Zbigniew Przybysz: Sławku, ktoś chce wyjąć ziemniaki z ogniska twoimi rękoma

Prezentujemy Państwu komentarz radnego Zbigniewa Przybysza po III sesji Rady Miejskiej w Dzierzgoniu, która odbyła się w czwartek 29 listopada. Zbigniew Przybysz opuścił salę w geście protestu. W poniższym komentarzu wyjaśnia, dlaczego zdecydował się opuścić obrady oraz komentuje ostatnie gorące wydarzenia w gminie Dzierzgoń.

„Dla mnie sesja była bardzo krótka, wyszedłem w trakcie, uważając, że zostały mi zakneblowane usta. Mi i, myślę, znacznej części Państwu, w sposób niezgodny z zapisami statutu gminy”.

[…]

„Kolejny temat, który chciałem poruszyć na sesji to jest zatrudnienie czy powołanie mieszkańca innej gminy niż nasza na stanowisko chyba kierownicze. Pani Burmistrz stwierdziła, że go powołała, myślę, że kolejny raz naruszyła, jeśli nie złamała, prawo. Jest taka ustawa o pracownikach samorządowych, gdzie wyraźnie pisze, kogo można powołać. Powołać można zastępcę wójta, skarbnika gminy, skarbnika powiatu i skarbnika województwa. O kierownikach nic tam nie pisze. Pani Burmistrz stwierdziła, że powołała. Natomiast oczywiście, można zatrudnić inne osoby, ale nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze jest otwarty i konkurencyjny, czyli powinien być ogłoszony konkurs na to stanowisko”.

[…]

„Kolejny temat to temat RTI. Znów okazałem się prorokiem, mówiąc o tym, że podjęte zostaną takie działania zmierzające do wycofania żądania zwrotu pieniędzy przez aktualną panią Burmistrz. I rzeczywiście, pani przewodnicząca rady nadzorczej, skarbnik gminy jednocześnie, zwróciła się z żądaniem do zarządu RTI, by zarząd wycofał się z żądania zwrotu pieniędzy, tłumacząc to naprawdę w sposób kuriozalny”.

[…]

„Tu zwracam się do Sławka. Sławek, jesteśmy kolegami, myślę, że pozostaniemy kolegami. Mam większe doświadczenie od ciebie, również niestety sądowe czy jako przedsiębiorca i… Sławku, to zarząd odpowiada za działalność spółki. Proponuję Tobie przeczytać artykuł 296. kodeksu karnego o sankcjach, a dla twojej informacji: przedawnienie działań przestępczych, czyli działań na niekorzyść spółki przedawnia się po 20 latach. Konsekwencje są duże i boję się, że możesz być wsadzony na tak zwanego konia. Wierz mi, że niektóre osoby są bezwzględne i one nie ponoszą konsekwencji, rada nadzorcza nie ponosi, tym bardziej właściciel. Także ktoś chce wyjąć ziemniaki z ogniska twoimi rękoma. Możesz się oparzyć. Dziękuję, do usłyszenia”.

Możesz być zainteresowany

Comment (31)

 1. Do Piotra 2 dokladnie tak jak mówisz, ktory radny wcześniej przed urzedowaniem Domanskiej zadawal jakies pytania? Wszystko szło gładko jak po maśle. Wszystko bylo cacy. Ciekawa jestem czy w obecnej kadencji co niektorzy radni będą tak wnikliwe pytać o wszystko burmistrzowa..gdzie..z kim..po co…co załatwiła…o czym rozmawiała…co z tego ma gmina?

 2. Poza wszelką dyskusją jest fakt ze Przybysz nie poszedł do wyborów dla kasy czy władzy bo ma i jedno i drugie. Mam wrażenie ze walczy o trochę sprawiedliwości i nepotyzmem w tej gminie. A co gorsza wcale nie musi a robi to. A co jeszcze gorsze niektorzy tego nie rozumieją.

 3. Hm moze jakby kupil nie byloby to takie głupie wcale. Gmina dostałaby spory zastrzyk gotówki. RTI dalej by działało bo przeciez nikt nie kupuje firmy żeby ją rozwalić i gitara.

 4. No i by kupił i byłby spokój. A nie przepychanki na stołkach i zbijanie kapitału politycznego na firmie ktora nie temu ma służyć.

  1. Dokładnie te przepychanki nie służą tej firmie. Super się rozwinęła i brawo za to, ale za Grzybowskiej świetnie prosperowala i za Sarnowskiego też. Więc zasługi J. SZ. są zbyt rozdmuchane. Oby obecny Prezes zajął się firmą a nie tuszowaniem afery wokol obecnej Burmistrz

 5. A 2011 roku to jakiś radny miał swoje zdanie ? tak jak teraz widać jak na dłoni niech się któryś sprzeciwu. Mowa tu o tych damy radę. ha ha ha to piotr dał argument. Żeby j.sz pozwolić nie zwracać kasy do RTI no można pęknąć że śmiechu. poziom merytoryki siega himalajow.

 6. Dnia 29 grudnia 2011 roku na XI sesji w punkcie 22 porządku obrad, Rada Miejska w Dzierzgoniu zajmowała się sprzedażą akcji Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego w Dzierzgoniu Firmie Kram, wynik głosowania był następujący (cytat z protokołu) „W wyniku głosowania Rada jednomyślnie podtrzymała decyzję Burmistrza w sprawie odmowy sprzedaży udziałów RTI, oddając 15 głosów za”. I chyba wtedy wszystko się zaczęło …?
  Zbigniew, nikt nie chce być traktowany jak idiota, nawet gdy to robi „Prorok”.
  Pozdrawiam.

 7. Zobaczcie sami jak Erberowi głupio a do niego dołączył Demko następny przynieś podaj pozamiataj a na sesji gamoń nie umie się wysłowić. Takich pionków sobie wzięła, następnym chorowity z Mikołajek słyszałem że go Kaszpirowski wyleczył. Brawo dla nowej burmistrz.

 8. To oczywiste ze Przybysz ma rację. Bo chyba nie ci co złamali prawo a teraz wszystko pod dywan zamiataja oczywiście nie swoimi rękami.

 9. As nie dziw się ,że jest zagubiony w akcji .Tak szybko teleportowali człowieka z etatu na etat,że sam się pogubił w tej sytuacji i nie może złapać oddechu po tej ultra szybkości.

  1. Przypuszczam że Sławek szybko się odnajdzie , żeńskie grono dobrze na niego wpływa tak że , połączy przyjemne z pożytecznym (dla siebie).

 10. Ja tam sie moze i nie znam ale wg mnie całe rti to taka tykajaca bombka. Ale jak juz pierdutnie to bedzie niezły bajzel

 11. Każdy choć trochę myślący WIE ze Przybysz ma rację. Można zaklinac rzeczywistość..mozna i wyklinac na Przybysza. Ale to nie zmienia faktu ze facet ma rację. I prędzej czy pozniej to wyjdzie. Tylko kto poniesie konsekwencje? Msciwie nam panująca pewnie sie wykpi.

 12. Jeśli planujecie referendum to oczywiście proszę dopełnić wszystkich formalności i referendum zgłosić na jesień przyszłego roku (formalności oczywiście dużo wcześniej) np. na wybory parlamentarne, dlaczego akurat w tym terminie?….

 13. obiecałem sobie nie odpisywać „non namom” , ale dla Piotra uczynię wyjątek – w 2012 r zgłosiłem na piśmie wraz z Orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r, opinią prawną prof B.Wierzbowskiego sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i..Ustawą o Samorządzie Gminnym z podkreśleniem art 24 F.2) : wszystkim wspólnikom RTI ( w tym prezes Banku Spółdzielczego) , wszystkim radnym kadencji 2010-2014 w tym przewodniczącemu T.P. , Burmistrzowi Kazimierzowi Szewczun , Skarbnikowi Urzędu Miasta – aktualna przewodnicząca Rady Nadzorczej RTI ( później zacytuję co powiedziała ), NIK ( odesłało do CBA – po analizie dokumentów i zeznań świadków CBA nakazało prokuraturze wszczęcie postępowania – wiesz jaka prokuratura ? i wiesz co się stało – TAK ) , wojewodzie pomorskiemu -stwierdził „…wybór taki był z mocy prawa nieważny …) – Reasumując : gdyby aktualna p burmistrz nie traktowała nas jak idiotów ( Ciebie również ) i zrezygnowała w 2012 – zapewniam Cię ,iż nie byłoby dzisiaj takiego podziału pozdrawiam

 14. Panie Zbyszku oni na siłę starają się Pana pozbyć z tej rady,żeby można było spokojnie zarządzać Gminą. Jedyną ich przeszkodą jest Pan,bo pan zadaje konkretne i merytoryczne pytania co stawia ich w trudnej sytuacji. Ale damy radę.Po wyjściu Pana z sesji pojawiły się uśmiechy radości i odprężenia na twarzy niektórych osób .To jest „klu” całej sprawy.

 15. Piotr a czy ty wiesz jaki młody ma majątek czy ci też w łapę dali za ładne pisanie. Mając 33 lata bodajże jego majątek jest wart ok 9,5 miliona z czego ciężka praca czy co innego jeżeli chcesz to daj znać to wpisze ci co posiada, ja pracując 20 lat to dorobiłem się 2 kredytów żeby godnie żyć i wykarmić swoje dzieci więc przestań pisać głupoty i weź się do roboty.

 16. Jola uczciwie pracowała w RTI śmiechu warte tak może powiedzieć tylko osoba, która udaje, że zapomiala ,że w czasie pracy w RTI dodam bez prawa zajmowania tego stanowiska miała ile , ile jeszcze tych etatów w ciągu 8 godz pracy? może ktoś przypomnieć? jak pamiętam w wyroku to sąd dobrze wyliczył i nawet miala dodatek za szkodliwe warunki pracy jak GORNIK. A może ktoś powie głośno ile czasu przebywała na stanowisku pracy w LGD w ostatnim czasach, może ktoś powiedzieć? czy nie ma odważnych? Przybysz czepia się Szewczunow nie czepia się nieprawidłowości a to zupełnie co innego ale to trzeba rozumieć i z żalem powiedzieć można że nie wszystkim jest to dane i na tym to wszystko bazuje. Popularność swoją utrzymują dzięki pieniądzom budżetowym z RTI z LGD i tym do siebie przyciągają ludzi. Bez tych możliwości nie mają do zaproponowania nic więcej mieszkańcom.

 17. Zbigniew, czy i od kiedy zawziąłeś się na Kazimierza i Jolantę Szewczun? Czy to nie Ty chciałeś kupić od Gminy Dzierzgoń wszystkie akcje Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego? Zarówno Burmistrz Dzierzgonia jak i Rada Miejska odmówiła sprzedaży w/w akcji. I chyba wtedy wszystko się zaczęło …?
  Uważam, że Jolanta wykonywała swoją pracę w RTI rzetelnie i sumiennie, pomagając szczerze i uczciwie wielu osobom prwadzącym działalność gospodarczą i nieraz będącym w trudnej sytuacji (szkoda tylko, że teraz milczą i nie zabierają głosu w Jej obronie). Jolanta nie ukradła pieniędzy z RTI, otrzymała wynagrodzenie za rzeczywistą, wykonaną pracę. Jeśli ma zwrócić wynagrodzenie to sprawiedliwie i moralnie sprawę rozpatrując, powinna otrzymać od RTI równorzędną kwotę jako „ekwiwalent” za tę właśnie pracę.W okresie zatrudnienia wyremontowała siedzibę Towarzystwa to teraz trzeba ten budynek zniszczyć, pozbijać tynki, zdjąć nową dachówkę z dachu itp. lub beneficjenci mają zwrócić uzyskaną pomoc bo Jolanta była nielegalnie zatrudniona?
  Zbigniew, odniosłeś wiele sukcesów, uczciwie się dorobiłeś i można Ciebie pokazywać jako przykład dobrego biznesmena. Niestety jako samorządowiec w mojej ocenie bardzo skutecznie podzieliłeś nasze społeczeństwo i dalej ten podział pogłębiasz. Nie taka jest rola przewodniczącego rady i radnego. A może lepiej będzie gdy popracujesz na rzecz wzajemnego zbliżenia do siebie wszystkich mieszkańców naszej Gminy, niwelując podziały. Może troszkę odsuwając na bok swoje ego.
  Zastanawiam się, dlaczego jako człowiek prawy w swoich wypowiedziach czepiasz się syna Kazimierza i Jolanty, podając nieprawdziwe fakty? Wiedząc, że nie jest on osobą publiczną.
  Na szczęście nikt tego nie robi w stosunku do Twoich dzieci.
  Życzę Tobie spełnienia się w roli samorządowca.

 18. Sławek znamy się tyle lat co ty wyprawiasz oni twoimi rękoma chcą się wybielić a Ciebie do prokuratury podać. Pomyśl nad Sobą.

 19. Moim zdaniem te barany inaczej ich nazwać nie mogę przez 4 lata zadawali pytania na żywo i odpowiedzi też otrzymywali na bieżąco a teraz co wielkie zmiany radni nie mogą zadawać pytań do burmistrz boją się trudnych pytań czy mają coś do ukrycia.

 20. Myślę, że Pani Przewodnicząca Rady Nadzorczej w ramach „samokrytyki” musiała zrobić alibi dla Pana Sławomira. Dostała widocznie propozycję nie do odrzucenia. Pan Przybysz złoży i tak zapewne zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie rozumiem takiego uporu Pana Przybysza w sprawie interpelacji. Przepisy jakie są takie są… Można swobodnie wykorzystać 'Wnioski wolne’ i tam omawiać zadane wcześniej pytania,poruszony problem a na następnej sesji przeprowadzać filipiki z odpowiedziami Pani Burmistrz, która zapewne nie powstrzyma się od wymiany zdań…

 21. Pompon wiszący na f…ie obrońca się znalazł. Domańska więcej zrobiła przez 4 lata niż ktokolwiek inny przez taki okres.Boli że nawet blokowanie przez starostwo mało pomogło. Przybysz nie blokował bo każdy mógł zadac pytanie, ile świder,pakiet, haber krzyczeli i nikt ich nie blokował a teraz to najlepiej nie pytać i nic nie mówić żeby 700tys wzięte z RTI nie trzeba było zwracać a może przez kadencję uda się więcej wziąć. Radny jest po to aby dopytywac i podejmować uchwały a burmistrz jest podległym radzie i musi realizowac uchwaly,musi odpowiadać na to o co pytają radni. To nie prywatna gmina, że będziecie robić to co wam wygodne.

 22. Szkoda że Pan Zbigniew, nie zna przepisów. Czy wcześniej nie wiedział Pan że PiS zrobił atak na wolność słowa ? Wcześniej będąc na stołku przewodniczącego nie kneblował Pan ust? No bez jaj. Nagle wszystko wina szewczunowej raptem miesiąc rządzi i już pan zaczyna wojenkę na nowo. Elka nic nie zrobiła, nic. Chodziła tylko na imprezy, wizyty i sprawdziła sztumiaków. to jest kabaret. A jeszcze jedno, nie było planu zniszczenia kilku osób w Dzierzgoniu? Wkrótce napisze o tym więcej…. i robię prina żeby pokazać waszą obiektywność. Gieni wypociny to będzie pikuś przy tym…

 23. Maniek zgadzam się z Tobą. I jak patrze na to wszystko to nawet zaczynam współczuć Erberowi. No ale jest dorosły.

 24. Wszyscy co poznali Erbera wiedzą, że w pracy jest solidny i uczciwy. Rozumiem ten apel Panie Zbyszku. Myślę, że już ma sporo wątpliwości i ma świadomość tego że stał się zakładnikiem politycznej machiny.

 25. Boją się pytań ciężkiego kalibru i próbują zamknąć wszystkim usta. Przecież najlepsza metoda jest nie dyskutować ,nie odpowiadać i wszystko cichutko pod dywan. A oni się tak znają na przepisach co pokazuje zatrudnienie Zywickiego bez zmiany schematu organizacyjnego urzędu i bez konkursu. Teraz wszystko bedzie dopasowane i zmienione i będzie jak oni chcą. I dlatego nie chcą pytań na żywo bo są zaskakiwani i pokazany jest brak kompetencji przed kamerami. Przecież dokument to papier, który może zaginac lub można zmienić, przekształcić i już po sprawie. ErberA chcą wykorzystać do czarnej roboty i po robocie sie obudzi jak Starosta i zostanie sam.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *