punktów zapalnych, chociaż obrady przebiegały według relacji niektórych członków dość spokojnie. Jeśli podejmowano temat reorganizacji, to wracano do wcześniejszych – opisywanych szczegółowo na naszym portalu – wydarzeń. Nie pojawił się natomiast żaden nowy głos w tej sprawie. W czwartek (14.02.2019) odbędzie się V sesja Rady Miejskiej i być może to właśnie wtedy będziemy wiedzieć coś więcej. Najbardziej żywa dyskusja miała mieć miejsce przy wolnych wnioskach. 

MIAUCZĄ TE KOTY? NO CO TY!

Zajęto się za to tematem… bezdomnych kotów. Sprawę zgłosić miała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Czesława Kurak – podobno te zwierzęta zakłócają porządek mieszkańcom przy ulicy Krzywej i Żurawiej. Na pytanie, co władze mają zamiar zrobić z dużą liczbą dzikich kotów, przedstawiciel Gminy miał wyjaśnić, że jedyne co można w takim wypadku zastosować to zmniejszenie populacji, czyli sterylizacja tych zwierząt. Gmina ma zbadać tę sprawę i w miarę możliwości finansowych zająć się tym tematem.

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej złożyć miała również na ręce burmistrz Dzierzgonia prośbę, aby wszystkie komisje były nagrywane, a ich zapisy udostępniane mieszkańcom gminy. Motywować miała to tym, że czytając relację z poprzedniej Komisji Oświaty na jednym z portali informacyjnych czuła niesmak.

SPOTKANIE OGÓLNE Z RODZICAMI SIĘ ODBĘDZIE?

Czesława Kurak miała też pytać przewodniczącą komisji Małgorzatę Cieślę, czy delegowała radnego Rafała Żemojdzina na spotkania z rodzicami pięcio- i sześciolatków odbywające się w tamtym tygodniu w Tęczowym Przedszkolu w Dzierzgoniu. Na odpowiedź przewodniczącej, że nie delegowała nikogo z radnych na takie spotkania, Czesława Kurak miała się zwrócić do radnego Rafała Żemojdzina z apelem, aby ten nie przedstawiał się na tych spotkaniach jako wiceprzewodniczący Komisji Oświaty.

Radny Rafał Żemojdzin miał odpowiedzieć, że jego wybrali mieszkańcy i to mieszkańcy poprosili go, aby ich na tych spotkaniach reprezentował. Radny Zbigniew Czechowski z kolei miał zwrócić członkom Komisji uwagę, że radni na spotkaniach z rodzicami nie byli z własnej inicjatywy, ale zostali tam zaproszeni przez Radę Rodziców. Słowa te potwierdzić miała dodatkowo dyrektor Tęczowego Przedszkola, pani Barbara Koszewska.

Na sam koniec członkowie Komisji podnieśli na chwilę sprawę ogólnego spotkania z rodzicami w sali gimnastycznej. Pisaliśmy Państwu o wniosku, jaki do dyrektor szkoły złożyło dwóch radnych – Rafał Żemojdzin i Zbigniew Czechowski. Radni poprosili o udostępnienie sali gimnastycznej w środę 27 lutego. Dyrektor szkoły podstawowej miała poprosić inicjatorów o zmianę terminu tego spotkania na 1 marca. Prośbę miała motywować tym, że 2 marca w sali gimnastycznej odbędą się kabarety i sala będzie już przygotowana (będą poustawiane krzesełka).

W czwartek odbędzie się sesja Rady Miejskiej. Będą na niej nasze kamery. Będzie także relacja. Zostańcie Państwo z nami.

Możesz być zainteresowany

Comment (15)

 1. A co na to p. Przewodnicząca ona sam musi prowadzać swoje dziecko niech powie nam rodzicom mieszkającym np. na ul. Różana, J. Pawła II, Westerplatte Jagiełły., jak to jest naprawdę.

 2. Czepiła się kotów bo nie miała czego… przyjdzie lato to czepi sie biegających i bawiących dzieci… wstyd mi jest za ludzi ktorzy reprezentuja gmine Dzierzgoń…szkoda że nie porusza tematu braku mieszkań dla młodych rodzin …

 3. Ludzie czy wy slyszeliscie co w szkole sie dzialo i dzieje , i oni chca zabrac dzieci i przeniesc do tej szkoly. Dowiedzialam sie ze dyrektor zabronil chodzic do szkoly dziecku albo jak chce dziecko jechac na wycieczke to tylko wtedy jak z dzieckiem pojedzie rodzic . Taka to jest w rzeczywistosci wspaniala opieka nad dzieckiem. W przedszkolu takie cuda sie nie zdarzaja. A wiecie ze w szkole pozamykane sa drogi ewakuacyjne na klucz a chce sie nam teraz przed zmiana wmowic ze wszystko bedzie wspaniale i najwazniejsze to sa dzieci.

 4. Do Anonima : Chcialbym zobaczyc to na wlasne oczy jak Cz.K sama lapie koty. ha ha ha ha juz tetaz mnie boli brzuch a co dopiero zobaczyc na zywo.

 5. Kazali startowac na rednych to stargowali ludzie oddali glosy i sa radnymi ale jak widac oprocz startowania i checi wygranej to nic nie maja tetaz do zaproponowania , zajmuja sie kotami . Ludzie gdzie my zyjemy ?

 6. Czy to blef czy brak wiedzy? czy jak zliczycie ile klas odejdzie z koncem roku ze szkoły to tez wam wychodzi ze musza nastapic zwolnienia nauczycieli ? Dlaczego przewodniczaca komisji oswiaty nie przedstawiła sytuacji jaka moze miec miejsce we wrzesniu w szkole? Nie wierze ze jak dyrektorka szkoly przejmie 6-latki to rowniez zatrudni nauczycielki z przedszkola.

 7. Z tego co tu czytam i wyciągnąłem wnioski to te koty miały tylko zbić z tematu reorganizacji szkół, dobry mam tok myślenia. Brawo p. Przewodnicząca i radni z koalicji.

 8. Jak to, jak czy dobrze syszalem ,ze gmina nie dostala dofinansowania na inwestycje z LGD oj a kto tam byl prezesem. aaaa skoro wniosek otrzymal niska punktacje to wszysyko jasne. ha ha ha dobrze zareagowal radny Żemojdzin ” DZIEKUJE” DZIEKUJE.

 9. Ewelina dodrze mówisz, a zwłaszcza że 2 panie z komisji to panie pedagog i do tego Pan policjant, który też mógłby zająć stanowisko ws bezpieczeństwa, ale po co. Wybory wygrane, kasa za komisje wpada do kieszeni to po co do ludzi się wychylać, jeszcze będą czegoś od nich chcieli i co?

 10. A dlaczego radny Żemojdzin nie mógł się przedstawić jako vice przewodniczący komisji oświaty? Przecież to prawda. A może na używanie takiego tytułu potrzebna jest zgoda szanowne przewodniczącej komisji?

 11. Miaucza i nie daja jej spac? Poruszyla temat kotow , Poziom tematu kotow poruszony na komisji to mnie powala. Mamy radna ktora kotom nie przepusci , przeciez zbliza sie marzec i koty beda miauczec bo to natura , czyzby o tym nie wiedziala dlaczego koty mialcza? tak wystyrelizowac koty i wydac nasze pieniadze bo koty przeszkadzaja spac. A sprawy zmian w szkolach pominieto bo trudny i niewygodny temat. Najlepiej by bylo zeby nikt nie pytal i cichaczem podejma uchwale i sprawa ze szkolami zalatwiona . Nawet zabraniaja radnym brac udzial w spotkaniach a ja mam pytanie czy pozostali radni rusza tylki i spotkaja sie z rodzicami czy po uzyskaniu mandatu juz nie musza starac sie i dbac o dobro dzieci i rodzicow.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *