Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów

Dobra informacja dla seniorów z naszego powiatu. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Szpitale Pomorskie zapraszają na bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom. W programie bierze udział także Powiat Sztumski. Zabiegi będą wykonywane na os. Sierakowskich 5 w Sztumie.

Samorząd województwa pomorskiego pomaga w zapobieganiu chorobom, które wywołują wspomniane bakterie, realizując „Regionalny Program Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+”. Jak czytamy w komunikacie przesłanym nam przez Starostwo: „W trosce o Państwa zdrowie, dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Sztumie mieszkańcy powiatu mogą wziąć udział w tym programie. Na ten cel przeznaczyliśmy 6 255 zł – 50 proc. kosztów programu przy równoczesnym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 6 255 zł”.

Akcja szczepień dedykowana jest seniorom 65+. m.in. dlatego, iż śmiertelność na skutek ataku tych bakterii w tej grupie wiekowej jest ponad pięciokrotnie wyższa niż w grupie osób 35-49 lat. Szczepienia przeciwko pneumokokom w istotny sposób zmniejszają ryzyko zakażenia i powikłań. Wśród osób szczególnie narażonych na zakażenie pneumokokami są także osoby cierpiące na choroby przewlekłe układu oddechowego (m.in. POChP), sercowo – naczyniowe, cukrzycę oraz palacze.

Przebieg chorób pneumokokowych u pacjentów z ww. grup jest cięższy, ponieważ ich układ odpornościowy jest osłabiony, bądź nie w pełni wykształcony. Zachorowalność w ww. grupach rośnie wraz z wiekiem.

Możesz być zainteresowany

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *