Ogromne zamieszanie z przedszkolem i ze szkołami. Gdzie trafią 6-latki?

W Dzierzgoniu nadchodzą zmiany. Zmiany dotyczące szkoły podstawowej i przedszkola.

Zmiany organizacyjne na dużą skalę, w które będą zaangażowane dzieci oraz ich rodzice.

Temat ten rozbrzmiewał już w przestrzeni publicznej od jakiegoś czasu, ale wszystko opierało się na szczątkowych nieoficjalnych informacjach. Sytuacja wokół szkoły i przedszkola staje się coraz bardziej gorąca, a wśród rodziców temat ten staje się powoli numerem jeden.

Co tak naprawdę szykują nam i naszym dzieciom włodarze gminy Dzierzgoń? O co chodzi w tych zmianach i czy są one konieczne? Do tej pory wszystko opierało się na domysłach, ale pierwsze konkrety pojawiły się na ostatniej Komisji Oświaty, która miała miejsce 23 stycznia 2019 roku. Burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun przedstawiła na tym spotkaniu propozycję.

Propozycja ta zakłada utworzenie w budynku na ulicy Zawadzkiego w Dzierzgoniu szkoły dla sześciolatków i dzieci z klas 1-4. Szkoła na ulicy Krzywej stałaby się obiektem dla dzieci starszych, czyli tych z klas 5-8. To oznacza, że wszystkie sześciolatki (te, które przebywają 5 godzin i 8 godzin dziennie) uczęszczałyby od września 2019 roku do szkoły na ulicy Zawadzkiego.

Pomysł ten rodzi nie tylko wśród rodziców wiele pytań i kontrowersji.

Co z nauczycielami? Czy część z nich straci pracę? Co z dowozami dzieci do szkoły? Co z bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do szkoły na Zawadzkiego? Wątpliwości pojawiają się nie tylko wśród radnych, ale przede wszystkim wśród rodziców i nauczycieli.

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej sprawie i rozłożyć ją na czynniki pierwsze.

INFRASTRUKTURA

Sala gimnastyczna

Czym spowodowane miałyby być takie przetasowania dotyczące dzieci?

Według członka Komisji Oświaty Rafała Żemojdzina, władza przekonuje, że jest to spowodowane demografią czyli tym, że dzieci w naszej gminie jest coraz mniej. Według włodarzy taka zmiana organizacji miałaby być lepszym pomysłem niż budowanie kolejnej sali gimnastycznej, na którą została już zresztą przygotowana dokumentacja.

Jolanta Szewczun miała przekonywać, że w szkole na ulicy Krzywej są dwa obiekty sportowe, które nie są wykorzystywane tak jak mogłyby być, a na Zawadzkiego obecna infrastruktura nie jest zbyt odpowiednia dla dorastającej młodzieży i taka zamiana miałaby pomóc w pełni wykorzystać infrastrukturę, którą gmina dysponuje obecnie.

Obecna dyrektor szkoły podstawowej Katarzyna Przybysz miała przekonywać, że zalet takiej przeprowadzki jest dużo więcej niż wad, podając m.in. przykład sceny teatralnej dla starszych dzieci, której sala gimnastyczna przy Zawadzkiego nie ma. Burmistrz Jolanta Szewczun miała przekonywać członków komisji, że sala gimnastyczna na Zawadzkiego będzie remontowana – ma zostać zrobione nowe ogrzewanie, nowy parkiet i ściany.

Stołówka

Drugą bardzo ważną sprawą związaną z ewentualnym uczęszczaniem sześciolatków do szkoły na Zawadzkiego jest ich wyżywienie. Burmistrz Jolanta Szewczun na Komisji Oświaty miała zapewnić, że wszystkie dzieci sześcioletnie będą otrzymywać taki posiłek, jaki jest dla nich wymagany. Jeden z wariantów ma zakładać, że jedzenie dowożone byłoby z kuchni szkoły na ulicy Krzywej, jeśli kuchnia w budynku na Zawadzkiego nie poradziłaby sobie z tym problemem.

Warto się w tym miejscu zastanowić, czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie, skoro już na początku pojawiają się wątpliwości, czy kuchnia na Zawadzkiego spełni te wszystkie zakładane funkcje.

Czy kuchnia w szkole na ulicy Krzywej poradzi sobie z przygotowaniem takiej ilości posiłków (dla dwóch szkół)?

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I DOJAZDY DO SZKOŁY

Najbardziej żywe rozmowy na Komisji Oświaty dotyczyły tej kwestii.

Radny Rafał Żemojdzin przekonywał członków komisji i panią burmistrz, że droga, jaką będą musiały pokonać maluchy uczęszczające na Zawadzkiego jest bardzo długa (dziecko z osiedla Jagiełły lub ulicy Westerplatte będzie miało do pokonania ponad 2 kilometry) i bardzo niebezpieczna. Dlaczego? Natężenie ruchu jest na niej bardzo duże, a przejeżdżające przez Dzierzgoń samochody ciężarowe dodatkowo potęgują obawy niektórych rodziców, z którymi radny miał już okazję rozmawiać. Kiedyś również najmłodsze dzieci uczęszczały do szkoły na Zawadzkiego, ale natężenie ruchu kilkanaście lat temu było zdecydowanie mniejsze niż teraz.

Warto mieć również na uwadze fakt, iż obwód szkolny w czasach istnienia szkoły podstawowej na Zawadzkiego dotyczył wtedy dzieci mieszkających w pobliżu szkoły na Zawadzkiego, a nie dzieci z całego miasta (były dwie szkoły i dwa obwody szkolne).

Wśród członków Komisji padały zapewnienia, że wszystkie dzieci są dowożone jeśli nie autobusami, to samochodami pod szkołę, ale rzeczywistość niekiedy wygląda inaczej i nie wszyscy rodzice mają lub dysponują każdego ranka samochodami i czasem, aby podwieźć swoje dziecko do szkoły. Trzeba zakładać, że zdarzą się przypadki, w których te dzieci będą musiały chodzić samodzielnie.

Dojazdy do szkół autobusem i samochodem

Dyrektor Tęczowego Przedszkola Barbara Koszewska miała przekonywać, że zna i codziennie widzi matki z dziećmi, które odprowadzają swoje dzieci do przedszkola i nie mają samochodów, więc taka matka z dzieckiem sześcioletnim będzie zamiast na ulicę Słowackiego prowadzić dziecko aż na ulicę Zawadzkiego. Radny Rafał Żemojdzin zwracał dodatkowo uwagę, że w tym momencie dzieci uczęszczające do szkoły na ulicy Krzywej mają do pokonania mniej więcej taki sam dystans z każdej strony miasta. W przypadku zamiany szkół sytuacja obróci się na niekorzyść mieszkańców z najbardziej oddalonych terenów.

Jeden z członków Komisji miał też zwrócić uwagę na to, że obecnie autobus jadący np. z Nowca nie może zabrać dziecka do szkoły na Krzywą lub na Zawadzkiego, bo nie pozwalały mu na to przepisy. W takiej sytuacji również nie będzie mógł zabierać też tych najmłodszych do szkoły na Zawadzkiego. Mowa tu oczywiście o autobusach kursowych, których dotyczy inna umowa.

Tutaj powstaje z kolei pytanie, czy taki autobus szkolny będzie w stanie dowieźć sześciolatka do szkoły na Zawadzkiego na godzinę 6:00 rano?

CO Z NAUCZYCIELAMI?

Cała ta sprawa nie dotyczy tylko dzieci i rodziców, ale również nauczycieli. Według obecnego na Komisji radnego Zbigniewa Czechowskiego burmistrz Jolanta Szewczun miała zapewniać, że nikt z nauczycieli nie straci pracy.

Zmiany te mogą spowodować, że nauczycielki przedszkola staną przed podjęciem decyzji o zmianie miejsca pracy. Będą zmuszone do podjęcia pracy w szkole podstawowej na ulicy Zawadzkiego, ponieważ w przedszkolu nie będzie dla nich etatów w związku z przeniesieniem dzieci sześcioletnich do szkoły podstawowej. Czy jeśli któraś z nauczycielek nie wyrazi zgody na przeniesienie do nowego zakładu pracy, to zostanie rozwiązana z nią umowa o pracę?

Burmistrz miała zasygnalizować, że kadra w klasach 1-3 się starzeje i być może w niedalekiej przyszłości niektóre nauczycielki będą przechodzić na emerytury, co dodatkowo stworzyłoby warunki zatrudnienia dla nauczycielek z przedszkola.

Wypada tutaj jednak postawić pytanie, co stanie się w przypadku, gdy nauczycielki te nie przejdą na emeryturę? Takie pytania na Komisji Oświaty zadał również radny Rafał Żemojdzin. Radny Zbigniew Czechowski z kolei zwrócił uwagę na fakt, że nauczyciel uczący dzieci od 3-latków do 6-latków ma inne podejście niż nauczyciel klas 1-3 i swoją praktykę będzie przenosił na tego 6-latka. 

Możesz być zainteresowany

Comment (56)

 1. Zadaję pytanie, czy dyrektorka szkoły chce przejąć dzieci sześcioletnie bo inaczej dojdzie do zwolnień nauczycieli w szkole, podobno będzie brakowało etatów od września 2019 . Lepiej niech stracą prace nauczycielki przedszkola, proszę odpowiedzieć, czy to prawda czy się mylę? Pani Czesława powinna coś na ten temat powiedzieć jak to jest, jak szkoła chce przejąć dzieci przedszkolne przecież tle lat pracowała w przedszkolu i dzieci do szkoły nie oddała, dlaczego?

 2. Ja nie wierze co tu się dzieje w tym miasteczku. Wprowadzam się stąd jak najszybciej. Moje dzieci nie będę narażać tylko i wyłącznie dlatego że osoby bez wyobraźni mają taki pomysl. Co to ma być? Pani Radna Cz. K Pani to powinna miec tu najmniej do powiedzenia w tym temacie. Nie wie Pani co to takiego odpowiedzialność i troska o swoje brzdace. Wstydzę się za Was nowi włodarze. Wstyd mi choć nie powinno że tak egoistyczne macie podejście do sprawy. Wstyd. Na zebraniu się pojawię i pytań też mam sporo więc proszę się przygotować A nie Na nartach szucowac!!!!

 3. Pomysł jest absurdalny- LOKALIZACJA
  Tak to jest jak podczas obrad nad budżetem ukryto chyba fakt, że subwencja oświatowa zmaleje trwale o 1/9, osiem klas a nie jak obecnie dziesięć. Podczas prac nad budżetem należało to omówić a nie opowiadać bajki… O ile można rozważać przywrócenie w przyszłości dwóch szkół podstawowych w Dzierzgoniu, to propozycja Burmistrz jest nie do przyjęcia. Może Pani burmistrz przedstawi lepiej strukturę demograficzną dzieci w wieku 1-15 lat na trenie gminy z uwzględnieniem na obwody szkolne Dzierzgoń, Bruk, Bągart oraz liczbę uczniów w szkole średniej w Dzierzgoniu w ciągu ostatnich pięciu, sześciu lat. Należy przedstawiać prawdziwy obraz wszystkim radnym i mieszkańcom gminy a nie tylko Komisji Oświaty. Najpierw przedstawia się takie propozycje na posiedzeniu Rady Miasta i Gminy a potem kieruje się do Komisji.

 4. Nie wiezcie ze bedzie autobus z westerplatte moja znajoma chodzila zeby dziecko zabierali to powiedzieli ze nie bo nie moga bo jest 2.8 km jezeli bylo by 3 km to ok. Ze to sa koszty bo by musieli zrobibc przystanek a to sa koszty. Pan burmistrz powiedzial wtedy ze to nie mozliwe . A teraz obiecuja ze mozma to jest klamstwo zeby zamydlic nam oczy . Nie wiezcie imm klamca takie 6 letnie dziecko o 7 rano bedzie wychodzic masakra. A na budowe nowej sali to kasa jest to to jest budrzet planowany przez kilka lat , a i tak ta sale beda musieli budowac. Nikt mi nie powie ze oni mysla o dobrze dzieci oni mysla tylko o sobie.

 5. Szanowni rodzice , czytam te komentarze i wniosek nasuwa mi się taki – czy ktoś z was czytał ustawę, Prawo oświatowe?
  Art. 39 ust. 2 i 3 dotyczy maksymalnej drogi dziecka z domu do szkoły( 3km dla ucz. kl. I-IV; 4km-ucz.kl.V-VIII).Art.ten mówi, jeżeli droga dziecka przekracza taką odległość obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka. Przypominam rodzicom, którzy wybierają się na spotkanie z władzami Gminy, proszę przeczytać dokładnie Prawo Oświatowe. Ono reguluje działanie, organizację i nadzór nad systemem oświaty. Wasza niewiedza może być w późniejszym czasie wykorzystana w niewłaściwy sposób. Obiecywać można dużo ale prawo mówi co innego.

 6. Pani burmistrz i co z naszymi dziećmi? Pragnę przypomnieć, że pensyjka jest z naszych podatków. Urlop, narty a my w nerwach. Tak się traktuje wyborców?

 7. Starzy nauczyciele. Każdy wiek jest piękny.Pani burmistrz uwielbia seniorów a o nauczycielach Tak brzydko. Chyba niewielu jest starszych od Pani, my mamy odejść z pracy a Pani do kiedy ma zamiar pracować? My starzy – a Pani młoda. Chyba coś nie Tak????

 8. Tu przecież nie chodzi o dobro dzieci ,tylko żeby gmina nie musiała wydać pieniędzy na nową halę sportową .

 9. Ale TUPET trzeba mieć mówiąc o starzejacej się kadrze nauczycielskiej , kobieta o kobietach. Błyskotliwa ta nasza burmistrz !!!!! ona to ile ma lat bo z wyglądu to …….

 10. Nie zgadzam się aby moje dziecko musiało iść na Zawadzkiego. Żądam aby w tej sprawie odbyło się zebranie z nami rodzicami. Poza tym co to za radni ta przewodnicząca oświaty czy przewodniczący i wiceprzewodniczący rady którzy działają na szkodę mieszkańców? Dlaczego teraz nie ma także żadnych informacji o odbywających się komisjach czy sesjach?Pamiętacie jak poprzednio za burmistrza Kazimierza przepychano podczas przerw w sesji takie rzeczy jak nieprawidłowości przy projekcie słoneczne dachy gdzie gmina musiała zwracać 300 tysięcy, czy wracamy do tego?

 11. Czy my jesteśmy inny Sort. Jak wchodziła reforma to z nami rozmawiano i przekazano nam różne propozycje a teraz co? Postanowili i myślą że my mamy siedzieć cicho? Napisali na stronie gminny i mamy być zadowzadowoleni. Mamy wiele PYTAŃ.

 12. My rodzice chcemy mieć wpływ na edukację naszych dzieci. Dobro dzieci najważniejsze Tak piszecie i decydujecie bez nas???? Sami specjaliści w tej gminie. Świder najlepszy w-fista. Klasy sportowe? Jakie ma uprawnienia, może pokaże swoje osiągnięcia sportowe?

 13. Ciekawe czyj to pomysł????? Przed wyborami mówili o dwóch szkołach. Ale tak bez rodziców?? Oj Pani burmistrz, przewodniczący rady nauczyciel,wice też, szefową komisji też, specjalista od oświaty radny Pskiet nie macie czasu dla rodziców
  Wypadało by pogadać z nauczycielami. Ale po co???? Oni są zbedni mają wykonywać polecenia tych którzy są przy władzy. Pan każe sługa musi.Czy tak powinno być? A miało być tak pięknie, zaufałem Wam. Potrzebni byliśmy do wyborów. Co Wy na to?

 14. Panie Świder p. burmistrz zapowiedziała że nikt nie odczuje zmian w zatrudnieniu to cieszymy się bardzo że Pan jako osoba popierający te zmiany da przykład i przejdzie Pan do pracy w żłobku.
  Z góry dziękujemy RODZICE.

 15. Przewodniczący rady tak dba o sprawy dzieci , taki nauczyciel ale jakoś nie przekazuje diety na dożywianie a teraz popiera zmiany ? ja powiem że to rozumiem przecież bliżej będzie miał do pracy na Krzywa niż na Zawadzkiego A co tam dzieci niech siedzą w salach gdzie nie otwiera się okien.

 16. Dobre pytanie,, Davinci,, dlaczego jeszcze przewodnicząca oświaty milczy? Przecież to pedagog, może boi się powiedzieć szczerze co myśli a kłamać w oczy pani burmistrz nie potrafi. P. Kurak też oświatowa ale tylko bzdury palecie. A radny Lepka, policjant 👮 gdzie bezpieczeństwo, też milczy. Tylko radni Żemojdzin i Czechowski mają odwagę się odezwać,nic dziwnego mąż nauczycielki przedszkola zna sprawę od kuchni. Dobrze wie jak dzieci kochają swoje przedszkole, jak przeżywają pójście do szkoły. Duży budynek, chłodny, daleko od domu i pozbawiony placu zabaw i otoczenia zieleni. Tylko wielkie betonowe boisko ich czeka. Widać gołym okiem, że czas zastraszania się nie skończył. Drodzy rodzice ZAWALCZMY O NASZE DZIECI. Nie dajmy się zastraszyć. ZABIERZMY GŁOS.

 17. A co uczeń klasy V o godzinie 6 rano będzie robił w szkole kto się będzie nim opiekował, przecież trzeba zapłacić nauczycielowi za te godziny pracy. Spotkania z rodzicami będą przebiegać na zasadzie obiecania wszystkiego jak będą chcieli rodzice a jak wprowadza zmiany to wszystko bedzie tak jak chce władza.

 18. W programie wyborczym mówiła o znizkach opłat za śmieci, wodę dla seniorów tego nie robi A o zmianach w szkołach i przedszkolu nie mówiła a robi . SENIORZY CZEKAJĄ czyżby oszukala wyborców? To było oszustwo przedwyborcze?

 19. Drodzy rodzice chcecie spotkania z pania burmistrz- ok macie takie prawo. Ale po co. Taka decyzja juz zapadla, ona tego nie zmieni. Na wasze pytania odpowie tak by wszystkich zadowolić, a zrobi zupełnie inaczej (jak zawsze). Zapewniają autobusy… To ja mam pytanie- czy dziecko które uczęszcza do przedszkola od godz. 6tej będzie miało zapewnione dojazd? Jeżeli tak to czy tym autobusem będą również jechaly dzieci klas 5,6,7 i 8ych?. Sądzę ze nikt z rodziców nie pozwoli by 6 latek jechał takim autokarem. Tym bardziej, że niektóre dzieci urodziły się z koncem grudnia wiec nie maja jeszcze 6 lat. Podczas kampanii burmistrz zapewniała o rozmowach z mieszkańcami a tu proszę najpierw decyzja potem spotkanie. Ale co tam ja ja ja i moi radni DAMY RADĘ..

 20. Od wyborów nowej władzy nic dobrego nas mieszkańców nie spotyka. Wiedziałem, że będzie źle ale że aż tak!!!! Jedno pytanie: w czym te dzieci zawiniły? Chyba tylko tym, że są dziećmi i nie mają prawa głosu. Czy ktoś pytał uczniów szkół o zmiany dotyczące przeniesienia? Z tego co wiem – a jestem rodzicem – to nie. A oni nie chcą przechodzić z powrotem na Krzywą. Uczniowie z Krzywej są przerażeni na samą myśl o chodzeniu na Zawadzkiego – mój syn już się boi. A przedszkolaki – małe, drobne, kochane szczęśliwe, że chodzą do przedszkola – nie do szkoły. Szkoła to kolejny etap w życiu, po co zabierać dzieciom okres przedszkolny???? To co ich cieszy i daje im tyle radości. Pani burmistrz rusz głową ale swoją a nie czyjąś!!!

 21. Dlaczego radni pani burmistrz milczą w tej sprawie? Tyle zawsze mieli do powiedzenia, tylu ludzi do nich pisało, mówiło, zawsze byli po stronie społeczeństwa a teraz gdzie mają glos ludzi ze milczą jak zaklęci? Dlaczego nie słuchają?!

 22. Mnie dręczy jeszcze wiele pytań ale myślę, że jedno z najważniejszych to : skąd pani burmistrz weźmie na to wszystko pieniądze? Szkoły wyposażone – uczniowie i nauczyciele przeciw zmianom pani dyrektor szkoły i pani burmistrz! !Przedszkole choć małe do również bardzo dobrze wyposażone – nie popiera pomysłu na zmiany. Czy nasza obecna władza jest tak ślepa i….!!! Radni próbują swoich sił w rozmowach ale nic z tego, tyle tylko, że sobie pogadają. Czy Rada Miejska na czele z przewodniczącym tez nie będzie słuchała mieszkańców? Każdy obiecywał przed wyborami, że dobro gminy i mieszkańców jest najważniejsze, że będą słuchać nas i naszych próśb. A przecież najmłodsi obywatele naszego miasta to już się nie liczą? Pani burmistrz jak zaczarowana robi wszystko ale na szkodą a nie dla dobra mieszkańców.

 23. Tak wezmą dzieci z przedszkola z mauczycielkami do szkoły potem zwolnią nauczycielki przedszkolne ze szkoły i reforma osiągnie swój cel. bez pracy zostaną przedszkolne nauczycielki A Panie w szkołach utrzymają pracę dzięki 6 latkom. Czy to wszystko to zagrywki polityczne polegające na tym że przedszkole nie popieralo obecnej władzy? zemsta polityczna? Coś mi się zdaje że wracamy do klimatów znanych z przeszłości. Mieszkańcy i rodzice walczymy o nasze dzieci .Idac argumentacja dyrektorki proponuje ZUMBE przenieść do Moran bo tam jest jedno okno większe.

 24. Tak mysle ze lepiej zorganizowaliby rzut gumaczem do celu bo to im wychodzilo. Niech sie nie zajmuja szkolami bo na tym trzeba się znać.

 25. Jestem matką dwójki dzieci. Jedno chodzi do szkoły na Zawadzkiego a drugie na Krzywą. Starsze dziecko codziennie rano marudzi, że :” znowu tak daleko”, ” nie chce mi się”. Młodsze też narzeka chodź ma trochę bliżej bo na Krzywą. Od naszego miejsca zamieszkania jest ok. 1,5 km może więcej na Zawadzkiego i nikt przez tyle czasu nie zaoferował autobusu na dowozy dzieci czy to z Westerplatte, Jagiełły, osiedli za rynkiem. Nie uwierzę w te bajki pani burmistrz, która tylko mydli ludziom oczy. Już narzekamy na jej pomysły a to dopiero początek, co będzie za 5 lat? Nie będzie przedszkola bo niż, szkoły też bo niż tylko urząd będzie stały i kasę brał. Przypominam, że urząd burmistrza jest dla mieszkańców a nie odwrotnie. RODZICE SIŁA W NAS NIE DAJMY SIĘ!!!!

 26. Ale mamy dyrektora szkoly argumentem zeby przejac dzieci przedszkolne jest scena teatralna. No kuzwa ale mamy elyty.

 27. A wiecie że przez ruch samochodow na Zawadzkiego to okien w tej szkole się nie otwiera bo nic nie słychać w klasie przez chalas z ulicy. Dzieci które mają tam lekcje to skarżą się na ból głowy z braku powietrza a latem to jest nie do wytrzymania i tam chcą wepchnąć małe dzieci bo one nie będą się burzyć że brak powietrza w salach . A zagrzybiona całą szkołą i pleśń to wpłyną na zdrowie. Przecież dzieci i ryby głosu nie mają, to czy beda zmiany w waszych rękach RODZICE.

 28. A gdzie w tym wszystkim dzieci i ich bezpieczeństwo? Dlaczego po raz kolejny władze naszego miasta chcą popełnić ten błąd z przeniesieniem dzieci 6-letnich do szkoły? Dzieci przy przedszkolu mają piękny plac zabaw, wszędzie mają blisko- idąc na wycieczkę po mieście nie muszą pokonywać tak dalekiej i niebezpiecznej drogi jaką będą musiały pokonać idąc z dawnego Gimnazjum. Nasze dzieci w przedszkolu uczą się przez zabawę , są szczęśliwe i dlaczego dorośli chcą im zabrać kolejny rok z ich beztroskiego dzieciństwa?

 29. Jak władza zabierze dzieci na Zawadzkiego to nigdzie nie będą wychodzić bo sama droga wycieczki np. do DOK-u, sklepu czy urzędu to będzie dopiero wyzwanie dla dzieci bo Panie sobie poradzą, ale ze względu na dobro dzieci nie będą ich narażać na tak dłuuuugie wyjścia. Obecnie jak wejdę na stronę przedszkola czy na FB to te dzieci i Panie tak wiele robią co widać na zdjęciach i w galerii przedszkolnej. Ile stracą nasze dzieci!!!! Pani Burmistrz MY RODZICE NIE ZGADZAMY SIĘ Z PANI POMYSŁEM!!!!!

 30. Brawo Matka!!! Właśnie dlaczego włodarze naszego miasta nie chcą rozbudować przedszkola? Przecież to inwestycja na lata. Przedszkole leży w centrum, wszędzie blisko, spacery i wycieczki wszystko w zasięgu. Ile razy przejeżdżając spotykamy grupki przedszkolaków? Prawie codziennie jeśli pozwala pogoda. Teren ogrodzony, bezpieczny. Co tu wiele rozmyślać. Pani Burmistrz bierz się do roboty rozbudowa przedszkola to będzie najlepsze rozwiązanie i wtedy zdobędzie pani poparcie mieszkańców a nie tylko pani dyrektor szkoły podstawowej .

 31. Te obiady to mnie dobiły…. Podczas rozmowy z Panią Burmistrz, obiecywała, że kuchnia będzie dostosowana dla maluchów, dobre, zdrowe jedzenie na miejscu. Mam nadzieję, że tak będzie. Nie wyobrażam sobie dowożenia jedzenia…..

 32. Wyobrażacie sobie dziecko 6 letnie idące do „”zerówki” na Zawadzkiego np. z Westerplatte na 6.00 rano. Przez wiele, wiele lat wiadomo było, że miejsc w przedszkolu było zawsze za mało. Nie pomagały prośby, interwencje rodziców, dyrektorów p-la , nauczycieli o rozbudowie przedszkola. Ważniejsze były inwestycje dotyczące parku, szlakiem zamków gotyckich, rewitalizacja rzeki Dzierzgoń, jezioro Kuksy (po którym zostały tylko bluszcze). Był również żłobek i przedszkole w jednym budynku,( obecnie Powiatowy Urząd Pracy ). Kto i po co przekształcił to w PUP.? E- pla też pozamykano. Teraz byłyby miejsca dla wszystkich przedszkolaków. Tak , są to rzeczy bardzo ważne, ale myślę, że rozbudowa p-la jest, była i będzie sprawą ważniejszą. Trzeba było o tym pomyśleć 20 lat wcześniej, kiedy zamykano przedszkola w Ankamatach, Moranach itd. Ciągle mówiono, po co rozbudowa ?, idzie niż. A tu niżu nie ma. Jest problem. Najlepiej znowu gdzieś przenieść 6- latki. Te biedne dzieci jak te sieroty błąkały się po rożnych już budynkach w Dzierzgoniu. Pamiętam moje dziecko chodziło do „przedszkola” na Oś. Jagiełły w pomieszczeniu spółdzielni mieszkaniowej. Tak proszę państwa wiem coś o tym, działałam wtedy w Radzie Rodziców i starałam się pomóc . Ówczesna p. dyrektor p-la B. K. robiła co mogła, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki. Drodzy rodzice jest to czas dla Was, naprawdę możecie wiele, bo jest Was wielu. Wasze dzieci to nie pionki do gry, że można je przenosić jak się chce i kiedy się chce. Kto Wam zagwarantuje, że za dwa lata nie wrócą 6 -latki np. na ul. Traugutta, po byłej zawodówce. Przecież jeszcze ich tam nie było.

 33. Jak wielu rodziców również jesteśmy oburzeni tym,że nikt z nami nie rozmawia tylko puszcza do publicznej wiadomości takie informacje bez żadnych konsultacji z mieszkańcami. Wstyd !!! Co do zabrania dzieci z przedszkola i przeniesienie ich do szkoły bzdury i kłamstwa tylko słyszymy. Gdzie dzieci będą się tak dobrze czuły i wychowywał w szkole czy w przedszkolu? Dla rodziców którzy przyszli wiele reform związanych z oświatą wiedzą, że to przedszkole rozwija, kształci i wychowuje od najmłodszy lat.Dzieci w przedszkolu czują się jak w domu, mają wszystko co niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.Więc pytamy :Po co to zmieniac? Czy nie jest to zagranie polityczne?Odpowiedź każdy zna. Żal mi tylko dyrekcji przedszkola, ktorej argumentów nikt nie słucha.Rodzice nie dajmy się bo zrobią co chcą tylko i wyłącznie dla swojego dobra. WALCZMY O DOBRO NASZYCH MALUCHÓW!!!!

 34. Jak widzę to ona powinna się zajmować uprawa dyni, no może jeszcze sadzic bluszcze. tyle w temacie.Rodzice nie dajcie się wyrolowac!

 35. Rada Rodziców Tęczowego Przedszkola złożyła w Gminie oficjalne pismo z prośbą o zorganizowanie spotkania w trybie pilnym z rodzicami

 36. Władza jest do tego żeby robić to co chca mieszkańcy A tu widać że cichaczem hca zrobić to czego mieszkańcy nie chcą.

 37. Ile jeszcze jest ukrytych haków, o których nie mamy pojęcia w tej całej reformie. Kto i ile przytuli 💵. Koniecznie trzeba się temu przyjrzeć dokładnie. Rodzice zabierzemy głos 🗣.

 38. Czeslawa K. wydrapalaby oczy jakby ktos chcial jej zabrac 6 latki do szkoly a tu popieta taka zmiane. To k.r.a mamy radnych .

 39. Wiecie o co chodzi w tym całym przedsięwzięciu? Moim zdaniem idzie niż demograficzny, bedzie mniej dzieci w szkole a tym samym zmniejszy się ilosc etatów. I tu rzeczywista potrzeba zmian . Przenosi się dzieci 6 letnie do szkoły i jak niby nauczycielki z przedszkola razem z nimi. Po roku pracy w szkole nauczycieli jest więcej niż etatow i co się dzieje ? Dyrektor szkoły musi wręczyć niektórym wypowiedzenia i znając życie wypowiedzenia otrzymują te ,które pracują 1 rok w szkole bo przecież nikt nie zwolni nauczycielki z 25 letnim stażem pracy. Dzieci 6 letnie zostaja w szkole zapewniajac etaty nauczycielom szkoly. To też byłoby zrobione z grupą przedszkolna w Żuławce Szt. gdyby nie strach że rodzice przeniosą dzieci do Starego Pola zamiast do Bruku. Ta reforma to bubel.

 40. Apel do rodziców dzieci 5,6 letnich i starszych zorganizujmy spotkanie z p. Burmistrz i wypowiedzmy się, czy tu nikt nie liczy się z naszym zdaniem? Temat dotyczy naszych dzieci i nie możemy pozwolić na to by włodarze wraz z p. Dyrektor szkoły uprawiały sobie swój prywatny folwark kosztem naszych dzieci.

 41. Wiceprzewodnicząca rady gminy przez wiele lat była dyr. przedszkola. Dlaczego nie przeniosła dzieci 6 – letnich do szkoły do Starego Dzierzgonia, tylko w naszej gminie robi zamieszanie ?

 42. Bo to jest rzetelny portal. 👌Tu pisze się prawdę, często niewygodną dla wielu…… ale prawdę. Pozdrawiam

 43. Gmina nie martwi się o dzieci. nie chcą budować nowej sali sportowej a zapewniali że Klub sportowy będzie prowadził zajęcia sportowe różnego rodzaju i lekka ręka dofinansowuje go kwota 70 czy 80 tys. złotych. to ja się pytam gdzie te dyscypliny dzieci będą trenować w ogruku czy na trawniku. Dla klubu sportowego pieniądze są a dla dzieci na nową salę to nie ma?

 44. MASAKRA JAKAŚ!!! co to za chory pomysł, czy ktoś rozmawiał z rodzicami dzieci? Zwlaszcza z tymi najmłodszymi 6 letnimi? Dzisiaj dzieci po zakończeniu lekcji przebywają na świetlicy oraz na zajęciach w dok, które są przeznaczone dla najmłodszych. Rodzice odbierają swoje pociechy ok godz 15 lub później, co w takim przypadku zamiany szkół zaoferuje budynek na Zawadzkiego? Nie wyobrażam sobie by uczniowie kl 4-8 po lekcjach chodzili do domu kultury. Zawsze mówiono, że dobro i bezpieczeństwo naszych najmłodszych jest najważniejsze, a co obecną władza serwuje za rozwiązanie!? Czy przewodnicząca komisji oświaty, z wykształceniem pedagogicznym, pracująca z dziećmi może popierać takie reformy. Pani C. Kurak kolejna radna pedagog także uważa że to super pomysł? Drogie panie WSTYD że promujecie takie rozwiązanie dla najmłodszych dzieci nie mając na uwadze ich DOBRA.

 45. Zastanawiam się po przeczytaniu tego artykułu co tak naprawdę jest przyczyną, że 6- latki będą uczęszczały do budynku szkoły na ul. Zawadzkiego.? Dobro dzieci, chore ambicje dyrektor szkoły podstawowej, czy interesy włodarzy miasta?

 46. Dlaczego dopiero ten portal rzetelnie przedstawił sytuację? A cala reszta pitu pitu…bez zadnych konkretów?

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *