Zobaczcie zdjęcia z Festiwalu 4 Kultur

Ta seria szczególnych koncertów i wydarzeń na dzierzgońskiej ziemi trwa już od 24 lat. Edycja 2020 już za nami, a Dzierzgoński Ośrodek Kultury jak co roku przygotował dla Was obszerną galerię zdjęciową z tego festiwalu. Ci z Was, którzy byli a chcieliby przeżyć to jeszcze raz oraz ci, którzy nie byli i chcą zobaczyć co stracili – ta galeria jest właśnie dla Was. Zobaczmy też, co DOK pisze o festiwalu na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Festiwal 4 Kultur już od 24 lat edukuje i uczy tolerancji. Każdego roku odbywają się koncerty z czterech różnych kręgów kulturowych: polskiego, ukraińskiego, żydowskiego i niemieckiego. Paląca potrzeba wspólnego już dziś spoiwa i mieszania się barwnego Powiśla pod jedną banderą stworzyła misję nadania charakteru regionowi położonemu nad Dolną Wisłą. Powiśle to region barwny, którego trudna historia i migracje ludności zahamowały kulturowy i utożsamiony lokalnie rozwój. Pomysł na budowanie marki regionu i nadanie mu charakteru spodobał się Narodowemu Centrum Kultury, który w programie „Kultura – Interwencje 2020” dofinansował nasze działania kwotą 33.000 zł.

Przez ostatnie miesiące pracowały tu dwie interdyscyplinarne grupy badawczo-artystyczne. Pierwsza z nich badała powiślański wzór i stworzyła go na nowo inspirując się artefaktami zachowanymi na wystawie haftu powiślańskiego w Kwidzynie. Inspirowany źródłami wzór ma nową ciekawą i nowoczesną formę. Festiwal był dniem jego promocji, podczas którego rozdaliśmy wiele gadżetów z jego znakiem. Wierzymy, że to z nim spotkanie oraz silne emocje jakie obudziło widowisko już na zawsze zostanie pozytywną konotacją. Dzięki temu po 24 latach powstał także logotyp Festiwalu. Mamy nadzieję, że przypadł Wam do gustu. Druga grupa pracowała nad stworzeniem widowiska o Powiślu. Miesiące prac, szukania źródeł, pieśni, podań i obrzędów zainspirował nas do stworzenia scenariusza widowiska oraz napisania muzyki i nowych aranżacji piosenek. Powstała także pieśń finałowa Festiwalu, która jak hymn Powiśla niesie szalenie ważne przesłanie: „Tworzymy kulturę jutra. Tworzymy jutra poranek. Wzajemnych urazów i strat, opatrzyć musimy ranę”. Powiśle to region ciągle budowany. Budujmy je razem!

Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, dzięki którym to wszystko się wydarzyło. Badania i widowisko to dopiero początek procesu, który budować będzie naszą powiślańską ojczyznę. W Projekcie Powiśle wzięło udział 66 osób – naukowcy, artyści, pracownicy DOK. Jesteście wielcy! Wspólnie stworzyliśmy coś wielkiego. Projekt Powiśle to badania naukowe, warsztaty artystyczne, piękne widowisko, wiele refleksji, radość, praca i przyjaźń.

DOK po raz kolejny zrobił to dobrze! Poniżej zamieszczamy 4 zdjęcia z oficjalnej galerii, a po więcej zapraszamy Was na profil Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury na Facebooku.

Możesz być zainteresowany

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *