Czy mandat radnej powiatu sztumskiego Dobrosławy Frączek zostanie wygaszony?

Poniedziałkowa sesja Rady Powiatu Sztumskiego może być bardzo ciekawa.

Grupa radnych opozycji zamierza złożyć na niej wniosek o wygaszenie mandatu radnej Dobrosławy Frączek. Według nich przewodnicząca Rady Powiatu Sztumskiego narusza ustawę o samorządzie powiatowym, a konkretnie jej niektóre zapisy. Jakie?

Artykuł 25b ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym mówi wyraźnie: Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia powiatu, w którym radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

W jaki zatem sposób radna Dobrosława Frączek miałaby naruszać ten zapis? Według grupy radnych powiatowych, Dobrosława Frączek jako prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Dzierzgoniu zarządza działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia powiatu.

Dlaczego? Dlatego, że Bank Spółdzielczy w Dzierzgoniu prowadzi obsługę finansową jednostek organizacyjnych powiatu sztumskiego: Powiatowego Urzędu Pracy w Sztumie z siedzibą w Dzierzgoniu i Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu.

Z kolei artykuł 25b ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym mówi, że jeśli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w trybie art. 383 wygaśnięcie mandatu radnego ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy.

Dobrosława Frączek ślubowanie złożyła 19 listopada 2018 roku, w związku z czym według autorów wniosku mandat radnej powiatu sztumskiego utraciła w dniu 19 lutego 2019 roku. Wniosek o podjęcie stosownej uchwały na najbliższej sesji Rady Powiatu Sztumskiego radni podali również do wiadomości Wojewody Pomorskiego oraz Komisarza Wyborczego w Gdańsku.

O tej sprawie w murach Starostwa słychać już od jakiegoś czasu. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarliśmy wynika, że radni koalicji rządzącej prawdopodobnie złożyli wniosek o unieważnienie mandatu radnego Zbigniewa Zwolenkiewicza, ponieważ zasiada on w zarządzie jednej ze sztumskich spółek gminnych.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy radnego powiatowego Leszka Sarnowskiego: „Absolutnie popieram wniosek kolegów z Klubu Radnych Razem dla Powiśla i jedynie ze względów technicznych nie zdążyłem go podpisać. Myślę, że najbliższa sesja Rady Powiatu może przynieść jeszcze wiele ciekawych niespodzianek”.

Dotarliśmy do pisma złożonego przez grupę radnych. Poniżej zamieszczamy jego pełną treść:

Jaki finał będzie miała ta sprawa? Na niektóre pytania odpowiedź powinniśmy poznać już w najbliższy poniedziałek.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Z naszych informacji wynika, że dziś (piątek) o godzinie 14:30 ma odbyć się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Sztumskiego zwołana przez Przewodniczącą Rady Dobrosławę Frączek, której jedynym punktem ma być podjęcie uchwały w sprawie skarg na starostę sztumskiego. Sesję będzie można obejrzeć w Internecie.

Możesz być zainteresowany

Comment (28)

 1. Agata, też tak uważam, że w końcu zaczęło się coś dziać nieodpowiedni ludzie na nieodpowiednich stanowiskach, machloje ze szkołami, dziwne sytuacje w Radzie Powiatu, tylko czy tego chcieliśmy???

 2. Jestem byla mieszkanka Dzierzgonia i uwazam ze w koncu nastaly zmiany na lepsze. Cos zaczelo sie dziac w miescie, seniorzy maja super zajecia, dzieci rowniez i wiem,ze to jeszcze nie koniec. Gratuluje obecnej wladzy i zycze dalszych sukcesow.

  1. Sorki,ale co zupełnie nowego dla seniorów,a zwłaszcza dla dzieci od listopada bo nic nadzwyczajnego nie rzuca się w oczy,chyba że piesze to radną od kotków. Pozdrawiam

 3. Neron tez urządzal igrzyska dla pospolstwa,a potem ich palił to są chwyty stare jak świat. Więc trzeba ludziom organizować bale i rozrywki,żeby odwrócić uwagę od najistotniejszych spraw i problemów piętrzących się w gminie.

 4. To co się teraz wyprawia to przechodzi ludzkie pojęcie. Nigdy nie sądziłam ze to powiedzenie będzie tak prawdziwe w stosunku do tego miasta.

 5. Bylam dzisiaj w dzierzgoniu, znajomi polecili poczytać fora bo za dużo by opowiadać. No faktycznie po tym co mi trochę opowiadali i co czytam jestem zdruzgotana. Swego czasu bylo to fanje miasto. A teraz ludzie skloceni, jakies dziwne układy, co tu sie porobiło? A z zewnątrz niby tak pięknie. Są zalety mieszkania w malym mieście ale chyba przyzwyczailam sie do korków jednak a praca jak nie tu to tam.

 6. Ludzie kiedy wy w końcu oczy otworzycie tyle było mówione pisane u nich liczy się tylko kasa. Przestrzegali i co tak Wam oczy zamydlili.

 7. Pan Z,.Przybysz przed wyborami ostrzegał przed tym układem i nepotyzem,ale większość nie chciała przyjąć do wiadomości więc teraz niech piją to rozlane mleko sory ale taki mamy klimat.

 8. Zaczyna mnie mdlić od tego nepotyzmu układów i ukladxikow to jest hamstwo żeby nam mieszkańcom wciskać takie kity co oni myślą że my nic nie rozumiemy? Że jesteśmy tak tępi ???? Zlitujcie się to chamstwo jest po prostu do zrxygania.

 9. Jaka dziwna zależność, tam gdzie pojawia się nazwisko Sz. I pani przewodniczącą to zaraz afera. Ciekawe kiedy znowu będzie afera w Dzierzgoniu

 10. Albo cały UKŁAD się sypie , albo było to tzw. rozpoznanie pola walki .

  Ktoś chce się pozbyć Starosty , tylko czy sił (głosów) wystarczy?

 11. Co to było sesja rady powiatu czy spotkanie towarzyskie bo do końca to nie wiem. Przewodnicząca zwolala nadzwyczajna sesja jakby nie mogła tego punktu dołożyć do porządku poniedziałkowej sesji. A gdzie wiceprzewodniczący rady czyżby zapomniał że sesja dzisiaj A może zbyt widoczne by było czy jest za czy przeciw?

 12. A jak powiozą Fionę to kto wchodzi na jej miejsce? pewnie kolejna marionetka Joci, która słucha się jej jak wyroczni 🙂

 13. Na 8 marca dzień kobiet powiozą Fionę,a może na 30 września dzień chłopaka powiozą Marzenkę(może jakieś referendum).Ta opcja mi się podoba.Jestem ciekawy jak wam?Pozdrawiam.

 14. W Dzierzgoniu kiedyś też było że mąż wsadził żonę na prezesa i ciagneli zyski. Pieniadz to najwazniejsze co ich interesuje a przed wyborami taki obiecanki byly ze ooooo , już wszyscy strażacy cieszą się nowymi wozami bojowymi. Żenujące to wszystko jest. Powinni jak najszybciej odwołać ja i zakończyć to widowisko.

 15. Moze ktoś na DTM opisze jakie powiązania rodzinne są? Radny Jarocki i Dobroslawa to rodziną? Trolle ruszać do klawiatury i pisać , co tak cicho? Co w odwecie rycerze złożyli wniosek o odwołanie radnego Zwolenkiewicza ?

 16. Ludzie, co sie wyprawia w powiecie. Dziwne ze dzień po dniu sa skladane takie wnioski. Czyżby z zemsty na radnych z opozycji?

 17. Zainteresowani niech przyjrzą się również oświadczeniu majątkowemu, które złożyła p. przewodniczàca powiatu. Napisała w nim, że nie jest pełnomocnikiem w żadnej firmie….a
  z CEIG jej syna Macieja wynika, że jest ona pełnomocnikiem w jego firmie…muzyka okolicznościowa i pizzeria prowansalska.

 18. A to dziwne że w Sztumie nie udało się robić tak w Dzierzgoniu. Czyżby Sztum nie był jeszcze prywatnym folwarkiem?

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *