Powiat sztumski uchylił uchwałę o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin

Ta sprawa pojawiła się w głównym wydaniu Faktów TVN w środę 23 września. Dlaczego? Radni powiatu sztumskiego jako pierwsi w Polsce uchylili uchwałę o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin, którą sami uchwalili w lutym. Jak do tego doszło? Było to możliwe dzięki dwójce radnych, którzy swoje zdanie zmienili.

Sztumski powiat głosami radnych: Dariusza Browarczyka, Zbigniewa Zwolenkiewicza, Ryszarda Mazerskiego, Wojciecha Cymerysa, Teresy Skolimowskiej, Ludwika Butkiewicza, Dobrosławy Frączek i Marzeny Skowrońskiej (dwie ostatnie osoby zmieniły zdanie, dzięki czemu uchylenie uchwały mogło wejść w życie).

Było to na tyle znaczące posunięcie, że sprawą zainteresowała się jedna z głównych telewizji. W materiale zrealizowanym dla TVN wypowiadał się między innymi radny powiatu sztumskiego, dobrze znany w Dzierzgoniu, Leszek Sarnowski.

Mówił tak: „Powiem szczerze: wstyd mi było za mój powiat. […] Mówi się o wartościach rodzinnych, o integralności rodziny. Jeżeli się w tej definicji nie mieści na przykład matka samotnie wychowująca dziecko, albo związki partnerskie wychowujące dzieci, to gdzie ci ludzie są? […] W tym kontekście pojawiać się na ustach całej Polski, no to powiem szczerze, dla mnie to wstyd i upokorzenie, że stygmatyzuje się ludzi innych, którzy także są obywatelami naszego państwa„.

Materiał wyemitowany w Faktach w środę 23 września można obejrzeć na tej stronie (kliknij).

A Wy jakie macie zdanie o całej tej sprawie?

Możesz być zainteresowany

Comment (12)

 1. Zgadzam się z tym co napisał czy napisała Hmm. Zresztą nie interesuje mnie płeć tylko treść, nie interesuje mnie w kogo lub w co wierzy, nie interesuje mnie co lubi a czego nie, czy je mięso czy nie, jakie ma preferencje polityczne i tak można wymieniać i wymieniać…jeżeli nie robisz drugiemu krzywdy to o co chodzi? Na cholerę te szczucie, podziały, nadmuchiwane problemy?

 2. I całe szczęście, że to odwołali bo ja się w takim Ciemnogrodzie wstydziłam żyć. Jak można kogoś wykluczyć, bo jest inny??? Średniowiecze to mało!

  1. A Kogo wykluczono? Była to deklaracja intencji działań powiatu wobec Rodzin. Ponieważ była to uchwała dotycząca Rodzin, odwołująca się do zapisów polskiej Konstytucji. Jakieś nieporozumienie…
   A tak naprawdę chodzi o rewolucję neomarksistowską związaną z ideologią gender, która zmierza do zniszczenia Rodziny, Małżeństwa oraz Kościoła Katolickiego.

   1. A w jaki sposób ideologia gender może zniszczyć rodziny, małżeństwo oraz kościół katolicki? Kościół niszczy się sam, krok za krokiem podejmując fatalne decyzje. Teraz może krzyczeć głośno swoje opinie ale za 20-25 lat kościoły zostaną puste. Religia to nie kościół i księża. Każdy kto ma troszeczkę oleju w głowie ma własne zdanie. Problem zagorzałych katolików to brak szerokiego horyzontu (ksiądz postrzegany jest jako bóg a nie człowiek z tytułem magistra teologii o poglądach wynikających z jego ludzkiej natury). Co do małżeństw i rodziny. W jaki sposób homoseksualna osoba zniszczy małżeństwo? Każdy ma świadomość swojej seksualności. Nie da się przekabacić kogoś na drugą stronę. Proponuje patrzeć na siebie i o ile to możliwe pilnować własnego życia a nie układać je innym. Ja osobiście jestem heteroseksualny ale skacze mi ciśnienie na myśl, że choć pracuje na to żeby moja rodzina żyłą godnie, to z moich podatków współfinansuje wszystkie profity rodzin pokroju „Państwo da po co nam pracować”. Wynika z tego, że też jestem przeciwko rodzinom bo mam dość utrzymywania owych podstawowych komórek społecznych. Kończąc myśl raz jeszcze proponuję dać żyć każdemu, od wieków inność była i będzie, a nakładanie rozporządzeń przez Państwo kogo maja kochać i z kim spędzić życie jest co najwyżej śmieszne.

    1. Nie przeczytał Pan tej uchwały powiatu…
     W taki sam sposób jak komunizm niszczył Rodzinę i Kościół Katolicki, metody się zmieniają, cel pozostał ten sam. Neomarksiści mają taką nadzieję, że zniszczą, manipulując dziećmi.
     Proszę w dyskusji używać mniej epitetów a więcej argumentów.

     1. Użyłem wielu argumentów. Mogę wymienić ich dużo więcej ale to chyba nie ma sensu. Uważa Pan/Pani, że komunizm niszczy rodziny i kościół. Może jestem prostym człowiekiem Ale! Czy przypadkiem nasze państwo przez prawie 45 lat nie było bytem o ustroju komunistycznym? Bo widzę, że pomimo tego faktu, kościół i rodziny mają się świetnie. Skoro konstytucja chroni rodziny swoimi zapisami, to po co dodatkowe uchwały? Skoro konstytucja jest prawem nadrzędnym, każde inne uchwały, zapisy i rozporządzenia nie maja większego znaczenia. Teraz Pozwoli Pan/Pani, że to ja zadam kilka pytań. Co rozumie Pan/Pani przez hasło „manipulują dziećmi”? Ilu zna P/P neomarksistów na terenie powiatu Sztum? Może jakaś nazwa organizacji? Który kościół na naszym terenie jest szykanowany i która rodzina jest gnębiona przez marksistów? Obecnie jedno jak i drugie jest chronione prawem. Każdy zdrowy chłopak i dziewczyna chcą mieć dzieci i założyć rodzinę. Wyznanie i odwiedzanie kościoła to już indywidualna sprawa (na szczęście) nie regulowana prawem (jeszcze). Już mi się nie chce dywagować na temat osób o odmiennej orientacji i nawet w to nie wchodzę. Osobiście wiele, rzeczy i zachowań nie rozumiem w swojej partnerce, a mamy tą samą orientacje tylko inna płeć. Nie robi mi krzywdy, ma swoje poglądy i swoje przekonania a ja to szanuje. Ten sam schemat przenoszę na innych bo jak nauczyła mnie babcia „bez Boga nie ma życia a życie bez miłości nie ma sensu…”

      pozdrawiam serdecznie Pan?Pani W
      super, że każdy ma jakieś swoje przekonania bo wtedy życie jest ciekawsze 🙂

      1. Widzi Pan można bez epitetów.
       Uchwała była deklaracją intencji powiatu wobec Rodzin, raczej bez większego znaczenia. Liczą się bowiem czyny a nie słowa.
       Neomarksiści w powiecie sztumskim-myślę, że jest ich wielu a posługując się ich określeniem – „pożytecznych idiotów” jeszcze więcej. Gdyby tak nie było uchwała nie zostałaby anulowana. Głównie chodziło w niej żeby dzieci bez zgody Rodziców nie były „szkolone” według ideologii gender i lgbt przez lewackie organizacje. I tyle, a wytaczanie w tym temacie jakiś armat o nienawiści, wykluczaniu , piętnowaniu ze względu na orientację seksualną to kłamstwa. Ulubiony to oręż komuny.
       Proszę poczytać coś o szkole frankfurckiej, nowej lewicy, neomarksizmie. Wobec Kościoła Katolickiego stare metody częściowo zawiodły więc stosuje się nowe.
       Ukłony

    2. PIS uprawia politykę strachu. Straszą nas wszystkim. Gejami, lesbijkami, uchodźcami, Niemcami, peowcami, lewakami i innymi. Lud ma być zastraszony , nie wykształcony, 500+ tylko do 18 roku życia, a potem do roboty, podatki płacić żeby ta cała pisowska arystokracja mogła żyć za nasze pieniądze.

     1. Politykę strachu uprawia raczej totalna opozycja i Unia Europejska – strasząc od lat PiS…
      PiS nie jest niestety idealny, ostatnio przyjął lewacką ustawę o zwierzętach, zlikwidował ministerstwo morskie oraz przeniósł lasy do ministerstwa rolnictwa. Zastanawiający skręt w stronę polityki liberalnego lewactwa… Ale na razie są najlepsi.

 3. No tak bo ta karta jest równoznaczna z brakiem dofinansowań z Unii Europejskiej i Funduszu Norweskiego. Boże chroń Polskę przed nami samymi, bo w czasie pokoju sami sobie szukamy wrogów i powodów do podziału społeczeństwa.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *