Dzierzgoń biedniejszy od Starego Pola, Rychlik, Mikołajek Pomorskich, Zalewa, Sztumu…

Niezbyt dobre informacje napływają do Dzierzgonia z Głównego Urzędu Statystycznego. GUS zbadał ostatnio najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce.

Wyniki tych badań nie są dla naszej gminy zbyt optymistyczne. Gmina Dzierzgoń znajduje się na dalekim 1377 miejscu w Polsce z dochodem 4557 złotych na jednego mieszkańca. Wszystkich badanych jednostek samorządowych było 2478, więc łatwo przeliczyć, że gmina Dzierzgoń jest w dolnej połowie stawki.

Jeszcze gorzej wypadamy w porównaniu z gminami ościennymi. Bogatsze od Dzierzgonia są między innymi:

– gmina Stare Pole – 163 miejsce – z dochodem 6 067 zł/mieszkańca,
– gmina Nowy Staw – 180 miejsce – z dochodem 5 991 zł,
– gmina Mikołajki Pomorskie – 307 miejsce – z dochodem 5 561 zł,
– gmina Malbork – 464 miejsce – z dochodem 5 280 zł,
– gmina Ryjewo – 492 miejsce – z dochodem 5 239 zł,
– gmina Rychliki – 610 miejsce – z dochodem 5 094 zł,
– gmina Susz – 757 miejsce – z dochodem 4 947 zł,
– gmina Stary Dzierzgoń – 1235 miejsce – z dochodem 4 632 zł,
– gmina Zalewo – 1255 miejsce – z dochodem 4 622 zł,
– gmina Sztum – 1271 miejsce – z dochodem 4 613 zł.

Skąd taka słaba pozycja? Można się tylko zastanawiać. Czynników odpowiedzialnych za taki stan rzeczy może być wiele. W Dzierzgoniu słabo z nowymi miejscami pracy, nie ma nowych firm, które zachęcano by do tego, aby otwierały tu swoje oddziały. Przykładem mogą być tutaj między innymi Pasłęk i Zalewo. Te dwie gminy potrafiły porozumieć się z dużymi przedsiębiorstwami, dzięki czemu przybyło tam sporo nowych miejsc pracy.

Przypomnijmy, kto i przez ile lat piastował ostatnio urząd burmistrza Dzierzgonia:

Jolanta Szewczun – obecna burmistrz (kadencja 2018-2023)
Elżbieta Domańska – burmistrz w latach 2014-2018 (4 lata)
Kazimierz Szewczun – burmistrz w latach 2000-2014 (14 lat)

Pamiętajmy, że gmina Dzierzgoń musiała w ostatnim czasie wziąć 2 miliony złotych kredytu. Pisaliśmy o tym tutaj.

Gmina weźmie ponad 2 miliony kredytu. Przed nami VIII sesja Rady Miejskiej

Możesz być zainteresowany

Comment (4)

  1. Generalnie brak pomysłu na Dzierzgoń kolejnych burmistrzów, no i małe płace – to i małe dochody gminy. Aktualna Burmistrz tego nie zmieni… Trzeba mieć pomysł na co wydawać pieniądze gminy, nie myśleć o swoich interesach i być uczciwym – takie proste a zarazem jakie trudne…

  2. jesteśmy jedyną gminą w której odbywają się dni dzierzgonia majówki i wszelkiego typu innego imprezy i tylko w naszym mieście dzieci muszą płacić za atrakcje, wszędzie gdzie się nie pojedzie Malbork Elbląg Gdańsk większe miasta tam miasto opłaca z góry atrakcje dla dzieci, od 8 do 10 nawet 12 zł za 10 minut zabawy dziecka? Wstyd i hańba dla miasta! A wychodzi wielce pani burmistrz i wielce pani dyrektor doku jedyne co potrafią powiedzieć z głupim uśmiechem wesołych świąt, na scenie na dni dzierzgonia wesołych świąt? Ledwo wydukały cokolwiek … Wstyd ogromny wstyd!

  3. Pani Ela i Pan Zbyszek mieli kadencje, żeby przekonać do siebie ludzi, niestety bardzo słabo marketingowo wyglądali i dlatego przegrali kolejne wybory, ludzie głosują oczami, Pani Jola dużo lepiej to rozegrała. Polacy są takim narodem, że można nas dymać 10 lat, po których raz nas poklepią po plecach i jesteśmy kupieni.

  4. Jaka władza taki dobrobyt mieszkańców. Przez wiele lat Dzierzgoniem kieruje jedno małżeństwo to czego się dziwicie? Można zadać pytanie czego dorobiło się miasto a czego włodarze ?
    Dam przykład na co wydawane były pieniądze a mianowicie „Szlakiem zamków gotyckich” komu to było potrzebne, albo inaczej co z tego mają mieszkańcy a jeszcze inaczej, jak wpłynęło to na podniesienie gminy Dzierzgoń w rankingu . Pomijając oczywiście osoby, która koordynowała ten projekt i wykonawców. Proszę zobaczcie co z tego zostało, jak nie przemyślany wydatek i jakie korzyści dla miasta. To są efekty dobrego zarządzania. No ale jak społeczność daje się nabierać to normalne, że inni z tego korzystają.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *