Interpelacja radnego Zbigniewa Przybysza (23.11.2018)

Prezentujemy Państwu interpelację radnego Rady Miejskiej w Dzierzgoniu Zbigniewa Przybysza skierowaną do burmistrz Dzierzgonia Jolanty Szewczun.

                                                                                                                                                                        Dzierzgoń 23.11.2018

Burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun                                                                         

Pani Burmistrz, złożyła Pani ślubowanie o treści: „Obejmując urząd burmistrza gminy Dzierzgoń uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy Dzierzgoń. Tak mi dopomóż Bóg”.

Gmina Dzierzgoń jest głównym udziałowcem posiadającym ponad 91% udziałów w Regionalnym Towarzystwie Inwestycyjnym S.A. w Dzierzgoniu. Burmistrz w imieniu właścicieli sprawuje nadzór i ma decydujący wpływ na wybór Rady Nadzorczej RTI S.A., a co za tym idzie Zarządu RTI S.A.

Nie ulega wątpliwości, iż powołanie żony Burmistrza w 2011 roku na stanowisko Prezesa Zarządu RTI S.A. stanowiło złamanie prawa i „było z mocy prawa nieważne”, potwierdza to w pełni prawomocny wyrok SO w Gdańsku z dnia 8.02.2018. Burmistrz Kazimierz Szewczun i jego małżonka (jego małżonka została „powołana” na stanowisko prezesa zarządu spółki komunalnej) osiągnęli nieuzasadnioną korzyść w wysokości ponad 500 000 (pięciuset tysięcy) złotych.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 13 lipca 2004, sygn. akt 20/03:

„… wspólne pożycie małżonków, a nawet – w przeważającej liczbie przypadków – pozostawanie we wspólności majątkowej, powoduje, że wszelkie dobra nabywane przez jednego z małżonków, uzyskiwane przez niego korzyści, wynagrodzenie za pracę stanowią o poprawie sytuacji materialnej obojga małżonków, są przeznaczone do wspólnego korzystania, nawet jeśli małżonkowie znieśli ustrój wspólności ustawowej. W konsekwencji, uzyskanie korzyści przez małżonka funkcjonariusza powinno być traktowane niemal tak samo, jak uzyskanie jej przez samego funkcjonariusza…”

„… Trybunał zwraca zresztą uwagę, że tam gdzie występują patologie, np. obsadzanie stanowisk gminnych członkami rodziny wójta (burmistrza, prezydenta), są one powszechne znane całej społeczności lokalnej. Przeszkodą w prawidłowym funkcjonowaniu demokracji lokalnej nie jest więc brak informacji, lecz brak czy też złe funkcjonowanie mechanizmów, które powinny zapobiegać patologiom…”

Reasumując, treść zapytania brzmi, czy a jeśli tak, to jakie działania podejmie Burmistrz Dzierzgonia, by doprowadzić do naprawienia szkody firmie komunalnej, jaką jest Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A. i odzyskania pieniędzy w kwocie ponad 500 000 (pięćset tysięcy złotych)?

Odzyskane pieniądze można byłoby wykorzystać poprzez objęcie przez spółkę komunalną RTI S.A. udziałów w innych spółkach komunalnych np. RPWiK sp. z o.o. czy też ZGKiM sp. z o.o. i podniesienie kapitału zakładowego tych spółek o kwotę np. 500 000-700 000 złotych.

Takie działanie poprawiłoby funkcjonowanie obydwu spółek oraz pomogłoby bardzo zrealizować złożone przez Panią w trakcie kampanii wyborczej obietnice m.in. obniżenie opłat za wodę, ścieki i śmieci.

                                                                                                                                                                          Zbigniew Przybysz
                                                                                                                                            Radny Rady Miejskiej w Dzierzgoniu

Zdjęcie: TVregionalna24.pl

Możesz być zainteresowany

Comment (15)

  1. Pomyłka to jest jeden radny z Bągardu ciekawe czy spełni wszystkie obietnice swoim znajomym co naobiecywał.Pan radny nie ma wstydu na wsi się pokazywać,pamiętaj że my pamiętamy co nam obiecaliście z Marzeną i Fioną . Pozdrawiam mieszkaniec .

  2. Oglądając ostatnią sesję to widziałem że przewodniczący rady nie może okełznąć pani vice ,wyrywa się jak głodny dzik do żołędzi.Panie przewodniczący może pozwoli pan jej poprowadzić sesję .Czy to prawda że będą schody sprawdzać czy są dobre wymiary -śmiech niech się wezmą za pracę w tej gminie a nie tylko chodzą po sklepach i zakupy robią.A wczoraj to norma trzeba się lansować na kiermaszu i wazelinę kręcić,pozdrawiam wszystkich CIĘŻKO PRACUJĄCYCH.

  3. Interpelację-co boją się trudnych pytań. Andrzej i Ryszard będą mieć 14 dni żeby odpisać,pomyłka kto na nich głosował.

  4. w 2012 r zgłosiłem wątpliwości co do ważności wyboru żony burmistrza na stanowisko prezesa zarządu spółki z udziałem gminy na na piśmie wraz z Orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2004 r, opinią prawną prof B.Wierzbowskiego sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i..Ustawą o Samorządzie Gminnym z podkreśleniem art 24 F.2) : wszystkim wspólnikom RTI ( w tym prezes Banku Spółdzielczego) , wszystkim radnym kadencji 2010-2014 w tym przewodniczącemu T.P. , Burmistrzowi Kazimierzowi Szewczun , Skarbnikowi Urzędu Miasta – aktualna przewodnicząca Rady Nadzorczej RTI ( zacytuję co powiedziała i innym poście ), NIK ( odesłało do CBA – po analizie dokumentów i zeznań świadków CBA nakazało prokuraturze wszczęcie postępowania – wiesz jaka prokuratura ? i wiesz co się stało – TAK ) , wojewodzie pomorskiemu -stwierdził „…wybór taki był z mocy prawa nieważny …) – Reasumując : gdyby aktualna p burmistrz nie traktowała nas jak …..i zrezygnowała w 2012 – zapewniam Cię ,iż nie byłoby dzisiaj takiego podziału społeczeństwa naszej gminy .

  5. Na ostatniej sesji to p. Kurakowa zachowywała się jak buldok spuszczony że smyczy. Niech nie zapomina że okres jej nauki w szkole też nie miło się skończył niech uważa co palecie i przewodniczący nie reaguje na jej zachowanie. Czekam na następne posunięcia gdzie wyląduje Shaza, Jaro i Gabrysia bo oni tylko zostali do obsadzenia.

  6. Przez tyle lat nie prawnie zajmowała stanowisko prezesa, przez tyle lat nie prawnie pobierala wynagrodzenie a teraz… zostaje burmistrzem, wyrzuci Sarnowskiego i wycofa sprawe oddania kasy rti. Meżusia ustawiła na v-ce starostę a Wojtka na swojego zastępcę. Co dalej? Jaka jeszcze niespodzianka nas mieszkańców czeka? Nie potrafię tego zrozumieć – jak można godzić sie na takie postępowanie?

  7. p.Zbyszku mam nadzieję i wierzę w to,że nie pozwoli pan im,na tą samowolkę i że nie pozostaną bezkarni!!!Pozdrawiam.

  8. Ciekawe czyje „pociechy” obejmą intratne stanowiska. Po mieście juz krążą różne spekulacje kto, gdzie i dlaczego.

  9. Rti nie jest spółką komunalną i nie sądzę żeby chcialo obejmować udziały w spółkach komunalnych, które przynoszą straty. To nie byłoby ekonomiczne

  10. Normalnie wielki szacunek panie Przybysz. Jeden z niewielu, którym tak naprawdę dobro Dzierzgonia lezy na sercu. I robi to zupelnie bezinteresownie. Nie musi nikomu czapkowac zeby na stołek wsadzić np. Kogos z rodziny.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *