Zmienili statut i pozbawili Dariusza Browarczyka funkcji opiekuna MRM

Nie udało się na jesień, udało się prawie rok później. Burmistrz Jolanta Szewczun nie zamierzała długo czekać i zaraz po zeszłorocznych wyborach chciała odwołać z funkcji opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej pana Dariusza Browarczyka. Na jego miejsce większość w Radzie Miasta zaproponowała Damiana Kwolka, ale… wtedy Dariusza Browarczyka, ku wielkiemu zdziwieniu nowych władz, odwołać się nie udało.

Pisaliśmy o tym dość dokładnie 27 listopada 2018 roku.

Dariusz Browarczyk żegna się z rolą opiekuna MRM? 10180 zł pensji burmistrz Dzierzgonia – II Sesja Rady Miejskiej za nami

Wtedy się nie udało, ale nie oznaczało to przecież, że władza zrezygnowała z planów pozbawienia swojego politycznego przeciwnika tej zaszczytnej funkcji. Trochę to trwało, ale w końcu dopięła swego. Burmistrz i podlegli jej radni wykonali sprytny manewr. Chcąc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu zmienili statut Młodzieżowej Rady Miejskiej tak, abyśmy na przykład my nie mogli napisać, że Dariusz Browarczyk został bezpośrednio odwołany, tylko że z racji zmiany Statutu (na którą wpływu nie mieli ani pan Browarczyk, ani członkowie MRM) dotychczasowy opiekun żegna się ze swoją funkcją.

W zamian Rada Miejska na poprzedniej sesji zaproponowała, że teraz opiekunów Młodzieżowej Rady Miejskiej będzie trzech. I będą oni wybierani tylko i wyłącznie spośród członków Rady Miejskiej. Co więcej, dotychczasowa dieta przewodniczącego Browarczyka (970 złotych miesięcznie) będzie od teraz przeznaczana na działalność MRM, a opiekunowie będą pełnili swe funkcje za darmo. 

Sprytne, prawda?

Dariusz Browarczyk na poprzedniej sesji zabrał głos w tej sprawie.

Dziękuję bardzo. Ja nie jako radny powiatowy tylko jako opiekun Młodzieżowej Rady chciałbym bardzo serdecznie podziękować Wysokiej Radzie za przyjęcie statutu, bo to owoc pracy poprzedniej kadencji. Przekazuję podziękowania prezydium, które właśnie jedzie z ostatniego wyjazdu wakacyjnego i dlatego nie może uczestniczyć, wracają z księdzem z obozu, Dziękuję za przyjęcie, a ponieważ z tego co tu można odczytać w zgodzie ze zmianami w tym statucie, moja rola się kończy. Chciałbym po prostu bardzo podziękować za 15 lat współpracy z poprzednimi samorządami, z poprzednimi burmistrzami, bo już z trzecią osobą na tym stanowisku miałem przyjemność współpracować. Także dziękuję wszystkim jednostkom, właściwie nie ma chyba instytucji, z którą Młodzieżowa Rada by nie współpracowała. Samej Radzie XIV kadencji, która zostanie wybrana, życzę równie dobrych, może jeszcze lepszych owoców, jeżeli chodzi o ich działalność, a tym radnym, którzy zostaną opiekunami życzę podobnej satysfakcji jak moja. Dziękuję„.

Całą sesję z wypowiedzią Dariusza Browarczyka możecie zobaczyć poniżej.

A MOŻE BY TAK POSŁUCHAĆ, CO DO POWIEDZENIA MAJĄ CZŁONKOWIE MRM? NIE, BO PO CO

No dobrze, ale może dać się wypowiedzieć, co o zmianach w statucie sądzą sami zainteresowani, najważniejsi adresaci, czyli sami członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej? Przecież chodzi tu w końcu o ich dobro, prawda? Czy nie?

Sesja odbyła się w środę 28 sierpnia, kiedy to część członków MRM wracała z wycieczki. Nawet jeśli wszyscy członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej byliby na miejscu, to i tak zostaliby zaskoczeni, bo o zmianie przepisu w sprawie opiekuna nikt ich nie poinformował! Zmiana ta została dokonana bez ich wiedzy i konsultacji.

Na szczęście jesteśmy jeszcze my. Wyręczyliśmy panią burmistrz oraz Radę i poprosiliśmy o wypowiedzi członków Młodzieżowej Rady Miejskiej, co sądzą o nowych zatwierdzonych bez ich opinii zmianach. Jeden z członków miał odwagę i podpisał się imieniem i nazwiskiem, trzech pozostałych wolało zostać anonimowych.

Młodzieżowy Radny nr 1: 28 sierpnia odbyło się posiedzenie Rady Miejskiej, na którym uchwaliła ona statut Młodzieżowej Rady Miejskiej. Niestety, nie obyło się bez „drobnej” poprawki, która nie pozwala na kontynuację działania w Radzie Młodzieżowej dotychczasowego opiekuna, pana Dariusza Browarczyka. My jako radni czujemy się teraz oszukani. Dlaczego? Ponieważ przez całą kadencję ciężko pracowaliśmy, pomagając w organizacji wydarzeń w naszej gminie, promując ją poprzez wyjazdy na różnego rodzaju kongresy, ale największym sukcesem obecnej kadencji było zdobycie tytułu Młodzieżowa Rada 2019, który to jest najbardziej prestiżowym tytułem jaki może zdobyć rada na polu ogólnopolskim. Zdobyliśmy ten tytuł razem z dwoma innymi radami – z Chełma i Poznania. Zostaliśmy wśród tych dużych miast dostrzeżeni jako rada szczególnie dobrze działająca, co dowodzi skuteczności zarówno radnych, jak i opiekuna, bez którego z pewnością dużo trudniej byłoby nam osiągnąć tak wiele sukcesów. W dowód uznania za dotychczasową owocną współpracę z naszym samorządem przekazaliśmy nasze trofea do urzędu. Tymczasem teraz, mimo tak pokaźnego dorobku, dokonuje się zmiany, która dyskwalifikuje naszego obecnego opiekuna z możliwości dalszego wspólnego działania z radą. Sądzimy, że ta zmiana zadziała na szkodę nas jako rady oraz naszych stosunków z samorządem. Dlatego apelujemy do pani Burmistrz oraz Rady Miejskiej: nie dokonujcie tak poważnej zmiany bez konsultacji z nami, ponieważ to nam będzie się działało trudniej, a zarówno Rada Młodzieżowa jak i Rada Miejska działają dla dobra mieszkańców i gminy – pro publico bono.

Młodzieżowy Radny nr 2: Według mnie liczba trzech opiekunów jest bez sensu i nie potrzebna. Władze gminy powinny się z nami skontaktować czy chcemy i co myślimy o zmianie opiekuna.

Młodzieżowy Radny nr 3: W mojej opinii nie możemy jeszcze określić czy zmiana, która nastała będzie dobra. Na ten moment mogę stwierdzić ze pan Dariusz był bardzo dobrym opiekunem MRM. Nasz opiekun był zaangażowany, miał zapał i pomagał nam w pełnieniu naszych obowiązków oraz posiadał on bardzo wiele kontaktów, które zostały zawarte w wyniku wieloletniego pełnienia funkcji opiekuna. Smuci mnie fakt, ze Rada Miejska nie zwróciła się do nas i do momentu sesji nie wiedzieliśmy, iż nastanie zmiana na stanowisku opiekuna. Moim zdaniem powinni oni zapoznać się z nasza opinia na ten temat.

Młodzieżowy Radny nr 4, Szymon Kamiński: 28 sierpnia Rada Miejska przyjęła nowy statut MRM Dzierzgoń, dziękuję radnym za pozytywne rozpatrzenie projektu nowego statutu. Pragnę również podziękować Panu Dariuszowi Browarczykowi, który pełnił stanowisko opiekuna i przez czas piastowania tej funkcji rozwijał Młodzieżową Radę. Nowym opiekunom, którzy zostaną wybrani życzę powodzenia w pracy z Młodzieżową Radą, która jest głosem młodzieży. Ze swojej strony pragnę poinformować, że będę się ubiegał o mandat radnego XIV kadencji MRM, po to aby nadal aktywnie działać na rzecz naszej lokalnej społeczności. Pozdrawiam Serdecznie.

Statut zatwierdzony, Dariusz Browarczyk żegna się z Młodzieżową Radą Miejską, a władza może włożyć kolejną karteczkę do teczki z napisem „sukces”. Dariusz Browarczyk pełnił tę funkcję przez kilkanaście lat, ale niestety dla siebie startował do zeszłorocznych wyborów z opozycyjnej do obecnej władzy listy, więc kwestią czasu było, kiedy pożegna się ze stanowiskiem. Tak Rada Miejska wraz z burmistrzem podziękowała panu Browarczykowi za lata owocnej pracy z dzierzgońską młodzieżą. 

Teraz będziemy obserwować, jakie sukcesy Młodzieżowa Rada Miejska odnosić będzie pod przewodnictwem trzech nowych opiekunów. Może z czasem Rada zwiększy liczbę opiekunów do dwunastu? Jak się bawić, to się bawić.

Foto: Młodzieżowa Rada Miejska Dzierzgoń na FB

Możesz być zainteresowany

Comment (20)

 1. Nie chciał się dać kupić za głos przy głosowaniu za odwołaniem Starosty to został wyautowany.
  Koleżanka Pana Darka była bardziej uległa i w nagrodę otrzymała intratnie finansowo funkcję w RTI.
  Zasada ” Kto nie z Mieciem tego zmieciem” funkcjonuje w najlepsze.

  1. W Rti oprócz tej Pani jeszcze kilka osób znalazlo posadke. No cóż tak to juz jest,że trzeba pozbyć sie pracowników za wieloletnim stażem po to by odwdzięczyć sie za głosy. Pewnie jeszcze nie jeden znadzie prace w Rti…

 2. Może zamiast zajmować się sporem w lewacko-liberalnym towarzystwie, jakiś tekst o dotacjach na drogi gminne i powiatowe. Gmina otrzymała od rządu 3,72 miliona a powiat 4,25 miliona złotych. Na przewozy autobusowe gmina 221 tysięcy. To dzięki wyborcom, którzy zagłosowali w 2015 roku na PiS i ograniczeniem w ciągu 4 lat rabowania finansów publicznych via wyłudzanie VAT i lewe cysterny z paliwem. Żeby nie było potem, że te nowe drogi to zasługa Marzenny…

 3. Pan Browarczyk ma najgorsze wyniki w nauczaniu w całym województwie, sam powinien ustąpić i zabrać się do roboty , ale takiej prawdziwej, a nie symulowanej.

  1. Trudno pozostać obojętnym na taki komentarz. Wyniki nauczania nie zawsze są owocem samej pracy belfra ponieważ dużo zależy od samego ucznia, pomijam fakt że jedni są humanistami a inni umysłami ścisłymi. Ale odniosę się tylko do mojego dziecka, które było uczniem pana Browarczyka. Tak więc nie miało żadnych problemów w liceum z polskim, matura zdana bez problemu. 🙂

 4. Ale poziom pokazuje. Kto to jest ze nie rozumie ze wali glowa w mur i mowi ze tedy wczesniej przechodzila i muru nie bylo, glupi nie wie ze jest glupi.

 5. Widac jak na dloni ze czytanie ze zrozumieniem to trudna umiejetnosc i nie wszyscy ja posiedli. Najgorsze sa osoby ktore pozjadły wszystkie rozumy a rzeczywistosc to brutalnie weryfikuje.Brawo wszystkim, ktorzy to wychwycili. A chciala byc taka madra albo celowo opluc INFO DZIERZGOŃ a tu becki.

 6. Dlaczego radna Kurak wprowadza ludzi w błąd pisząc, że w artykule nie ma mowy że pieniądze zamiast opiekunowi będą przekazywane na cele dla MRM? Ja ten artykuł przeczytałam i widziałam że jest taka informacja więc ze zdziwieniem czytam co ta pani wypisuje. Proponuje jeszcze raz przeczytać, tak bardziej uważnie a potem odnieść się do treści. I więcej obiektywizmu życzę.

 7. A może zwyczajnie był czas na zmianę, bo należy wprowadzić nieco świeżości do pracy rady i w nowym modelu opiekować się Młodzieżową Radą Miejską. Panie Darku, dziękuję za czas poświęcony radzie.

 8. Brawo przewodnicząca komisji oświaty, to ponoć z pani pomysłu został odwołany. Teraz kto chętny na prowadzenie – trzeba w trzech bo jesteście tacy słabi. Pan Darek był sam i sobie bardzo dobrze dawał radę, Brawo Wy

 9. Szakal w akcji !!!! trik znany z policji jak kogoś nie da się odwołać to reorganizacja albo zmiana statutu !!!!skąd my to znamy szkallku? zacznij bawić wnuki bo robisz złą robotę !!!!!

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *