„Za obiad trzeba zapłacić” – Zbigniew Przybysz komentuje uchwałę budżetową na rok 2020

Słowo się rzekło. Publikujemy trzeci komentarz Zbigniewa Przybysza na bieżące tematy finansowe. Tym razem były przewodniczący Rady Miejskiej bierze na warsztat uchwałę budżetową gminy Dzierzgoń na rok 2020. Jest w niej kilka punktów, które jego zdaniem mogą budzić wątpliwości. Poniżej prezentujemy Państwu fragmenty, zachęcając jednocześnie do obejrzenia i wysłuchania całości.

„Następny punkt uchwały budżetowej to jest administracja publiczna. Pozwolę sobie porównać do administracji publicznej w 2018 roku. Na administrację wydaliśmy w 2018 roku około 3 milionów złotych. W bieżącym roku, w 2020, 3 miliony 900 tysięcy. Wzrost jest prawie o 30%, to jest 29%, proszę państwa. Jest to dużo”.

[…]

„Z tego na samo utrzymanie Urzędu Gminy z 2 miliony 600 tysięcy [w 2018 roku – dop. red.] na 3 miliony 150 tysięcy [w 2020 – dop. red.]. To jest bardzo dużo. Wzrost o 500 tysięcy złotych. Czy poziom obsługi w Urzędzie wzrósł o tyle? Nie potrafię powiedzieć, ja nie narzekam, mieliśmy 2 czy 3 sprawy związane z firmą i zostały załatwione tak jak poprzednio, czyli sprawnie i szybko. Czy uzasadniony jest ten wzrost kosztów? Kilku etatów nowych? Moim zdaniem nie. Szczególnie, że przypominam, że pani burmistrz pracuje na dwóch etatach – zarówno jest burmistrzem, jak i chyba prezesuje Krainie Dolnego Powiśla. Czyli ma sporo czasu”.

[…]

„No i jest jeszcze ten kolejny punkt, który wzbudza chyba nie wątpliwości, bo wiadomo… Nie udało się stworzyć żłobka, udało się stworzyć klubik i pojawił się w uchwale budżetowej taki zapis <<Tworzenie i funkcjonowanie klubów dziecięcych>>. Czyli na, jak ja to rozumiem, na bieżącą obsługę 386000 tysięcy złotych co roku wydamy… Nie wiem, czy jest jeszcze kilka klubów. Być może nie wiem o tym, ale w Dzierzgoniu jest jeden i wydawać będziemy 31 tysięcy co miesiąc na funkcjonowanie, na obsługę… Ile dzieci chodzi? Dziesięcioro? Ośmioro? Może dwanaście osób? Ile etatów tam jest? Czy jest potrzebny społecznie? Myślę, że tak. Czy można było w inny sposób pomóc tym dzieciom? Tym rodzinom? Myślę, że w znacznie tańszy sposób”.

Możesz być zainteresowany

Comment (6)

  1. Ludzie troszkę szacunku. Proszę konkretnie o jakich dużych miastach mówicie? Jakie jest bezrobociem w naszym mieście a w tych, innych miastach. Jeśli wydało się na inwestycję około 2mln oczywiście z pieniędzy podatników a nie z portfela urzędników to każda inwestycja powinna służyć podatnikom, i każda decyzja powinna być realnie oceniona, odpowiedzialnie. Rozumiecie, ze tą inwestycję, jak wszystkie inne będzie trzeba utrzymać, przez wiele lat. Pytam się z czego? Z rent i emerytur, bo jak zdajecie sobie sprawę młodzi ludzie uciekają za pracą. Każda wydana złotówka powinna mieć finansowanie na przyszłość, bo jeśli nie to miasto zostanie zadłużone. Kto za to odpowie, bo wydaje mi się, ze z odpowiedzialnością urzędników za decyzje jest słabo. Ale, być może się to zmieni.

  2. Jaki wniosek ? ano taki że Radni niedorośli do demokracji, trzymanie krótko za r-j odbiera chęci do dyskusji czy też wyrażania własnych myśli.
    3/4 radnych uwikłanych w interesy Państwa Sz. i Pani Fr. i od nich zależni po prostu „Cienkie Bolki” i tak ich trzeba nazywać.

  3. Co poprzedni prezes robił z byłym burmistrzem tego nikt nie napisze, Wzgórze Zamkowe, plac przy DOKu,jezioro Kuksy,wysypisko śmieci.Cisza tak jak przy ustalaniu budżetu za poprzedniczki to opozycja skakała jak by ich z łańcucha spuścił A teraz Wszystko pasuje żadnych pytań.

  4. A 500 + za co biorą? Te mamuśki wszystkie obuzone bo za coś im przyjdzie zapłacić. W większych miastach za żłobki płaci się dużo więcej i co? robi ktoś z tego tragedię? nie. A Pan przewodniczący to ma jakiś prpblem ze swoim ego? Mógł Pan pozostać w radzie miasta, a nie jak obrazony chłopczyk któremu ukradli grabie uciekać bo tak lepiej. Punkt widzenia zalerzy od tego gdzie aktualnie się siedzi. Bo dla przykładu iluy było prezesów w zgkim za pana czasów? no prosze może o tym nagrac film.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *