Gmina weźmie ponad 2 miliony kredytu. Przed nami VIII sesja Rady Miejskiej

W środę 26 czerwca o godzinie 15:30 odbędzie się VIII sesja Rady Miejskiej w Dzierzgoniu. Jeden z projektów uchwał udostępnionych przed sesją w Internecie mówi nam, że Gmina Dzierzgoń zaciągnie kredyt długoterminowy w kwocie 2 389 518 złotych. Jest to efekt uchwały podjętej 28 marca 2019 roku w sprawie zmiany budżetu Gminy Dzierzgoń na 2019 rok. Spłaty kredytu mają według projektu ustawy następować w latach 2021-2027.

Spłaty wraz z odsetkami będą pokrywane z wpływów z podatku od nieruchomości.

ZWIĘKSZENIE WYDATKÓW GMINY

Radni będą też głosować nad projektem uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Dzierzgoń na 2019 rok. Zmienią się dochody Gminy, ale przede wszystkim zwiększą się jej wydatki. Dotyczy to kilku spraw, w tym również planowanych przez Gminę inwestycji, o których w ostatnich miesiącach pisaliśmy obszernie. Będą to między innymi:

Remont szkoły na Zawadzkiego – 327 tysięcy

Zwiększą się wydatki w oświacie. Będzie to modernizacja pomieszczeń budynku Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu przy ulicy Zawadzkiego 38A. Łączna wartość zadania przeznaczona przez Gminę wynosi 327 173 złote.

Remont Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu – 154 tysiące

Inwestycja będzie dotyczyć adaptacji budynku Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu do wymogów przeciwpożarowych. Na to zadanie Gmina chce przeznaczyć dokładnie 154 000 złotych.

Budowa żłobka – 577 tysięcy

Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Na utworzenie w Dzierzgoniu klubu dziecięcego „Promyczek” Gmina Dzierzgoń otrzymała dofinansowanie w kwocie 387 tysięcy. Kosztorys przerósł niemal trzykrotnie kwotę dofinansowania, dlatego też Gmina musi wyłożyć na ten cel wkład własny. Będzie wynosił on dokładnie 577 815 złotych.

Nad tymi wszystkimi uchwałami radni Rady Miejskiej w Dzierzgoniu będą głosować już w środę.

Możesz być zainteresowany

Comment (14)

 1. Co dalej z tą Szkołą bo do dnia dzisiejszego nie wiem gdzie będę prowadzić moje dzieci. Obiecała nam rodzicom że będą konsultacje a tu nic zero robią co chcą. Bez nadzieja gdzie pedagodzy z rady miasta co oni tak cicho siedzą królowa nie każe im nic mówić

 2. Maszynka do robienia biznesu ruszyla. A na co nam ten żłobek za takie pieniadze, komu to potrzebne, trzeba bylo dobudowac przy przedszkolu sale dla 20 dzieci za duzo mniejsze pieniadze i by tez byl żlobek, jak widze zdolnosci zarzadzania mieniem publicznym zaczynaja sie rozwijac jak za wczesniejszych czasow. Juz mamy w naszej gminie piasek morski na plazy na Kuksach. Bluszczy cale miasto.Teraz beda w Nowinach robic zjazdy z drogi na pola za kupe kasy tego jeszcze nie bylo, moze powinni wybudowac kino w Bruku a w Nowinach stadion i kryty basen
  Gmina odrzucila projekt budowy 7 mieszkan a chce 2 mieszkania , zobaczymy za ile? zobaczymy od kogo? Bardzo madre przenoszenie dzieci ze szkoly do szkoly, wspaniale fontanny , czystosc w miescie jak nie wiem i taki cyrkus bedzie trwal i trwał. brawo.

 3. Żłobek jest na prawdę potrzebny w gminie. Jak młoda mama ma wrócić do pracy, jak nie ma gdzie zostawić dziecka? Warto pomyśleć o nowych miejscach pracy, „ściągnąć” zakład produkcyjny, który prócz zatrudnienia da podatki i realne wpływy do budżetu gminy. Ale takie firmy same nie przyjdą, trzeba się o nie postarać. Remonty w szkołach z pewnością też się przydadza, niech dzieci bezpiecznie przebywają w szkole( a nie jak za moich czasów, kiedy na Zawadzkiego okna same wypadły z ram, nie wolno było się o nie opierać…). Kredyt jeśli jest przemyślany i przeznaczony na dobre inwestycje może dać więcej dobrego niż złego…

  1. Owszem potrzebny ale chyba nie takim kosztem. Można było np. przedszkole rozbudować. Myślę że byłoby taniej.

  2. Do jakiej pracy mają chodzić młode matki? Gdzie do pracy? Czy są jakieś wolne etaty w naszej gminie? Najpierw miejsca pracy a potem żłobek. Czy rodziców będzie stać na żłobek? Czy odsetki od kredytu nie będą płacone z opłat za pobyt dziecka w żłobku?

 4. A może niech ten kredyt spłacają Ci co są tak bardzo zadowoleni z obecnych rządzących? Co myślicie?

 5. Po co się potrudzić,pomyśleć,z kalkulować, idzie najprostszą drogą jak może być i bierze co ?Kredyt na przeszło 2ml.Przecież to my podatnicy będziemy to spłacać.To my nie będziemy mieć remontowanych chodników ,bo trzeba będzie spłacać odsetki.A od tej kwoty to pewnie niezła sumka.A Fi…na pewnie dostanie niezłą premie , zadłużając naszą gminę o następne 2 bańki.A wszystko oczywiście zostaje w kręgu zamkniętym,szczelnie powiązanym.

 6. I tutaj nasuwa sie pytanie-czy takie działania zasługują na wotum zaufania…?no ale przecież p. burmistrz jak sama mowi wszystko co robi jest dla mieszkańców. Tylko szkoda,że zapomina dopowiedziec jakim kosztem.

 7. Zaraz zaraz czy to znaczy że będą podwyżki podatku od nieruchomości? Woda kosmicznie droga, śmieci za chwilę również. Z czego my mamy to wszystko utrzymać? To zaczyna być chore.

  1. No właśnie, jakoś nie zauważyłam nowych firm, które by dawały miejsca pracy. Oprócz Kramu, który jest największym chyba tutaj pracodawcą, ale to akurat nie zasługa władzy 😉

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *