Największa światowa inicjatywa biegowa w Dzierzgoniu!

W sobotę 15 września do grona blisko 1500 lokalizacji biegów parkrun na świecie dołączył Dzierzgoń, na terenie którego organizowane będą sobotnie bezpłatne biegi. Nasze miasto dołączyło do kilkudziesięciu istniejących już lokalizacji biegów parkrun w Polsce, stając się tym samym jednym z ponad tysiąca miejsc na świecie gdzie organizowana jest ta największa masowa inicjatywa biegowa. Udział w biegach będzie bezpłatny a od uczestników wymagane będzie jedynie dokonanie jednorazowej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukowanie i przyniesienie ze sobą nadanego kodu uczestnika. 

Od początkujących do Olimpijczyków

Co to jest parkrun i czym wyróżnia się spośród innych inicjatyw dostępnych dla biegaczy? Parkrun to największa cykliczna inicjatywa biegowa, w ramach której organizowane są dostępne dla każdego bezpłatne biegi na dystansie 5 km. Obecnie biegi parkrun organizowane są w 20 krajach świata, w tym w Polsce, w blisko 1500 lokalizacjach i skupiają na chwilę obecną ponad 4,8 miliony biegaczy amatorów.

Parkrun został powołany do życia w Londynie w 2004 roku przez grupę biegaczy amatorów. Inicjatywa szybko zyskała popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii ale również poza jej granicami. Parkrun to cykliczne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu organizowane w każdą sobotę o godz. 9.00 przez cały rok. Swój fenomen i rosnącą popularność zawdzięcza szerokiej formule umożliwiającej udział w biegach każdego, bez względu na stopień zaawansowania czy też kondycję. W zależności od potrzeb oraz celów poszczególnych uczestników, parkrun stanowić może uzupełnienie treningu, możliwość poprawy kondycji lub okazję do rozpoczęcia biegowej przygody. Inicjatywa ta nie przywędrowałaby do Dzierzgonia, gdyby nie wysiłki dobrze wszystkim znanej grupy DzierzgońTeam.

Koordynator parkrun Dzierzgoń, Rafał Żemojdzin, podkreśla: „parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Dodatkowo do udziału w parkrun zachęcamy całe rodziny, biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania. W związku z faktem, że biegi organizowane są co tydzień, uczestnicy mogą stale monitorować swoją formę oraz postępy, a wyniki uzyskane w ramach każdego z biegów dostępne są w ramach tworzonego dla każdego uczestnika indywidualnego profilu„.

To co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy. W ramach każdej z edycji biegów uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia. Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy.

Rafał Żemojdzin dodaje: „Idea wolontariatu w ramach parkrunu, na której opiera się cała inicjatywa daje uczestnikom możliwość wcielenia się w rolę organizatora, co nie jest możliwe w przypadku innych imprez biegowych. Pozwala to uczestnikom nie tylko zdobyć nowe doświadczenia, ale przede wszystkim dostarcza możliwości włączenia się i zrobienia czegoś na rzecz społeczności biegaczy w swojej miejscowości„.

Celem parkrun jest promocja biegania oraz prowadzenia aktywnego trybu życia. Poprzez zastosowany system identyfikacji uczestników, który oferuje bardzo prostą możliwość uczestnictwa, dodatkowym atutem parkrun jest możliwość udziału w dowolnej lokalizacji parkrun bez konieczności dokonywania ponownej rejestracji.

Wyjaśnia Jakub Fedorowicz, koordynator polskiej edycji parkrun: „Rejestracja w ramach parkrun jest jednorazowa, tak więc udział w kolejnych biegach odbywa się na podstawie wcześniej nadanego indywidualnego kodu uczestnika i nie wymaga ponownej rejestracji. Dodatkowo, uczestnicy nie są ograniczeni do możliwości udziału w jednej lokalizacji i mogą wziąć udział w dowolnym biegu parkrun w Polsce i na świecie. Tak więc będąc w sobotę rano w Londynie lub w Poznaniu i mając swój kod uczestnika, możemy pobiec w ramach jednej z tych edycji imprezy bez wcześniejszego zgłoszenia czy też dodatkowej rejestracji. Korzystając z tej możliwości, co roku w Polsce w ramach gościmy biegaczy z innych krajów, gdzie normalnie uczestniczą w parkrun. Coraz częściej również nasi uczestnicy odwiedzają zagraniczne lokalizacje parkrun„.

To co z pewnością zasługuje na podkreślenie to atmosfera towarzysząca biegom. Cykliczne spotkania, luźna formuła oraz zaangażowanie biegaczy w organizację biegów sprawia, że wokół każdej z lokalizacji tworzy się społeczność biegających.

Rafał Żemojdzin przyznaje: „Atmosfera wśród uczestników biegów jest niesamowita a nowe osoby są entuzjastycznie witane w ramach społeczności parkrun. Dodatkowo zaawansowani biegacze często wspierają początkujących, czy to poprzez wyznaczanie tempa na trasie, czy też towarzyszenie słabszym biegaczom w celu ukończenia przez nich biegów. W Gdyni na przykład ostatniemu uczestnikowi towarzyszą zawsze najlepsi dopingując do wysiłku na ostatnich metrach przed metą”.

Robert Walczak z parkrun Polska podkreśla: „Kluczowym elementem parkrun jest zaangażowanie społeczności lokalnej, w tym w szczególności władz samorządowych oraz jednostek im podległych. Dzięki temu wsparciu kolejne miejscowości mogą wspólnie organizować biegi i zachęcać do aktywności fizycznej mieszkańców”.

Parkrun w Polsce

Polska edycja parkrun zapoczątkowana została w 2011 roku w Gdyni, skąd szybko trafiła do Gdańska, Łodzi, Poznania oraz innych miast. parkrun Dzierzgoń jest 56. lokalizacją parkrun w Polsce. W ramach parkrun Polska zarejestrowanych jest ponad 61 tysięcy uczestników i liczba ta stale rośnie. Jak potwierdza Grzegorz Tomaszewski z parkrun Polska: „W związku z zainteresowaniem ideą parkrun otrzymujemy coraz więcej zapytań o możliwość organizacji biegów parkrun w nowych miejscach w Polsce, zarówno w ramach dużych miast, jak i małych miejscowości. Naszym celem jest umożliwienie biegania w parkrun wszędzie tam, gdzie jest takie zapotrzebowanie i zainteresowanie, tak więc mamy nadzieję zwiększyć liczbę edycji parkrun w Polsce w kolejnych latach”.

Rozpocznij weekend z parkrun Dzierzgoń!

parkrun to świetny sposób na aktywne rozpoczęcie weekendu. Biegi parkrun, które wszędzie rozpoczynają się o godzinie 9.00 pozwalają na poranne pokonanie 5 km i powrót do domu przed 11.00 zostawiając cały weekend wciąż przed uczestnikami. Zachęcamy do udziału w parkrun i przyłączenia się do społeczności parkrun. Prosimy o wcześniejsze dokonanie bezpłatnej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukowanie nadanego kodu i przyniesienie go ze sobą na bieg. Więcej informacji nt. parkrun Dzierzgoń dostępnych jest na stronie www.parkrun.pl/dzierzgon oraz na Facebooku: www.facebook.com/parkrunDzierzgon

Prezentacja Trasy parkrun Dzierzgoń

https://www.facebook.com/parkrunDzierzgon/videos/1945917889034695/

Jak się zarejestrować na parkrun

https://www.facebook.com/parkrunDzierzgon/videos/2175129895830697/

Koordynator parkrun Dzierzgoń:

Rafał Żemojdzin

Email:
dzierzgonbiuro@parkrun.com
FB: facebook.com/parkrunDzierzgon

Możesz być zainteresowany

Comment (1)

  1. W końcu ktoś coś zrobił w tym Dzierzgoniu za darmo,widzę rajdy rowerowe ,bieganie ,fajna grupa ludzi którzy potrafią coś zorganizować bezinteresownie a nie tak jak inna jeszcze ciągnie kasę .Pozdrawiam ludzi pozytywnie zakręconych,którzy to ściągnęli do Dzierzgonia.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *